Dlaczego warto pracować i studiować równocześnie? Możliwości w Trójmieście

Trójmiasto to jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków nie tylko turystycznych, ale także edukacyjnych i zawodowych. Bogata oferta studiów przyciąga młodych ludzi z Wybrzeża i z całej Polski. Duże, prestiżowe firmy zachęcają do rozpoczęcia kariery zawodowej jeszcze na studiach, proponując studentom praktyki, staże lub stanowiska juniorskie. Coraz więcej z nich decyduje się na taką formę zdobywania doświadczenia i szybko okazuje się, że to najlepsza inwestycja w przyszłość.

Wybierając studia nie zawsze wiemy, w którym kierunku potoczą się nasze zawodowe losy. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie pracy w międzyczasie. Trójmiasto – miejsce pełne atrakcji, wydarzeń rozrywkowych i piaszczystych plaż oferuje wiele możliwości poprowadzenia swojej kariery.

Gdańsk Uniwersytet Gdański UG
Fot. Dominik Werner KFP
[/vc_column][/vc_row]

Rynek pracy otwarty dla studentów

Trójmiasto od kilkunastu lat rozwija się dynamicznie: duże firmy otwierają swoje siedziby, atrakcyjna lokalizacja przyciąga organizatorów wydarzeń, a czyste powietrze zachęca do przeprowadzki nad morze. Wiodące uczelnie, takie jak Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku czy Gdański Uniwersytet Medyczny oferują studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia podyplomowe na atrakcyjnych kierunkach. Dodatkowo na studentów czekają firmy, głównie z branży IT, administracji, finansów i księgowości. Dzięki temu mogą oni zdobywać doświadczenie zawodowe jeszcze na studiach, otwierając sobie tym samym drzwi do lepszej pracy zaraz po obronie. W Trójmieście można podjąć zatrudnienie zarówno w korporacji, oddziale prestiżowych marek lub lokalnych biznesach. Amazon, Arla, Arrow, Bayer, DNV, Epam, Flex, Fuji, Geoban, Intel, Kemira, LPP to przykładowe firmy, które prowadzą rekrutację i gdzie można rozpocząć swoją ścieżkę kariery.

Biurowiec TORUS
Fot. TORUS
Biurowiec Gdańsk TORUS
Fot. TORUS

Gdzie szukać ofert?

Pierwsza praca rzadko okazuje się tą ostatnią, dlatego czas studiów to idealny moment, żeby spróbować różnych zajęć. To nie tylko wzbogaca CV, ale przede wszystkim pozwala studentowi dowiedzieć się, jakie zajęcia sprawiają mu najwięcej przyjemności, które zadania wykonuje chętniej, w czym czuje się najlepiej. Dzięki temu znalezienie idealnej pracy będzie znacznie łatwiejsze, a poszukiwania zawężą się do konkretnej branży czy listy firm. Na początku warto spróbować swoich sił na stażu, którego głównym celem jest intensywna nauka, działanie w różnych obszarach, próbowanie nowych zadań. Wynagrodzenie na stażu w pomorskich firmach to ok. 1000 zł netto. Zatrudnienia można szukać na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, np. Pracuj.pl, Praca.Money.pl czy Infopraca.pl, ale także na uczelni. Firmy chętnie rozwieszają plakaty na tablicach informacyjnych, oferując zarówno praktyki lub płatne staże, jak i pracę na stanowisku Juniora. Przeglądając ogłoszenia warto wybierać branże, które nas interesują i chcemy poznać je bliżej. Warto śledzić oferty takich przedsiębiorstw, jak: Port Lotniczy Gdańsk, Ziaja, Grupa Lotos, Grupa Ergo Hestia, Wirtualna Polska czy IKEA.

TORUS Gdańsk
Fot. TORUS
Biurowiec W Gdańsku TORUS
Fot. TORUS

Pakiet benefitów

Praca to nie tylko zadania i obowiązki, ale często także pakiet atrakcyjnych benefitów. Karta sportowa, ubezpieczenie medyczne, wyjścia integracyjne czy zajęcia językowe – to wszystko sprawia, że zatrudnienie daje nam większy komfort życia, możliwość dodatkowego rozwoju, ale przede wszystkim przyjemnego odpoczynku. W pomorskich przedsiębiorstwach najpopularniejsze benefity to kursy i szkolenia, karta Multisport, premie finansowe, elastyczne godziny pracy oraz pakiety relokacyjne. Te ostatnie otrzymamy zatrudniając się w takich firmach, jak: Wirtualna Polka, Svarowski, Spartez, Staples, Kainos i Ciklum. Szczególnie w takim miejscu, jak Trójmiasto, które tętni życiem cały rok korzystanie z benefitów pozapracowych ma jeszcze większe znaczenie. Odbywają się tutaj znane i uwielbiane przez młodych ludzi festiwale muzyczne, targi zdrowej żywności, spotkania dla blogerów i influencerów, konferencje i wydarzenia technologiczne. Dodatkowe benefity tworzą doskonałą okazję do poznawania nowych osób czy pozyskania kontaktów biznesowych. Studenci jako atrakcyjny benefit podają także pracę zdalną. W Trójmieście znajdziemy firmy, oferujące taką możliwość, m. in. Kainos, ManPower Group, OKE Poland, State Street, Staples i Wirtualna Polska. Więcej informacji na temat benefitów w trójmiejskich firmach w artykule: Wypłata i co dalej? Przegląd benefitów w pomorskich firmach.

ciekawe artykuły

Słońce, woda, piasek… ale nie tylko. Gdzie jeszcze warto spędzić weekend nad morzem?

Kiedy myślimy o polskim morzu, to w pierwszej kolejności widzimy oczami wyobraźni najbardziej znane... (więcej).

W walce z plastikiem – innowacyjne tworzywo opracowane przez pracowników PG

Ekologia to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialny za stan... (więcej).

Pokaż Trójmiasto obcojęzycznym znajomym! Atrakcje dla zagranicznych gości

Gdy do Trójmiasta przyjeżdżają nasi znajomi z zagranicy czujemy się zobowiązani, by pokazać im najciekawsze... (więcej).

Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W... (więcej).