Czym jest BSS (Business Services Sector) oraz jakie są perspektywy jego rozwoju?

Gospodarka i rynek pracy w województwie pomorskim znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Dziś obok tradycyjnych branż, takich jak gospodarka morska i handel, w regionie mocno rozwinął się sektor BSS – nowoczesnych usług dla biznesu. Obecnie w pomorskim działa już 140 wyspecjalizowanych w tego typu usługach centrów, w których zatrudnienie znalazło ponad 26,5 tys. osób. To świetne miejsce do rozwoju dla młodych, dynamicznych absolwentów reprezentujących różne branże i znających języki obce!

BSS, czyli nowoczesny outsourcing

Nowoczesne usługi dla biznesu (business services sector; BSS) to branża odpowiadająca na zapotrzebowanie współczesnej międzynarodowej gospodarki, w której wiele przedsiębiorstw korzysta ze wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów w ramach outsourcingu. Branżę często traktuje się wyłącznie jako synonim sektorów SSC i BPO, jednak jest to błędne przeświadczenie. SSC, czyli centra usług wspólnych, zapewniają usługi w ramach księgowości, HR, obsługi kadrowej lub informatycznej jednej organizacji lub grupie organizacji ze sobą powiązanych. Z kolei sektor Business Process Outsourcing (BPO) obejmuje outsourcing procesów biznesowych świadczonych dla klientów zewnętrznych. Oba sektory są częścią znacznie szerszej branży BSS, która zajmuje się także outsourcingiem IT oraz badaniami i rozwojem (R&D).

Branża BSS należy do przyszłościowych z punktu widzenia klientów – korporacji delegujących część swoich zadań w ramach outsourcingu, ale także potencjalnych zatrudnionych. Szacuje się, że rocznie zatrudnia w Polsce około 20 tys. nowych pracowników, oferując szanse na rozwój i wysokie wynagrodzenia. Jednocześnie wciąż cierpi na niedobór talentów, co otwiera szansę przed absolwentami z Polski i zagranicy.

Argon Gdańsk

BSS na Pomorzu

26,54 tys. zatrudnionych w pomorskim sektorze BSS w pierwszym kwartale 2019 roku oznacza 14,7% wzrostu względem roku 2018, jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy w centrach BSS. Natomiast w latach 2016-2019 wzrost liczby miejsc pracy wyniósł aż  56%! Takie dane nie powinny dziwić zważywszy, jak wiele międzynarodowych firm, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Skandynawii, otwiera swoje ważne odziały w Trójmieście i na Pomorzu. Wśród nich największym pracodawcą jest Intel Technology. Amerykański gigant zatrudnia w regionie 2400 pracowników. Inni giganci, którzy dają pracę specjalistom w regionie, to między innymi Amazon, Bayer, PWC, Nordea, Staples, ThyssenKrupp, Swarovski, Thomson Reuters, Ricoh czy State Street.

Wśród działających na Pomorzu centrów usług dla biznesu, aż 57% specjalizuje się w IT. Nie oznacza to jednak, że poszukują one wyłącznie programistów. Potrzebni są także wszechstronni kierownicy projektów, osoby odpowiadające za relacje z klientami, dlatego w centrach znajdzie się miejsce dla zdolnych i przebojowych absolwentów różnych kierunków.  24% pomorskich centrów BSS specjalizuje się w SSC, pozostałe działają przede wszystkim w obszarze outsourcingu procesów biznesowych oraz działalności badawczo-rozwojowej.

Ma to swoje odzwierciedlenie w stanowiskach najczęściej oferowanych przez pracodawców z sektora BSS na Pomorzu. Na atrakcyjne zatrudnienie przede wszystkim w Trójmieście, mogą liczyć programiści, między innymi developerzy i specjaliści od baz danych. Pożądani są także analitycy procesów biznesowych, księgowi, analitycy finansowi i specjaliści z branży HR.

olivia business centre Gdańsk

Z uczelni do BSS

Pomorskie przyciąga specjalistów i talenty, pragnące związać się z branżą BSS lub kontynuować karierę w tutejszych przedsiębiorstwach. Z kolei dla młodych ciekawą perspektywą jest podjęcie studiów w Trójmieście. Wiele do zaoferowania mają między innymi Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, które oprócz perspektywicznych kierunków mogą zaoferować również naukę języków obcych, bardzo ważnych w sektorze BSS. Znajomość angielskiego to standard. Dla szukających zatrudnienia w centrach BSS atutem będzie także znajomość niemieckiego, a w dalszej kolejności przydają języki francuski, włoski, hiszpański, rosyjski i skandynawskie. Dynamiczny rozwój tego sektora sprawia, że postępuje wyższa specjalizacja zawodowa, co przekłada się na dostępne atrakcyjne ścieżki awansu.

Biurowiec TORUS
Fot. TORUS

ciekawe artykuły

Atrakcje dla całej rodziny na jesienne dni – gdzie spędzić czas, gdy pada deszcz?

Mamy jesień – okres przeziębień, wielu deszczowych i zimnych dni oraz aury, która nie... (więcej).

Pomiędzy hanzeatyckimi tradycjami a przyszłością związaną z handlem. Morski Port Gdański rozkwita!

Gdański port należy do najważniejszych na Bałtyku, a przyszłość przynajmniej z kilku względów jawi... (więcej).

Jesień na Pomorzu – wybierz się na spacer!

Jesień to zdradliwa pora roku. Potrafi być ponura, deszczowa i zimna. Potrafi być też... (więcej).

Stabilny wzrost, wiele możliwości – spojrzenie na aktywność zawodową mieszkańców województwa pomorskiego

Opinie, że województwo pomorskie to świetne miejsce do rozwoju zawodowego i życia na wysokim... (więcej).