Czy życie w Trójmieście jest drogie? Sprawdź na przykładzie rodziny z dzieckiem

Trójmiejski rynek pracy, wraz z bliskością morza, czystym powietrzem i dobrą komunikacją przyciąga ludzi z całej Polski. Rodziny z dziećmi mogą w Gdańsku, Gdyni i Sopocie liczyć na wiele udogodnień. Czy cena decyzji o przeprowadzce jest wysoka? Czy życie w największej aglomeracji na Pomorzu jest drogie?

Mieszkanie w Trójmieście

Niedawno w osobny artykule analizowaliśmy gdański rynek nieruchomości. Średnia cena mieszkania w tym mieście kształtuje się na poziomie 6500 zł za m2, co wydaje się atrakcyjne szczególnie w porównaniu do mocno zakorkowanej i walczącej ze smogiem Warszawy. Oczywiście w wielu dzielnicach znajdziemy znacznie tańsze lokum. Orunia, Brętowo, Brzeźno czy Stogi to miejsca, w których własne mieszkanie kupimy w przedziale cenowym 3500-5000 zł/m2.  Przymorze, Oliwa i Żabianka znajdujące się blisko biznesowego centrum miasta charakteryzują się już wyższymi cenami na poziomie 6000 – 7000 zł/m2, zaś prestiżowe Jelitkowo, Główne Miasto i Stare Miasto wymagają wydatku w postaci 7500 zł/m2.

Podobne zależności występują w Gdyni, natomiast wyższe ceny obowiązują w turystycznym Sopocie. Warto mieć przy tym na uwadze, że w Trójmieście rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny. Choćby W 2016 wydano tu pozwolenia na budowę 9 tysięcy mieszkań. Przedkłada się to na wysoką podaż nieruchomości i szeroki wybór, co jest istotne dla rodzin z dziećmi.

Trójmiejska komunikacja

Dla każdej rodziny ważna jest komunikacja. Poruszając się po Trójmieście własnym autem oszczędzamy w stosunku do mieszkańców Warszawy i innych większych miast. Wszystko dzięki stosunkowo niedużym korkom przekładającym się na niższe zużycie paliwa. Przy okazji oszczędzamy także cenny czas i nerwy…

Trójmiasto należy do czołowych polskich aglomeracji pod względem komunikacji miejskiej. Rozbudowana sieć autobusowa, tramwajowa i trolejbusowa, a przede wszystkim obecność szybkiej kolei miejskiej sprawiają, że nawet ze spokojnych pełnych zieleni dzielnic peryferyjnych szybko dostaniemy się do centrum. Ceny większości biletów miesięcznych zależne od konfiguracji nie zbliżają się nawet do 100 zł. Uczniowie i studenci mogą z kolei liczyć na jeszcze tańsze w ostatecznym rozrachunku bilety semestralne. Małe dzieci zaś, które nie chodzą jeszcze do szkoły, mogą podróżować z rodzicami po Gdańsku za darmo – bez żadnych ograniczeń!

Edukacja i rozrywka

Koszty życia związane z podstawowymi potrzebami, edukacją i rozrywką są trudne do oszacowania, ponieważ każda rodzina ma nieco inne oczekiwania. Jednak dane z portalu Numbeo pozwalają nam wyciągnąć wiele wniosków na temat porównania kosztów życia w Trójmieście i w Warszawie. Za posiłek w gdańskiej restauracji zapłacimy około 20% taniej niż w Warszawie, a ceny podstawowych produktów spożywczych są tu o prawie 8% niższe.

Według portalu Numbeo średnia miesięczna cena przedszkola w Gdańsku wynosi 866 zł, podczas gdy w Warszawie zbliża się do 1400 zł. Użytkownicy portalu twierdzą również, że średnia cena biletu do kina to 22 zł, godzina wynajmu kortu tenisowego w trakcie weekendu to 47.27 zł, a za niecałe 125 złotych można przez miesiąc korzystać z siłowni lub klubu fitness. Rozważając przeprowadzkę do Gdańska najlepiej samodzielnie porównać dostępne na tym i innych portalach ceny obowiązującymi w aktualnym miejscu zamieszkania. Warto przy tym pamiętać, że przeciętne wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w Trójmieście należą do najwyższych w Polsce.

Rodzinne Trójmiasto

Abstrahując od kosztów, trudno nie zgodzić się z opinią, że Trójmiasto to bardzo interesujące miejsce do życia i dorastania. W pełni zaspokaja potrzeby kulturalne, dzięki bogatej ofercie muzeów, teatrów i centrów nauki. W aglomeracji nie brakuje rozrywki dla całych rodzin, a miejsca takie jak Park Oliwski, Park Reagana, Kępa Redłowska i piękne plaże gwarantując odpoczynek i rekreację w przyjemnych warunkach. Nie trzeba podróżować z jednego końca miasta na drugi, aby spędzić czas z dziećmi na świeżym powietrzu. Nie trzeba przez wiele godzin podróżować pociągiem, aby zabrać je nad morze. Wystarczy kilkanaście minut, aby cieszyć się wszystkimi urokami Trójmiasta.

ciekawe artykuły

Nadmorskie spacery poza miastem

Po dłuższym okresie przebywania w domu podczas pandemii koronawirusa wielu z nas żywi nieodpartą... (więcej).

Trójmiejska sztuka uliczna

Widzimy je codziennie. Zdobią ściany budynków, garaże, mury. Dodają koloru i uroku, tworzą wyjątkowy... (więcej).

Szukanie pracy w dobie Covid-19

Epidemia covid-19 wpłynęła na wiele sfer naszego życia. W dużym stopniu odcisnęła także piętno... (więcej).