Pomorze przyjazne zwierzętom

Czy jesteście już znudzeni wyzwaniami TikToka? Czy obejrzeliście wszystko na Netflixie? Macie po prostu ochotę ponownie wyruszyć w świat, ale zastanawiacie się, co zobaczyć, gdzie się udać? Wprowadzamy serię artykułów #whatsnext. Chcielibyśmy przedstawić wam rzeczy do zrobienia, miejsca do zobaczenia gdy minie to całe pandemiczne szaleństwo!

Nasi czworonożni przyjaciele cieszą się coraz większą liczbą przywilejów. Słyszymy o podróżowaniu z psem czy zabieraniu ukochanego kota do samolotu. Na Pomorzu funkcjonują też miejsca, w których odwiedzimy papugi, pawie czy… hipopotamy! Gdzie można wejść z psem? Gdzie odwiedzimy inne zwierzaki?

Kolacja we dwoje lub wyjazd za miasto

sleeping-dog-restaurant

Pies w restauracji nie dziwi już nikogo. W wielu takich miejscach czworonogi są mile widziane. Nasz pupil otrzyma miskę wody, a w niektórych miejscach zostanie obsłużony niemal jak jego właściciel. Coraz częściej w menu można znaleźć potrawę skomponowaną specjalnie dla psów. W restauracji Cały Gaweł w Sopocie jest to wątróbka zagrodowa z makaronem, natomiast lokal Bliżej w Gdyni serwuje “Łapki lizać” –  danie na bazie kurczaka, makaronu i marchewki.

Wyjeżdżając na urlop nie chcemy rozstawać się z naszym pupilem? Nie ma problemu! Hotele oraz campingi otwierają swoje podwoje dla zwierzaków. Warto sprawdzić taką opcję podczas bookowania noclegu (np. na stronie TripAdvisor) i koniecznie zweryfikować, jakie elementy wyposażenia będziemy musieli spakować ze sobą.

Wszystkie aktualne miejsca, które zezwalają na przychodzenie z czworonogami
w Gdańsku, sprawdzimy na stronie http://www.zpsem.pl/gdansk/jedzenie-i-picie/

A prawdziwą kopalnią na całe Pomorze i nie tylko jest dogintravel.com

Wypij kawę z kotem na kolanach

white-cat-cafe-gdynia
Facebook.com @bialykotkawiarnia

Słyszeliście o kociej kawiarni? Trójmiasto oferuje aż dwa takie miejsca! Chyba każdy zna te miejsca, w których można tu napić się czarnego naparu, pogawędzić i zjeść ciastko – a przy tym skorzystać z obecność kotów, stałych rezydentów gotowych na pieszczoty gości.

Kawiarnia Biały Kot mieści się w Gdyni. Warto podkreślić, że jest ona jednocześnie domem tymczasowym dla kilku kociaków ze schroniska „Ciapkowo”. Spędzając tam czas pomagamy więc w utrzymaniu puchatej gromadki i sprawiamy, że ich życie jest dużo ciekawsze niż to zza schroniskowych krat. Wstęp z dziećmi tylko powyżej 6 roku życia pod opieką rodziców. Aby odwiedzić zwierzaki z dziećmi w wieku 6-10 lat, należy wcześniej dokonać rezerwacji miejsc.

Kotka Cafe to miejsce, które znajdziemy w gdańskiej Oliwie. Tutaj uraczymy nasze podniebienia domowym ciastem, a jeśli będziemy wystarczająco cierpliwi, być może na naszych kolanach zagości jeden z mieszkających tam kociaków. Wizyta z dziećmi do lat 14 wymaga rezerwacji miejsc. Dzieci poniżej 10. roku życia kawiarnia zaprasza natomiast w dni otwarte.

Niech się pies wybiega po plaży

fot. instagram.com/grazynapaulina

Plaża to nie tylko kąpiele słoneczne, pluskanie się w morzu czy poranny jogging. Teraz możemy całkowicie legalnie udać się na nią z psem. 

Czworonogi mają zakaz przebywania jedynie na strzeżonych kąpieliskach, w sezonie letnim. Okres ten obowiązuje od 24 czerwca do 31 sierpnia 2017 roku. Co jednak latem, gdy właściciele czworonogów również wtedy chcieliby udać się z nimi nad morze?

Od kilku lat na plaży w gdańskim Brzeźnie istnieje specjalny wybieg dla psów. Znajdziemy go bez problemu między wejściem nr 34 a 36. Teren jest w stu procentach bezpieczny oraz dostosowany do potrzeb naszych pupili. Zainstalowano tam specjalne słupki, ławeczki, poręcze do przeskakiwania czy tubę do czołgania się. Tu poćwiczymy rozmaite sztuczki, spędzimy aktywnie czas, a to wszystko z pięknym widokiem na Bałtyk.

Gdynia również wychodzi naprzeciw czworonogom. Całoroczna plaża dla psów jest otwarta między wejściem na plażę nr 18 a 19, czyli na Orłowie. Druga, nieco oddalona od centrum, czeka na psiaki na Babich Dołach, tuż przy wejściu nr 4.

Plaża w Sopocie nie ma może specjalnie wydzielonej przestrzeni, ale w sezonie możemy legalnie przyjść z psem na odcinek przy wejściu nr 1 oraz w okolicach wejść 43 i 45.

Kiedy brak własnego czworonoga

Kontakt ze zwierzętami koi nerwy i wprawia w dobry nastrój. Jeśli nie mamy własnego futrzastego przyjaciela, nic straconego!

Park Oliwski w Gdańsku oprócz niekończących się spacerowych alejek oferuje nam spotkanie z dumnymi pawiami, które po jego terenie chodzą wolno, raz za razem rozkładając swe barwne ogony. Wstęp do parku jest darmowy.

W tematyce ptaków pozostaje strusia farma w Kniewie. Tutaj staniemy oko w oko z pokaźnym stadem strusi afrykańskich. Możemy także spędzić czas z towarzyszącymi wielkim ptakom lamami, królikami, osłami oraz wieloma innymi zwierzakami. A gdy zgłodniejemy, na pewno pomoże jajecznica ze strusiego jaja. Wstęp to koszt od 4 do 6 zł.

Człuchów natomiast proponuje spotkanie z wieloma mniej lub bardziej egzotycznymi gatunkami. W bezpłatnym Canpol ZOO możemy oglądać zwierzęta takie jak hipopotam karłowaty, makak japoński, niedźwiedź himalajski, kangur rdzawoszyi, a nawet lew afrykański. Świetne miejsce na spędzenie wolnego popołudnia z dziećmi.

Podsumowanie

Wiele jest miejsc na Pomorzu, gdzie już teraz wejdziemy z naszym czworonożnym przyjacielem. Urlop ze zwierzakiem również przestaje być problemem. Szczególnie cieszy otwartość trójmiejskich plaż, które zauważają potrzebę psich właścicieli i czynią te miejsca przyjaznym zwierzętom.

ciekawe artykuły

Co robić podczas lockdown’u cz.II

Wirus nie ustępuje. Jeśli mamy taką możliwość, wracamy do naszych przytulnych domowych biur, piżamowe... (więcej).

Pusta lodówka? Zrób zakupy przez Internet!

Wraz z jesienią i ochłodzeniem pojawiają się kolejne przypadki izolacji w domach. Mamy zalecania... (więcej).

Nawiedzone miejsca na Pomorzu cz.II

Niezależnie od tego czy chętniej obchodzimy barwne i ekstrawaganckie Halloween, które przywędrowało do nas... (więcej).

Morsowanie sposobem na odporność!

Rozpoczęła się jesień, a wraz z nią przyszło ochłodzenie, nieco mniej słoneczna, zmienna pogoda... (więcej).