Dowiedz się gdzie warto wynająć mieszkanie w Trójmieście!

Trójmiejski mieszkaniowy zawrót głowy. Marzy Ci się mieszkanie w popularnym Wrzeszczu na jednym z nowych osiedli? A może Twój styl to minimalistyczna gdyńska kawalerka o krok od morza? Zastanawiasz się, które okolica będzie najbezpieczniejsza dla Twojej rodziny? Nie wiesz, które dzielnice są najchętniej wybierane i najlepiej oceniane przez mieszkańców? A może planujesz przeprowadzkę do Polski z zagranicy, zastanawiając się, które dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy? Jeśli Twoja odpowiedź na co najmniej jedno z tych pytań brzmi „tak”, przeczytaj nasz artykuł na temat mieszkań w Trójmieście, żeby dowiedzieć się gdzie warto i ile będzie Cię to kosztować.

Nieodparty urok Trójmiasta

Prężnie rozwijające się Trójmiasto to od lat niesamowicie atrakcyjny region dla przyjezdnych. Zróżnicowany rynek pracy z międzynarodowymi i krajowymi gigantami wabi pracowników z całej Polski i zagranicy, a bliskość morza, bogata oferta kulturalna i tutejsza otwartość przyciągają jak magnes. Mimo trudnego czasu, związanego z pandemią koronawirusa, chętnych nie brakuje. Przyjrzyjmy się jak przedstawiają się ceny wynajmu mieszkań w poszczególnych częściach Trójmiasta.

Oliwa - na styku historii z nowoczesnością

Oliwa to jedna z najbardziej cenionych dzielnic miasta. Piękne stare wille z bogatą historią, zieleń i liczne magiczne zakamarki sprawiają, że trudno się nie zauroczyć. Mimo pracy zdalnej, na którą przeszła spora część firm, bliskość centrum biznesowego w dalszym ciągu sprawia, że koszty wynajmu nie należą do najniższych. W kawalerce zamieszkasz już za około 1100-1200 zł miesięcznie bez czynszu, ale już za odnowione 3-pokojowe mieszkanie w stylowej kamienicy blisko lasu zapłacisz nawet 3600 zł.

Blisko do morza? Przymorze!

Sama nazwa dzielnicy Przymorze jest jej najlepszą reklamą. Liczne sklepy, świetnie rozwinięta komunikacja, w tym kolej podmiejska oraz parki i tereny zielone dodatkowo podnoszą jej atrakcyjność, więc oferty w dobrych cenach znikają w mgnieniu oka. Kawalerka poniżej 1100 zł lub lokal 2-pokojowy w cenie do 1500 zł to nie lada gratka.

Akcja reaktywacja

Wśród lokalizacyjnych hitów Gdańska nie może zabraknąć Wrzeszcza, który przeżywa właśnie swoje drugie życie. Nowopowstałe osiedla napędzają rewitalizację starych kamienic, więc zwolennicy obydwu opcji będą zadowoleni. Średnie ceny – wyższe niż w większości sąsiadujących dzielnic odzwierciedlają szczególny charakter tego miejsca. 1500 zł za kawalerkę to niższe widełki. Po dopłaceniu kolejnych 200 zł stać nas już będzie na oddzielną sypialnię, ale za wysoki standard i nowy wystrój dopłacimy znacznie więcej.

Poranna kawa o zapachu morskiej bryzy

W Gdyni koszt wynajmu kawalerki w mniej atrakcyjnych lokalizacjach to około 1000 zł, ale już w centrum to wydatek rzędu co najmniej 1400 zł miesięcznie. Jeśli chcesz koniecznie zamieszkać nad morzem, warto sprawdzić oferty w tym mieście. Oprócz plaż i ścieżek rowerowych zaletą tej lokalizacji jest rozwinięta komunikacja. Jak przekłada się to na ceny najmu? 2 pokoje w Redłowie zająć można już za 1500 zł. Tyle samo trzeba wyłożyć za zaledwie 1 pokój w Gdyni Orłowie.

Rodzinne gniazdko

Wśród młodych z rodzinami najpopularniejsze dzielnice to Ujeścisko i Jasień. Przeciętna cena 2-pokojowego lokum to 1700 zł. Jest to jednocześnie niższy próg cenowy dla 3 pokoi. Do dzielnic, których mieszkańcy czują się najbezpieczniej należą m.in. Przymorze Małe, VII Dwór oraz usytuowane nieopodal Brętowo, z najniższym w mieście wskaźnikiem przestępstw.

Jaki night life taki high life

Kto nie chciałby z rana wyskakiwać na jogging na sopocką plażę i mieć blisko do tętniącego życiem Monciaka? Wynajem sporego mieszkania w tym mieście mocno uszczupli portfel, ale w kawalerce w pewnej odległości od głównych atrakcji zamieszkać można za przystępną cenę. Wystarczy około 1000 zł, bez uwzględnienia opłat, żeby marzenie to mogło się spełnić.

Online'owa umowa najmu

Przyjezdni, w tym także obcokrajowcy, najchętniej osiedlają się tam, gdzie mieszkania są tańsze, czyli z dala od centrum. Większość z nich wybiera Gdańsk, a duże wzięcie odnotowują osiedla na południu. Najczęściej przyjeżdżają do Trójmiasta w celach zarobkowych lub na studia. Z czym mogą się liczyć? Pandemia sprzyja podpisywaniu umów bez konieczności bezpośredniego spotkania z właścicielem lub biurem nieruchomości, dzięki czemu mieszkanie można znacznie łatwiej niż kiedyś obejrzeć i wynająć przez Internet. Należy jednak mieć pod ręką paszport lub kartę pobytu. Poza tym, umowa najmu oraz protokół zdawczo-odbiorczy powinny zostać przygotowane również w języku angielskim lub, w ramach możliwości, w rodzimym języku klienta tak, aby nie było żadnych wątpliwości co do samej treści, a szczególnie praw i obowiązków. W podpisywaniu takich umów pomocne są polskie firmy relokacyjne oraz agencje nieruchomości pracujące z obcokrajowcami.

Trójmiasto przyciąga wielu chętnych, choć COVID-19 nieco ograniczył ich liczbę i możliwości. Ceny najmu mieszkań nie są na każdą kieszeń, ale dzięki mniejszej konkurencji i większej podaży w tym roku ich ceny są niższe niż oczekiwano. Pytanie tylko co wybrać – klimatyczną kamienicę, pachnący nowością apartament, a może dodatkowy pokój w podobnej cenie z dala od centrum?

ciekawe artykuły

Co robić podczas lockdown’u cz.II

Wirus nie ustępuje. Jeśli mamy taką możliwość, wracamy do naszych przytulnych domowych biur, piżamowe... (więcej).

Pusta lodówka? Zrób zakupy przez Internet!

Wraz z jesienią i ochłodzeniem pojawiają się kolejne przypadki izolacji w domach. Mamy zalecania... (więcej).

Nawiedzone miejsca na Pomorzu cz.II

Niezależnie od tego czy chętniej obchodzimy barwne i ekstrawaganckie Halloween, które przywędrowało do nas... (więcej).

Morsowanie sposobem na odporność!

Rozpoczęła się jesień, a wraz z nią przyszło ochłodzenie, nieco mniej słoneczna, zmienna pogoda... (więcej).