Czym jest BSS (Business Services Sector) oraz jakie są pespektywy jego rozwoju?

Gospodarka i rynek pracy w województwie pomorskim znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Dziś obok tradycyjnych branż, takich jak gospodarka morska i handel, w regionie mocno rozwinął się sektor BSS – nowoczesnych usług dla biznesu. Obecnie w pomorskim działa już 140 wyspecjalizowanych w tego typu usługach centrów, w których zatrudnienie znalazło ponad 26,5 tys. osób. To świetne miejsce do rozwoju dla młodych, dynamicznych absolwentów reprezentujących różne branże i znających języki obce!

BSS, czyli nowoczesny outsourcing

Nowoczesne usługi dla biznesu (business services sector; BSS) to branża odpowiadająca na zapotrzebowanie współczesnej międzynarodowej gospodarki, w której wiele przedsiębiorstw korzysta ze wsparcia wyspecjalizowanych podmiotów w ramach outsourcingu. Branżę często traktuje się wyłącznie jako synonim sektorów SSC i BPO, jednak jest to błędne przeświadczenie. SSC, czyli centra usług wspólnych, zapewniają usługi w ramach księgowości, HR, obsługi kadrowej lub informatycznej jednej organizacji lub grupie organizacji ze sobą powiązanych. Z kolei sektor Business Process Outsourcing (BPO) obejmuje outsourcing procesów biznesowych świadczonych dla klientów zewnętrznych. Oba sektory są częścią znacznie szerszej branży BSS, która zajmuje się także outsourcingiem IT oraz badaniami i rozwojem (R&D).

Branża BSS należy do przyszłościowych z punktu widzenia klientów – korporacji delegujących część swoich zadań w ramach outsourcingu, ale także potencjalnych zatrudnionych. Szacuje się, że rocznie zatrudnia w Polsce około 20 tys. nowych pracowników, oferując szanse na rozwój i wysokie wynagrodzenia. Jednocześnie wciąż cierpi na niedobór talentów, co otwiera szansę przed absolwentami z Polski i zagranicy.

Argon Gdańsk

BSS na Pomorzu

26,54 tys. zatrudnionych w pomorskim sektorze BSS w pierwszym kwartale 2019 roku oznacza 14,7% wzrostu względem roku 2018, jeśli chodzi o liczbę miejsc pracy w centrach BSS. Natomiast w latach 2016-2019 wzrost liczby miejsc pracy wyniósł aż  56%! Takie dane nie powinny dziwić zważywszy, jak wiele międzynarodowych firm, głównie ze Stanów Zjednoczonych i Skandynawii, otwiera swoje ważne odziały w Trójmieście i na Pomorzu. Wśród nich największym pracodawcą jest Intel Technology. Amerykański gigant zatrudnia w regionie 2400 pracowników. Inni giganci, którzy dają pracę specjalistom w regionie, to między innymi Amazon, Bayer, PWC, Nordea, Staples, ThyssenKrupp, Swarovski, Thomson Reuters, Ricoh czy State Street.

Wśród działających na Pomorzu centrów usług dla biznesu, aż 57% specjalizuje się w IT. Nie oznacza to jednak, że poszukują one wyłącznie programistów. Potrzebni są także wszechstronni kierownicy projektów, osoby odpowiadające za relacje z klientami, dlatego w centrach znajdzie się miejsce dla zdolnych i przebojowych absolwentów różnych kierunków.  24% pomorskich centrów BSS specjalizuje się w SSC, pozostałe działają przede wszystkim w obszarze outsourcingu procesów biznesowych oraz działalności badawczo-rozwojowej.

Ma to swoje odzwierciedlenie w stanowiskach najczęściej oferowanych przez pracodawców z sektora BSS na Pomorzu. Na atrakcyjne zatrudnienie przede wszystkim w Trójmieście, mogą liczyć programiści, między innymi developerzy i specjaliści od baz danych. Pożądani są także analitycy procesów biznesowych, księgowi, analitycy finansowi i specjaliści z branży HR.

olivia business centre Gdańsk

Z uczelni do BSS

Pomorskie przyciąga specjalistów i talenty, pragnące związać się z branżą BSS lub kontynuować karierę w tutejszych przedsiębiorstwach. Z kolei dla młodych ciekawą perspektywą jest podjęcie studiów w Trójmieście. Wiele do zaoferowania mają między innymi Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, które oprócz perspektywicznych kierunków mogą zaoferować również naukę języków obcych, bardzo ważnych w sektorze BSS. Znajomość angielskiego to standard. Dla szukających zatrudnienia w centrach BSS atutem będzie także znajomość niemieckiego, a w dalszej kolejności przydają języki francuski, włoski, hiszpański, rosyjski i skandynawskie. Dynamiczny rozwój tego sektora sprawia, że postępuje wyższa specjalizacja zawodowa, co przekłada się na dostępne atrakcyjne ścieżki awansu.

Biurowiec TORUS
Fot. TORUS

ciekawe artykuły

W walce z plastikiem – innowacyjne tworzywo opracowane przez pracowników PG

Ekologia to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialny za stan... (więcej).

Pokaż Trójmiasto obcojęzycznym znajomym! Atrakcje dla zagranicznych gości

Gdy do Trójmiasta przyjeżdżają nasi znajomi z zagranicy czujemy się zobowiązani, by pokazać im najciekawsze... (więcej).

Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W... (więcej).

Praca w IT – zobacz gdzie znajdziesz ją w województwie pomorskim?

Rynek pracy rynkiem pracownika? Jeśli chodzi o województwo pomorskie i sektor IT wraz pokrewnymi... (więcej).