Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Być może jesteś nauczycielem polskiego albo Twój partner jest obcokrajowcem? Wiesz, że język polski jest trudny, a jego opanowanie wymaga samozaparcia i dyscypliny. Mamy dla Ciebie propozycję – zachęć swoich uczniów lub partnera, do wsparcia procesu nauki aplikacją mobilną. Na rynku jest wiele świetnych narzędzi, które krok po kroku wprowadzają w arkana polszczyzny. Robią to nie tylko w sposób prosty i przyjemny, ale także dbają o motywację i zaangażowanie użytkownika.

Jedną z największych zalet aplikacji jest oczywiście ich nieustająca dostępność. Wszystkie zasoby są on-line lub przechowywane w pamięci telefonu. Zatem można się uczyć, kiedy pojawi się czas i ochota. Niezależnie od tego, czy jest się akurat w poczekalni u lekarza, czy też na przystanku autobusowym, wystarczy tylko wyjąć telefon i przerobić lekcję.

Aplikacje mają jeszcze inne fantastyczne zalety. Wiele z nich optymalizuje proces nauki, poprzez dostosowywanie się do użytkownika – można wybrać preferowane tematy lub ustawić cele, a program będzie monitorował postępy i automatycznie zarządzał powtórkami. To jednak nie wszystko. Dodatkową zaletą są pozytywne informacje zwrotne – większość aplikacji hojnie wynagradza użytkowników gratulacjami, w miarę pojawiania się kolejnych osiągnięć. W niektórych przypadkach można konkurować z innymi uczniami, co tylko bardziej podkręca motywację.

Spójrzmy teraz na dostępne na rynku programy, które rozwiną uśpione talenty lingwistyczne nawet u tych, którzy w polskim stawiają dopiero pierwsze kroki.

Duolingo

Mając ponad 8 milinów użytkowników, Duolingo jest jedną z najbardziej popularnych aplikacji do nauki języków. Program jest prosty, a jego obsługa w pełni intuicyjna. Wiedza udostępniana jest w króciutkich lekcjach krok po kroku, dzięki czemu uczeń nie czuje się przytłoczony. Dzięki utrzymaniu lekkiej konwencji, aplikacja wręcz przypomina grę bardziej niż kurs językowy. Nowe tematy wprowadzane są stopniowo, a postępy regularnie mierzone. Istnieje możliwość ustawienia celów zarówno co do ilości czasu, jaki chcemy poświęcić nauce, jak i docelowego poziomu. Wyniki wyświetlane są na bieżąco. Warto dodać, że Duolingo podchodzi do nauczania języków w sposób kompleksowy, dbając o wszystkie aspekty lingwistycznych umiejętności.

Learn Polish, Speak Polish

To kolejny sposób na naukę angielskiego z telefonem w ręku. Barwna i przyjemna dla oka, ta aplikacja uczy podstawowych słów, gramatyki i tworzenia prostych konstrukcji językowych. Lekcje są krótkie, podzielone tematycznie, bardzo ważny jest aspekt komunikacyjny. Autorzy przekonują, że wykorzystano tu najnowsze narzędzia rozpoznawania mowy, co jest świetną informacją dla osób, którym zależy na dobrym akcencie. Ukończenie kursu oznacza opanowanie ponad 5000 przydatnych słówek i zwrotów. Jak widać, aplikacja ma wiele cech, które sprawiają, że będzie ona idealnym wyborem dla tych, którzy marzą o nieco bardziej zaawansowanej znajomości polskiego.

Learn Polish Fast and Free

Ten program stopniowo i temat po temacie wprowadzi w podstawy języka. Kurtuazyjne rozmowy o pogodzie, pytanie o czas lub zamawianie jedzenia – po przerobieniu lekcji, każdy użytkownik, który uczciwie przyłoży się do lekcji, powinien poradzić sobie w tego typu sytuacjach. Atrakcyjności nauce dodają gry i zagadki, to dzięki nim zapamiętywanie słówek i zwrotów wydaje się takie łatwe. Choć na rynku dostępne są aplikacje o bardziej kompleksowym podejściu do języka, to ci, którym chodzi o solidne podstawy i poradzenie sobie w najbardziej typowych sytuacjach, będą zadowoleni z tego wyboru. Wszystkie zasoby i ćwiczenia udostępniane są za darmo. Co więcej, aplikacja nie wymaga połączenia do Internetu.

Learn Polish Free Offline For Travel

To kolejna opcja. Przygotowana przez ekspertów od polskiego dla tych, którzy pragną poradzić sobie w trakcie podróży. Rekomendujemy ją osobom, które chcą poznać podstawy języka – liczby, daty, pozdrowienia, zwroty potrzebne do zrobienia zakupów lub porozumienia się w hotelu lub biurze. Tematy rozbite są na odrębne sekcje. Program zawiera też obszerną listę najczęściej używanych zwrotów. Także i ta aplikacja nie tylko jest darmowa, ale i nie wymaga stałego podłączenia do Internetu.

Tandem Language Exchange

A co gdy chcemy naprawdę zacząć rozmawiać, czy są rozwiązania wspierające w tym procesie? Warto wypróbować Tandem Language Exchange, który łączy ze sobą osoby władające różnymi językami. Nieuniknione jednak jest to, że w pewnym momencie trzeba będzie po prostu zebrać się na odwagę i zacząć rozmawiać w prawdziwych sytuacjach. Tym, którzy mają strach w oczach, warto przypomnieć, że stare powiedzenie jest ciągle prawdziwe: praktyka czyni mistrza. Im szybciej się zacznie, tym szybciej widoczne będą rezultaty.

Podsumowanie

Jak widać, jest wiele sposobów na to, by poznać tajniki polskiego i opanować słownictwo oraz gramatykę. Niektóre aplikacje umożliwią także szlifowanie akcentu i dają solidne podstawy do prowadzenia konwersacji. Powodzenia!

ciekawe artykuły

Uważajcie na tych false friends

  False friends to słowa, które wydają się podobne do słów w innym języku,... (więcej).

(English) Important numbers in the time of emergency

(English) Regardless of whether you are visiting or living in the region, it is... (więcej).

Ważne numery alarmowe w momencie zagrożenia życia lub zdrowia

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz czy już mieszkasz na Pomorzu, ważnym dla Twojego bezpieczeństwa... (więcej).

Pomorskie Uczelnie Wyższe

Tegoroczne egzaminy dojrzałości przypadają nieco później niż zwykle, ale pytanie pozostaje to samo –... (więcej).