5 powodów, dzięki którym Pomorskie jest takie wyjątkowe

Pomorze jest wyjątkowe – każdy się z tym zgodzi. Trójmiasto i inne nadmorskie miejscowości mają w sobie „to coś” (i wcale nie chodzi tu o morze samo w sobie, bo np. w centrum miasta go przecież nie uświadczymy). Co zatem sprawia, że Pomorze jest takie wyjątkowe? Oto 5 najważniejszych cech.

Międzynarodowy charakter

Pomorze, a zwłaszcza Trójmiasto, z racji położenia na wybrzeżu i na granicy kraju ma kosmopolityczny oraz międzynarodowy charakter. Jakby nie było, będąc w Gdańsku czy w Gdyni jesteśmy w Polsce – ale bliskość portów morskich i lotniska daje nam poczucie, iż dzieli nas tylko krok od wizyty w innym kraju. I faktycznie, weekendowy wypad do Szwecji, Danii czy Niemiec jest tutaj popularnym sposobem spędzania czasu. To wrażenie daje się odczuć również wśród mieszkających tu ludzi, co rusz słyszymy też na ulicy obce języki.

Międzynarodowy charakter Trójmiasta można poczuć także dzięki obecności zagranicznych korporacji, takich jak Sony, Nordea czy Bayer AG. Coraz więcej firm lokuje tu swoje biura i poszczególne działy (zwłaszcza IT) i zatrudnia zarówno obcokrajowców, jak i Polaków. Jeśli więc zawsze czuliśmy, że jesteśmy otwarci i mamy dobry kontakt z ludźmi z innych kultur, albo jeśli tęsknimy za międzynarodową atmosferą z czasów wymiany studenckiej, to zatrudniając się w jednej z takich firm, znów poczujemy się jak ryba w wodzie.

Miejsce do pracy, wypoczynku i do życia

A po pracy oczywiście warto pomyśleć o wypoczynku i innych przyjemnościach – a wtedy okazuje się, że Pomorze ma nam sporo do zaoferowania. Z racji tego, że region jest znanym miejscem na turystycznej mapie Bałtyku i jest tak samo często odwiedzane przez turystów z  Danii, Szwecji czy innych krajów nadbałtyckich, to  baza turystyczna jest tutaj bardzo rozbudowana i na światowym poziomie. Mamy tutaj duży wybór pubów, restauracji, klubów, kin i wielu innych atrakcji w miastach, a poza nimi – rozbudowaną infrastrukturę hotelowo-turystyczną. Będąc więc na Pomorzu, warto poznać nie tylko te najbardziej znane miejsca, jak Trójmiasto czy kurorty na półwyspie helskim, ale odkryć również i te, o których się aż tyle nie słyszy – Żuławy, Sowiński Park Narodowy czy Kaszuby.

KLUKI

Nadbałtyckie plaże

Pisząc o Pomorzu jako miejscu do życia, nie sposób nie napisać o pięknych, nadbałtyckich plażach, które doceniają również inne nacje, tłumnie je odwiedzając. Choć na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że ot – plaża to plaża i nad czym się tu rozwodzić, to trzeba zauważyć, że charakter naszych plaż jest zróżnicowany; miłośnicy wakacyjnych kurortów, gwaru oraz imprez mają do wyboru sporo tłumnych i bijących życiem miejsc: Jurata, Gdańsk-Jelitkowo, Sopot czy Łeba, żeby wymienić tylko te najbardziej oblegane. Ci natomiast, którzy wolą spokój i są spragnieni „wyłączenia się” oraz zaszycia na dzikiej, bezludnej plaży lub w nadmorskim lesie mają równie duży wybór: Poddąbie, Rewa czy Smołdziński Las. Miejsce dla siebie znajdą też ci, którzy poza plażowaniem lubują się też w aktywnym wypoczynku, ponieważ na każdym rogu czekają tu na nas ślady historii, takie jak poniemiecka torpedownia w Babich Dołach czy zatopione parowozy w okolicach Chałup.

Nadbałtycka Plaża

Dynamiczny rozwój i możliwości zawodowe

Pomorze, jak każdy nadmorski obszar, jest też centrum szeroko pojętej branży morskiej – od przemysłu stoczniowego, przez usługi aż po specyficzne dla takiego miejsca urzędy i uczelnie, jak Wydział Oceanografii czy Oceanotechniki na Politechnice Gdańskiej. Pracę znajdą tu specjaliści z takich dziedzin jak hydrotechnika, transport i spedycja, przemysł offshore, budownictwo morskie czy wspomniany już przemysł stoczniowy. Oczywiście pracy nie brakuje również w innych branżach i gałęziach przemysłu. Należy przy tym zaznaczyć, że sytuacja na tutejszym rynku pracy jest coraz lepsza, ponieważ coraz więcej firm zagranicznych dokonuje w tym regionie inwestycji, a co za tym idzie – pojawiają się nowe miejsca pracy o bardzo różnych charakterze. Szczególnie intensywnie rozwija się tu branża jachtowa, turystyka, sektor nowoczesnych usług dla biznesu i IT.

OLIVIA BUSINESS CENTRE

Największy skarb Pomorza, czyli jego mieszkańcy

I choć Pomorze ma cały szereg zalet (a te z listy powyżej to tylko ich część), to trzeba przyznać, że największym skarbem Pomorza są mieszkający tu ludzie. Zarówno ci „z dziada pradziada”, jak i ci przyjezdni – w końcu morze nie przyciąga byle kogo. Rdzenni Kaszubi, Polacy, pracownicy zagranicznych korporacji, potomkowie mieszkających tu wcześniej Niemców – wszyscy oni stanowią o tutejszej atmosferze otwartości, gościnności i miłości do swej małej ojczyzny.

Idealne miejsce do życia

Jeżeli więc kiedykolwiek przyjdzie nam rozważać szukanie pracy i przeprowadzkę do któregoś z nadmorskich miast, to nie musimy się już nad tym więcej zastanawiać. Pomorze ma wszystko, co jest potrzebne do przyjemnego i dobrego życia – i ma też oczywiście morze, co jest przecież wartością samą w sobie. Może więc warto by tak rzucić wszystko i wyjechać… nad morze?

ciekawe artykuły

Co robić kiedy w ferie nie ma śniegu?

W tym roku nieobecność zimy zaszokowała kierowców i oszołomiła robotnika na drodze, a my... (więcej).

Atrakcje dla całej rodziny na jesienne dni – gdzie spędzić czas, gdy pada deszcz?

Mamy jesień – okres przeziębień, wielu deszczowych i zimnych dni oraz aury, która nie... (więcej).

Pomiędzy hanzeatyckimi tradycjami a przyszłością związaną z handlem. Morski Port Gdański rozkwita!

Gdański port należy do najważniejszych na Bałtyku, a przyszłość przynajmniej z kilku względów jawi... (więcej).