Dlaczego warto znaleźć pracę w województwie pomorskim?

Pomorze nie powinno kojarzyć się Polakom wyłącznie z wakacjami i gospodarką morską. Niska stopa bezrobocia, ponadprzeciętne wynagrodzenie w skali kraju i 300 tysięcy podmiotów gospodarczych sprawiają, że coraz więcej osób pragnie przenieść się do regionu ze względu na tutejszy rynek pracy. O coraz lepszych perspektywach decyduje między innymi znacząca liczba inwestorów ze Skandynawii i USA, podobnie jak rozwój przyszłościowych branż, w tym ICT, logistyki i biotechnologii. Na co jeszcze mogą liczyć osoby poszukujące pracy na Pomorzu?

Pomorski rynek pracy

Szczególną pozycję pomorskiego rynku pracy na tle całego kraju możemy dostrzec posiłkując się informacjami z Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej. (ź) Stopa bezrobocia ledwo przekraczająca 5% zwiastuje możliwość łatwego znalezienia zatrudnienia. Na korzyść potencjalnych pracowników przemawia też wysokie średnie wynagrodzenie brutto w tutejszym sektorze przedsiębiorstw wynoszące w 2017 r. ponad 4 700 zł.

Przedsiębiorczość i skandynawska kultura pracy

W rankingu przedsiębiorczości zorganizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomorskie zajęło drugie miejsce tuż za mazowieckim. (ź) W województwie zarejestrowano prawie 300 tys. przedsiębiorstw, a pod względem liczby podmiotów gospodarki narodowej przypadający na 10 tys. mieszkańców uplasowało się ono na 4. miejscu. Przekłada się to na dużą możliwość wyboru przez potencjalnych pracowników.

Cechą charakterystyczną Pomorza jest spora liczba działających tu dużych podmiotów zagranicznych. Poza amerykańskimi, takimi jak Intel Technology czy Amazon, duży udział w tutejszej gospodarce mają też podmioty skandynawskie – na przykład Arla, Kemira czy Nordea. Pracownicy zatrudnieni w tych firmach cenią sobie szczególnie panującą tam kulturę pracy.

Skandynawska kultura pracy w dużej mierze oparta jest o nieformalne stosunki między pracownikami, otwartość na współpracowników. Dla wielu osób skandynawska firma będzie więc idealnym miejscem do rozwoju.

Praca w pomorskim
źródło: TORUS

Pomorskie innowacje

Kto szczególnie może liczyć na osiągnięcie atrakcyjnej pozycji na tutejszym ryku pracy? Przede wszystkim reprezentanci przyszłościowych branż, takich jak ICT, usługi dla biznesu i logistyka. W samym sektorze technologii informacyjno-komunikacyjnych działa na Pomorzu ponad 5600 firm, z których ponad 120 zatrudnia przynajmniej 10 pracowników. Ponad 2000 osób zatrudnia Intel. Kolejne 800 znalazło pracę w firmie Sii będącej jednym z największych pracodawców w Polsce w branży outsourcingu IT.

Pomorze stało się także jednym z polskich centrów innowacyjności. Dobrym tego przykładem jest funkcjonujący w Gdyni Pomorski Park Naukowo-Technologiczny skupiający tutejsze startupy i przedsiębiorstwa zajmujące się sektorami ICT, inżynierią, automatyką i robotyką, multimediami i designem. Szczególnie w Trójmieście ciekawe oferty zatrudnienia powinni więc znaleźć zarówno zwolennicy rozwoju w ramach dużej międzynarodowej struktury, jak i osoby pragnące pracować nad innowacjami w małych i średnich przedsiębiorstwach, reprezentujący nowoczesne branże gospodarki.

Na koniec nie warto zapominać, że dodatkowym atutem regionu jest bliskość morza, dobrze rozwinięta komunikacja miejska, wiele możliwości rekreacji i bogata oferta kulturalna. W połączeniu z atrakcyjnym zatrudnieniem znacząco podnosi to jakość życia w Trójmieście i regionie.

ciekawe artykuły

Nadmorskie spacery poza miastem

Po dłuższym okresie przebywania w domu podczas pandemii koronawirusa wielu z nas żywi nieodpartą... (więcej).

Trójmiejska sztuka uliczna

Widzimy je codziennie. Zdobią ściany budynków, garaże, mury. Dodają koloru i uroku, tworzą wyjątkowy... (więcej).

Szukanie pracy w dobie Covid-19

Epidemia covid-19 wpłynęła na wiele sfer naszego życia. W dużym stopniu odcisnęła także piętno... (więcej).