Czy wiedziałeś, że województwo pomorskie plasuje się na 2 miejscu w Polsce pod względem przedsiębiorczości?

Województwo pomorskie to raj dla dużych firm, zwłaszcza reprezentujących innowacyjne sektory gospodarki. Okazuje się jednak, że doskonale mają się w regionie także mniejsze biznesy. Dlaczego region wyróżnia się w ten sposób na tle reszty kraju?

Pomorskie – centrum przedsiębiorczości

Województwo pomorskie w organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości rankingu zajęło drugie miejsce w kraju. Na tysiąc mieszkańców przypadają tu ponad 54 zarejestrowane aktywne przedsiębiorstwa. Obok tradycyjnych sektorów gospodarki, między innymi morskiego, turystycznego czy rafineryjnego, prężnie rozwijają się także sektory wysokiej szansy, czyli nowoczesne usługi dla biznesu, ICT, logistyka, oraz chemia z biotechnologią. Obok dużych międzynarodowych graczy prężnie rozwijają się także małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym innowacyjne start-upy.

Jak założyć działalność gospodarczą?

Założenie własnej działalności gospodarczej nie jest skomplikowane. Wystarczy kilka prostych kroków. Pierwszym z nich jest zgłoszenie tego faktu w urzędzie miasta lub przez internet, w celu rejestracji firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Najpóźniej po kilku dniach na stronie internetowej rejestru pojawi się informacja o dokonaniu wpisu, czego dowodem będzie gotowy do pobrania wydruk.

Na tym samym etapie jednocześnie wnioskujemy o uzyskanie numeru REGON. Z kolei indywidualny numer NIP staje się w tym momencie numerem NIP jednoosobowej działalności gospodarczej. Płatnicy podatku VAT muszą jeszcze zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego. Wniosek do CEIDG jest jednocześnie informacją dla ZUS, że stajemy się płatnikiem składek.

Port w Gdyni zachód słońca

Gdzie szukać wsparcia?

Zakładając działalność gospodarczą warto poszukać wsparcia finansowego, które może okazać się nieocenione w pierwszych miesiącach jej prowadzenia. Wydatki związane ze sprzętem, wyposażeniem czy promocją na początku rzadko rekompensowane są przychodami. Najlepiej udać się do Powiatowego Urzędu Pracy i Wojewódzkiego Urzędu Pracy przed rejestracją działalności. Dobry biznesplan sprawi, że istnieje realna szansa na uzyskanie dofinansowania w wysokości kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych!

Skąd bierze się fenomen regionu?

Dlaczego pomorskie i Trójmiasto to tak przedsiębiorczy region? Nie brakuje tu dobrze wykształconych młodych ludzi, absolwentów pomorskich uczelni, z których wielu wybiera indywidulaną drogę kariery. Warunki dla innowacyjnych start-upów są znakomite, czego najlepszym przykładem jest Pomorski Park Naukowo – Technologiczny Gdynia, czyli prawdziwy raj dla innowatorów. Większość mieszkańców Pomorza wskaże również na handlowe i przedsiębiorcze korzenie Gdańska sięgające wielu stuleci. Portowy charakter trójmiejskiej aglomeracji ułatwia ekspansję zagraniczną. Obecnie panuje tu wspaniały klimat, nie tylko jeśli chodzi o pogodę, ale także szukanie inspiracji wśród wielu pomorskich atrakcji. W takich okolicznościach do głowy przychodzą doskonałe pomysły na własny biznes!

ciekawe artykuły

Słońce, woda, piasek… ale nie tylko. Gdzie jeszcze warto spędzić weekend nad morzem?

Kiedy myślimy o polskim morzu, to w pierwszej kolejności widzimy oczami wyobraźni najbardziej znane... (więcej).

W walce z plastikiem – innowacyjne tworzywo opracowane przez pracowników PG

Ekologia to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialny za stan... (więcej).

Pokaż Trójmiasto obcojęzycznym znajomym! Atrakcje dla zagranicznych gości

Gdy do Trójmiasta przyjeżdżają nasi znajomi z zagranicy czujemy się zobowiązani, by pokazać im najciekawsze... (więcej).

Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W... (więcej).