Adopcja zwierząt w czasie Pandemii

Smutną prawdą jest, że liczba zwierząt pozostających pod opieką miejskich schronisk lub fundacji zajmujących się niechcianymi i porzuconymi psami i kotami jest nadal duża. Dobre wieści są takie, że każdy z nas może przyczynić się do zmiany tej sytuacji i zaadoptować zwierzaka. Co zatem warto wiedzieć, zanim weźmiesz kota lub psa ze schroniska? Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy o czym pamiętać i jak przygotować się do przyjęcia nowego członka rodziny.

Funkcjonowanie schronisk w czasie Pandemii

Niestety spora część schronisk z powodu pandemii musiała ograniczyć swoją działalność, co w praktyce oznacza przede wszystkim mniej wolontariuszy, z których pomocy można skorzystać oraz ograniczoną możliwość wizyt w schronisku. Obecnie duża część procedur odbywa się online. Niestety wydłuża to proces adopcyjny, ponieważ większość osób ostateczną decyzję o adopcji podejmowało po wizycie w schronisku. Optymistyczne jest jednak to, że w trakcie pandemii Covid-19 liczba adopcji zwierząt wzrosła. Trudno niestety przewidzieć, co stanie się, gdy nowi właściciele, którzy obecnie pracują zdalnie, na stałe wrócą do biur, a ich dzieci do szkół. Miejmy nadzieję, że osoby, które otworzyły swoje domy dla czworonogów w czasie pandemii nie zmienią zdania po jej ustaniu dostrzegając jak wiele korzyści wnosi w ich życie obecność zwierzęcia. Obecność kota lub psa w domu wpływa na zdrowie psychiczne i zadowolenie domowników. Ma także pozytywny wpływ na rozwój dzieci, które uczą się odpowiedzialności i troski o żywą istotę. Zdobywają także nową wiedzę o tym, jak żyją zwierzęta, jakie mają przyzwyczajenia, czym się je karmi. Udowodniono także, że obecność zwierzaka w domu wzmacnia więzi rodzinne. W przypadku psa jest jeszcze jeden dodatkowy plus – wspólne spacery, które pozytywnie wpływają na kondycję wszystkich członków rodziny.

Fundacja vs. Schronisko

Kota czy psa można adoptować na dwa sposoby. Pierwszym jest wizyta w schronisku. Dzisiaj, ze względów pandemicznych wizyty te są ograniczone, ale nie niemożliwe. Wiele schronisk udostępnia także na swoich stronach informacje o podopiecznych i ich zdjęcia. Poniżej kilka przykładów:

http://puszatek.pl/pl/schronisko/63/schronisko-dla-zwierzat-w-gdyni

http://www.schronisko.sopot.toz.pl/?page_id=8

https://schroniskopromyk.pl

Zanim wybierzesz się do schroniska, odwiedź jego stronę internetową i dowiedz się jakie zwierzęta w tej chwili poszukują nowego domu. Jeszcze przed wizytą w schronisku możesz wybrać kilka czworonogów i zadać pracownikom instytucji pytania o ich charakter, nawyki, ewentualne choroby czy szczególne potrzeby. Wiele schronisk udostępnia także możliwość wzięcia potencjalnego pupila na spacer, aby bliżej go poznać.

Niestety w tłumie zwierząt znajdujących się w schronisku, często giną te wymagające szczególnej opieki. Takimi przypadkami często zajmują się specjalne fundacje i osoby prywatne, które tworzą im tymczasowy dom, leczą i oswajają takie psy lub koty z towarzystwem człowieka, a następnie szukają dla nich stałego domu. Adoptując zwierzę przez:

https://www.facebook.com/Damcidom-adopcje-i-pomoc-psom-Trójmiasto-807735772915181

https://www.adopcje.org/doadopcji-11-0-0-0-Pomorskie.html

Pomagasz nie tylko kotu lub psu, którego przygarniasz. Dajesz także szansę temu, który pojawi się w ośrodku adopcyjnym na jego miejsce. Dzięki tego typu miejscom nawet stare, przestraszone i nieufne zwierzęta mają szansę na socjalizację z człowiekiem, a w efekcie na znalezienie bezpiecznego i kochającego domu.

Mały słodziak czy staruszek?

Naturalnie większość z nas na tak postawione pytanie odpowiedziałaby, że lepszym wyborem jest mały kotek lub piesek. Takie maluchy są wyjątkowo słodkie, chętnie wybierają je szczególnie dzieci zafascynowane małym zwierzątkiem. Dorośli argumentują zaś, że małe zwierzę łatwiej wychować, bo nie ma jeszcze wyrobionych nawyków. Nic więc dziwnego, że ze schronisk zdecydowanie szybciej znikają młode zwierzaki, ale… zdarza się niestety, że wracają tam już jako starsze zwierzęta, kiedy przestają być słodkimi szczeniakami czy kociętami. Do odpowiedzialności podczas procedury adopcyjnej wrócimy za chwilę, najpierw jednak chcemy zwrócić uwagę na coś innego. Małe zwierzę jest urocze, ale adopcja malucha wiąże się z pewną niewiadomą. W przypadku młodych zwierząt trudno jest przewidzieć, jak rozwinie się ich charakter. Adoptując kociątko nie wiemy czy jako dorosły kot będzie towarzyskie czy też będzie chodzić swoimi ścieżkami, adoptowany szczeniak może wyrosnąć na spokojnego, bądź agresywnego psa. Adopcja starszych zwierząt jest pod takim względem znacznie bezpieczniejsza. Opiekunowie pracujący w schroniskach doskonale znają nawyki swoich podopiecznych i informują o nich potencjalnego nowego właściciela. Warto dodać, że starsze zwierzęta, zwłaszcza te, które przebywają pod opieką fundacji, najczęściej potrafią już chodzić na smyczy i zachowują czystość w domu, co bardzo ułatwia nowemu właścicielowi okres adaptacji. Wzruszające są również historie osób, które zdecydowały się na adopcję psa lub kota pod traumatycznych przejściach. Mimo, że w tym przypadku proces adopcji często jest bardzo długi i trudny. Nowi właściciele muszą się liczyć z koniecznością skorzystania z pomocy behawiorysty. Zdarzają się jednak niezwykłe psie lub kocie przemiany, kiedy zwierzęta po przejściach na nowo uczą się ufać człowiekowi i stają się najwierniejszymi towarzyszami tych, którzy ich ocalili.

Procedura adopcyjna

W każdym ośrodku procedura adopcyjna może przebiegać nieco inaczej, natomiast możesz być pewny, że żadna fundacja czy schronisko nie pozwoli Ci adoptować zwierzaka bez przeprowadzenia wstępnego wywiadu. Możesz spodziewać się pytań o to, jak jesteś przygotowany do przyjęcia czworonoga pod swój dach, jaki prowadzisz tryb życia, jaką opiekę będziesz w stanie zapewnić zwierzakowi. Niektóre fundacje przed przekazaniem zwierzęcia nowym właścicielom organizują wizyty środowiskowe, podczas których oceniają warunki panujące w ich domach. Procedura adopcyjna jest czasochłonna i trudna i taka właśnie być powinna. Chodzi o to, aby decyzja o adopcji była przemyślana, świadoma i podjęta odpowiedzialnie. Ważne jest także dobranie zwierzęcia jak najlepiej dopasowanego do trybu życia nowego właściciela i jego oczekiwań. Wtedy zdecydowanie zwiększają się szanse na trwałą adopcję, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Teraz wiesz już o czym należy pamiętać decydując się na adopcje psa lub kota. Jeśli nie jesteś w stanie dać stałego domu podopiecznym schronisk lub fundacji to może warto pomyśleć o opiece tymczasowej badź wolontariacie? Pamiętaj miłość i wdzięczność psiaka czy kociaka jest w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.

ciekawe artykuły

Słynne Pomorskie przysmaki

Choć Pomorska kuchnia wielu Polakom kojarzy się głównie z pysznymi rybami, Pomorze i Kaszuby... (więcej).

W jaki sposób mogę umówić się na wizytę w Oddziale ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Gdańsku, by osobiście złożyć mój wniosek?

Wniosek legalizujący pobyt należy złożyć osobiście. W tej części poradnika Legalizacja pobytu i zatrudniania cudzoziemców... (więcej).

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez wnioskodawców przy składaniu wniosku o udzielenie Zezwolenia na Pobyt Czasowy?

Ubieganie się o Zezwolenie na Pobyt Czasowy wymaga wypełnienia formularza aplikacyjnego. W dalszej części... (więcej).

Dookoła Pomorza i jeszcze dalej

Ile par skarpetek potrzebuje biegacz, aby okrążyć województwo pomorskie? To nie żart z cyklu... (więcej).