Pomorze przyjazne zwierzętom

Czy jesteście już znudzeni wyzwaniami TikToka? Czy obejrzeliście wszystko na Netflixie? Macie po prostu ochotę ponownie wyruszyć w świat, ale zastanawiacie się, co zobaczyć, gdzie się udać? Wprowadzamy serię artykułów #whatsnext. Chcielibyśmy przedstawić wam rzeczy do zrobienia, miejsca do zobaczenia gdy minie to całe pandemiczne szaleństwo!

Nasi czworonożni przyjaciele cieszą się coraz większą liczbą przywilejów. Słyszymy o podróżowaniu z psem czy zabieraniu ukochanego kota do samolotu. Na Pomorzu funkcjonują też miejsca, w których odwiedzimy papugi, pawie czy… hipopotamy! Gdzie można wejść z psem? Gdzie odwiedzimy inne zwierzaki?

Kolacja we dwoje lub wyjazd za miasto

sleeping-dog-restaurant

Pies w restauracji nie dziwi już nikogo. W wielu takich miejscach czworonogi są mile widziane. Nasz pupil otrzyma miskę wody, a w niektórych miejscach zostanie obsłużony niemal jak jego właściciel. Coraz częściej w menu można znaleźć potrawę skomponowaną specjalnie dla psów. W restauracji Cały Gaweł w Sopocie jest to wątróbka zagrodowa z makaronem, natomiast lokal Bliżej w Gdyni serwuje “Łapki lizać” –  danie na bazie kurczaka, makaronu i marchewki.

Wyjeżdżając na urlop nie chcemy rozstawać się z naszym pupilem? Nie ma problemu! Hotele oraz campingi otwierają swoje podwoje dla zwierzaków. Warto sprawdzić taką opcję podczas bookowania noclegu (np. na stronie TripAdvisor) i koniecznie zweryfikować, jakie elementy wyposażenia będziemy musieli spakować ze sobą.

Wszystkie aktualne miejsca, które zezwalają na przychodzenie z czworonogami
w Gdańsku, sprawdzimy na stronie http://www.zpsem.pl/gdansk/jedzenie-i-picie/

A prawdziwą kopalnią na całe Pomorze i nie tylko jest dogintravel.com

Wypij kawę z kotem na kolanach

white-cat-cafe-gdynia
Facebook.com @bialykotkawiarnia

Słyszeliście o kociej kawiarni? Trójmiasto oferuje aż dwa takie miejsca! Chyba każdy zna te miejsca, w których można tu napić się czarnego naparu, pogawędzić i zjeść ciastko – a przy tym skorzystać z obecność kotów, stałych rezydentów gotowych na pieszczoty gości.

Kawiarnia Biały Kot mieści się w Gdyni. Warto podkreślić, że jest ona jednocześnie domem tymczasowym dla kilku kociaków ze schroniska „Ciapkowo”. Spędzając tam czas pomagamy więc w utrzymaniu puchatej gromadki i sprawiamy, że ich życie jest dużo ciekawsze niż to zza schroniskowych krat. Wstęp z dziećmi tylko powyżej 6 roku życia pod opieką rodziców. Aby odwiedzić zwierzaki z dziećmi w wieku 6-10 lat, należy wcześniej dokonać rezerwacji miejsc.

Kotka Cafe to miejsce, które znajdziemy w gdańskiej Oliwie. Tutaj uraczymy nasze podniebienia domowym ciastem, a jeśli będziemy wystarczająco cierpliwi, być może na naszych kolanach zagości jeden z mieszkających tam kociaków. Wizyta z dziećmi do lat 14 wymaga rezerwacji miejsc. Dzieci poniżej 10. roku życia kawiarnia zaprasza natomiast w dni otwarte.

Niech się pies wybiega po plaży

fot. instagram.com/grazynapaulina

Plaża to nie tylko kąpiele słoneczne, pluskanie się w morzu czy poranny jogging. Teraz możemy całkowicie legalnie udać się na nią z psem. 

Czworonogi mają zakaz przebywania jedynie na strzeżonych kąpieliskach, w sezonie letnim. Okres ten obowiązuje od 24 czerwca do 31 sierpnia 2017 roku. Co jednak latem, gdy właściciele czworonogów również wtedy chcieliby udać się z nimi nad morze?

Od kilku lat na plaży w gdańskim Brzeźnie istnieje specjalny wybieg dla psów. Znajdziemy go bez problemu między wejściem nr 34 a 36. Teren jest w stu procentach bezpieczny oraz dostosowany do potrzeb naszych pupili. Zainstalowano tam specjalne słupki, ławeczki, poręcze do przeskakiwania czy tubę do czołgania się. Tu poćwiczymy rozmaite sztuczki, spędzimy aktywnie czas, a to wszystko z pięknym widokiem na Bałtyk.

Gdynia również wychodzi naprzeciw czworonogom. Całoroczna plaża dla psów jest otwarta między wejściem na plażę nr 18 a 19, czyli na Orłowie. Druga, nieco oddalona od centrum, czeka na psiaki na Babich Dołach, tuż przy wejściu nr 4.

Plaża w Sopocie nie ma może specjalnie wydzielonej przestrzeni, ale w sezonie możemy legalnie przyjść z psem na odcinek przy wejściu nr 1 oraz w okolicach wejść 43 i 45.

Kiedy brak własnego czworonoga

Kontakt ze zwierzętami koi nerwy i wprawia w dobry nastrój. Jeśli nie mamy własnego futrzastego przyjaciela, nic straconego!

Park Oliwski w Gdańsku oprócz niekończących się spacerowych alejek oferuje nam spotkanie z dumnymi pawiami, które po jego terenie chodzą wolno, raz za razem rozkładając swe barwne ogony. Wstęp do parku jest darmowy.

W tematyce ptaków pozostaje strusia farma w Kniewie. Tutaj staniemy oko w oko z pokaźnym stadem strusi afrykańskich. Możemy także spędzić czas z towarzyszącymi wielkim ptakom lamami, królikami, osłami oraz wieloma innymi zwierzakami. A gdy zgłodniejemy, na pewno pomoże jajecznica ze strusiego jaja. Wstęp to koszt od 4 do 6 zł.

Człuchów natomiast proponuje spotkanie z wieloma mniej lub bardziej egzotycznymi gatunkami. W bezpłatnym Canpol ZOO możemy oglądać zwierzęta takie jak hipopotam karłowaty, makak japoński, niedźwiedź himalajski, kangur rdzawoszyi, a nawet lew afrykański. Świetne miejsce na spędzenie wolnego popołudnia z dziećmi.

Podsumowanie

Wiele jest miejsc na Pomorzu, gdzie już teraz wejdziemy z naszym czworonożnym przyjacielem. Urlop ze zwierzakiem również przestaje być problemem. Szczególnie cieszy otwartość trójmiejskich plaż, które zauważają potrzebę psich właścicieli i czynią te miejsca przyjaznym zwierzętom.

ciekawe artykuły

Słynne Pomorskie przysmaki

Choć Pomorska kuchnia wielu Polakom kojarzy się głównie z pysznymi rybami, Pomorze i Kaszuby... (więcej).

W jaki sposób mogę umówić się na wizytę w Oddziale ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Gdańsku, by osobiście złożyć mój wniosek?

Wniosek legalizujący pobyt należy złożyć osobiście. W tej części poradnika Legalizacja pobytu i zatrudniania cudzoziemców... (więcej).

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez wnioskodawców przy składaniu wniosku o udzielenie Zezwolenia na Pobyt Czasowy?

Ubieganie się o Zezwolenie na Pobyt Czasowy wymaga wypełnienia formularza aplikacyjnego. W dalszej części... (więcej).

Dookoła Pomorza i jeszcze dalej

Ile par skarpetek potrzebuje biegacz, aby okrążyć województwo pomorskie? To nie żart z cyklu... (więcej).