Dookoła Pomorza i jeszcze dalej

Ile par skarpetek potrzebuje biegacz, aby okrążyć województwo pomorskie? To nie żart z cyklu „ile żarówek”, ale poważne pytanie. Wierzcie albo nie, ale odpowiedź brzmi 56! Po 4 pary na każdy z 14 dni wyzwania. Gdyńska ultramaratonistka, Wioletta Czuryńska, już 22 kwietnia rozpocznie bieg wzdłuż granic województwa. Jest to kolejny etap przygotowań do ostatecznego celu, jakim jest bieg wzdłuż granic Polski. Gdynianka zamierza być pierwszym człowiekiem, który pokona ten dystans.

Gdyńska ultramaratonistka, Wioletta Czuryńska w ciągu 14 dni zamierza obiec województwo pomorskie wzdłuż jego granic, pokonując tym samym dystans 1092 km. Biegaczka wystartuje 22 kwietnia z gdyńskiego bulwaru i zakończy bieg w tym samym miejscu 5 maja, w dniu swoich 45 urodzin. Pomorski bieg nie jest jednak ostatecznym celem Czuryńskiej. W 2023 roku biegaczka ma zamiar pokonać ponad 4000 km biegnąc wzdłuż granic Polski. Jeśli osiągnie swój cel, będzie pierwszą kobietą, która obiegła Polskę i pierwszym człowiekiem, który pokonał dystans 4000 km biegnąc wzdłuż jej granic. Polskę okrążyło dotąd dwóch biegaczy, jednak ich trasa została wytyczona w większej odległości od granic, w związku z czym była znacznie krótsza.

– Jestem pod wrażeniem wytrwałości Pani Czuryńskiej – mówi Wojciech Tyborowski, dyrektor Invest in Pomerania. – Cieszę się, że możemy wspierać jej ambitny cel. Nasza inicjatywa, Live more. Pomerania, skupia się na promocji województwa Pomorskiego. Chcemy pokazać światu, że Pomorze to idealne miejsce do studiowania, pracy i realizowania marzeń, Pani Wioletta jest tego idealnym przykładem.

Skąd pomysł na bieg? Wioletta Czuryńska, jak sama mówi, biega dla kobiet:
– Moim celem jest dotarcie do kobiet, które żyją w przekonaniu, że nie zasługują na to, by spełniać swoje ambicje. Ja też taka byłam, nie wierzyłam w siebie i nie dawałam sobie pozwolenia na życie na własnych zasadach, ale dzięki bieganiu udało mi się to przełamać. Chcę pokazać kobietom takim jak ja, że mogą osiągnąć wszystko, co sobie zaplanują. Skoro ja zmieniłam swoje życie, to one też mogą.

Wiola jest żoną z 25-letnim stażem i matką trzech synów, zanim postanowiła zostać sportowcem i przewrócić swoje życie do góry nogami, miała stabilną pracę, ale nie czuła się spełniona. Jej przygoda z bieganiem zaczęła się 6 lat temu.

– Zaczęło się od obietnicy. Któregoś wieczora razem z rodziną oglądałam film „Ze wszystkich sił”, w którym niepełnosprawny chłopak i jego ojciec postanawiają wziąć udział w triathlonie. Po seansie mój najmłodszy syn zapytał, czy byłabym w stanie zrobić to samo. Byłam wtedy szarą myszką, sfrustrowaną, wiecznie złą, z pracą, która doprowadzała mnie do szału, i problemami zdrowotnymi i nadwagą. Mimo to, bez zastanowienia powiedziałam, że tak. Obietnice są dla mnie święte, w szczególności te, które składam swoim dzieciom, więc już następnego dnia zaczęłam biegać. Początkowo małe dystanse, z czasem coraz dłuższe i coraz bardziej ambitne. W końcu bieganie stało się dla mnie tak ważne, że postanowiłam podporządkować mu swoje życie zawodowe. Rzuciłam dotychczasową pracę, która nie pozwalała mi na treningi w ciągu dnia i postanowiłam całkowicie się przebranżowić. Po 40-tce nauczyłam się budować strony internetowe i założyłam własną firmę. W tej chwili mogę pracować kiedy tylko mój plan treningowy mi na to pozwala – śmieje się gdynianka.

Bieganie stało się dla niej bardzo ważne i odmieniło jej życie. Dzięki treningom nie tylko odzyskała formę i znalazła w sobie siłę i motywację do zmiany pracy, ale także stała się bardziej pewna siebie i zadowolona z życia. Pewnego dnia, podczas porannego treningu, w głowie biegaczki zakiełkował pomysł: a gdyby tak pobiec dalej, zrobić coś, czego nikt jeszcze nie zrobił, a gdyby tak obiec Polskę? Początkowo była to tylko mrzonka, jednak powoli pomysł zaczął nabierać kształtów i stał się planem, który Wiola krok po kroku, konsekwentnie realizuje. Najpierw dwukrotnie obiegła Gdynię, później wzięła udział w wyzwaniu Attiq Virrrtual Ultra Challenge i pokonała 475 km w 10 dni zajmując 2. miejsce na świecie w klasyfikacji generalnej kobiet i 1. miejsce w swojej kategorii wiekowej, a za kilka dni wykona kolejny krok i obiegnie Pomorze.


Ambitna biegaczka chce, aby o jej wyzwaniu dowiedziało się jak najwięcej osób, chce motywować innych do stawiania sobie ambitnych celów. Dlatego założyła stronę internetową wiolkaczurynska.pl, na której zamieszcza informacje o swoich przygotowaniach. Aktywnie działa także w social mediach, gdzie zgromadziła żywą społeczność, która kibicuje jej i aktywnie uczestniczy w jej wyzwaniu poprzez akcję „Biegaj z Wiolką”. Dzięki akcji ludzie z całej polski mogą wirtualnie obiec Pomorze. Uczestnicy wyzwania odnotowują każdy przebiegnięty kilometr, a mapa Pomorza zamieszczona na stronie Wioli, pokazuje im na jakim etapie biegu wzdłuż pomorskich granic by się znajdowali. Uczestnicy mają czas do końca roku, aby osiągnąć cel. Biegaczka prowadzi również swój kanał na Youtube, gdzie przeprowadza wywiady z ciekawymi ludźmi ze świata sportu i nie tylko, oraz pokazuje swoje treningi i inne etapy przygotowań w wideorelacjach.
Początek biegu już w czwartek 22 kwietnia. Zapraszamy wszystkich do kibicowania gdyńskiej ultramaratonistce, zarówno wirtualnie jak i na trasie biegu. Na stronie internetowej można zobaczyć mapę trasy, którą pokona Wioletta. Można również dołączyć do biegu i towarzyszyć biegaczce na dowolnym odcinku wyzwania. Osoby spoza regionu mogą natomiast dołączyć do biegu wirtualnie i obiec Pomorze nie ruszając się ze swojego miasta.

Patronat nad biegiem objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk, oraz inicjatywa Live more. Pomerania.

ciekawe artykuły

Słynne Pomorskie przysmaki

Choć Pomorska kuchnia wielu Polakom kojarzy się głównie z pysznymi rybami, Pomorze i Kaszuby... (więcej).

W jaki sposób mogę umówić się na wizytę w Oddziale ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Gdańsku, by osobiście złożyć mój wniosek?

Wniosek legalizujący pobyt należy złożyć osobiście. W tej części poradnika Legalizacja pobytu i zatrudniania cudzoziemców... (więcej).

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez wnioskodawców przy składaniu wniosku o udzielenie Zezwolenia na Pobyt Czasowy?

Ubieganie się o Zezwolenie na Pobyt Czasowy wymaga wypełnienia formularza aplikacyjnego. W dalszej części... (więcej).

Pomorskie trasy rowerowe

Wiosna to doskonały moment, aby wrócić na rower i na nowo odkryć bliższą i... (więcej).