Dowiedz się więcej o gdyńskiej „dolinie krzemowej”

W Trójmieście od lat robi się wiele, by stawało się ośrodkiem innowacji.  Swoje siedziby i odziały w Gdańsku oraz Gdyni ma wiele polskich i zagranicznych firm, reprezentujących sektory IT i R&D. Na Pomorzu intensywnie rozwijają się również start-upy, a młodzi przedsiębiorcy i naukowcy realizują tu swoje nieszablonowe, ambitne projekty. Wielu spośród nich, m.in. Sphere Research Labs, JIT Solutions  czy Casco jako miejsce prowadzenia swojej działalności nieprzypadkowo wybrało gdyńską „dolinę krzemową”, czyli Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny – centrum innowacji w Trójmieście

Porównanie do Doliny Krzemowej zdecydowanie nie jest na wyrost. Chociaż Pomorski Park Naukowo-Technologiczny na razie ustępuje skalą amerykańskiemu pierwowzorowi, to przedsiębiorcom, naukowcom i twórcom tego wyjątkowego miejsca nie brakuje ambicji, podobnie jak prowadzonym tu projektom. Aktualnie w kompleksie o powierzchni 80 tys. m kw pracuje kilka tysięcy osób, a swoje siedziby, centra badawcze i laboratoria posiada około 400 firm.

Wśród nich znajdują się przede wszystkim przedsiębiorstwa reprezentujące kluczowe dla rozwoju innowacyjnej gospodarki branże, czyli ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), automatykaę i robotykaę, design, multimedia, biotechnologiaę i kilka innych nowoczesnych dziedzin. Znaleźć można tam takie firmy jak GlobalECO, Idego Group, IBPM, Master Telecom, Quantum Lab czy Nord System.

Obok dużych przedsiębiorstw w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym funkcjonują start-upy założone przez nastawionych na sukces studentów, absolwentów, młodych naukowców i wynalazców. W gdyńskiej „dolinie krzemowej” nieprzypadkowo mieści się PPNT Gdynia|Informacja Patentowa, a także PPNT Gdynia|Centrum Designu.

Najtęższe umysły pod jednym dachem w komfortowych warunkach

Wiele innowacyjnych globalnych przedsiębiorstw takich jak Microsoft, Apple czy Facebook stawiało pierwsze kroki w garażach lub akademikach. O ich sukcesie zadecydowały doskonałe idee, pracowitość i innowacyjność. Dziś młodzi przedsiębiorcy i naukowcy mają do dyspozycji znacznie bardziej komfortowe warunki,. Strefę coworkingu lub siedzibę biura można co prawda znaleźć w wielu miejscach w całej Polsce, jednak niewiele z nich może zaoferować tak wiele jak Gdynia i tutejszy park.

Przedsiębiorcy i naukowcy mają do dyspozycji między innymi należące do PPNT świetnie wyposażone laboratorium dedykowane przede wszystkim sektorowi Life Science. Placówka oferuje możliwość przeprowadzania w najwyższym standardzie badan z dziedziny chemii analitycznej, mikrobiologii, hodowli in vitro czy biologii molekularnej. W pracowni mikrobiologii i laboratorium mikrobiologicznym prowadzone są badania czystości mikrobiologicznej produktów kosmetycznych, a także wody i ścieków. Prowadzone są także badania czystości powietrza metodą sedymentacyjną.

Oprócz skorzystania z usług laboratorium można również używać samodzielnie  tutejszego sprzętu, powierzchni laboratoryjnej oraz wziąć udział w szkoleniach i warsztatach. Wielu firmom w rozwoju pomóc może także tutejsze Centrum Druku 3D, choćby poprzez możliwość szybkiego wykonania prototypu projektowanego produktu. Cenne wsparcie dla niektórych firm stanowi dodatkowo Pomorski Broker Eksportowy, oferujący między innymi pomoc prawną, możliwość  promocji za granicą czy wyszukiwanie potencjalnych kontrahentów, a nawet dotacje na udział w targach.

Park technologiczny skupiający przedsiębiorców i innowatorów zainteresowanych nowoczesnymi branżami to świetny pomysł także z kilku innych względów. Dobrze wyposażone biura dają komfort pracy, a otoczenie złożone z innowatorów i naukowców pomaga w odnajdowaniu inspiracji, wymiany myśli, współpracy i nawiązywaniu kontaktów biznesowych. W miejscowym Centrum Konferencyjnym odbywają się także interesujące wydarzenia związane z innowacyjną gospodarką i wsparciem przedsiębiorczości. Strefa zieleni i restauracje sprzyjają odpoczynkowi i refleksji. W Trójmieście, a być może w całej Polsce trudno o lepsze miejsce do rozwoju nowoczesnego biznesu.

20 Min

ciekawe artykuły

Jak napisać CV, tak aby oczarować pomorskie firmy?

Praca na Pomorzu staje się interesującą perspektywą dla coraz większej liczby Polaków, jak również... (więcej).

Dlaczego warto pracować i studiować równocześnie? Możliwości w Trójmieście

Trójmiasto to jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków nie tylko turystycznych, ale także edukacyjnych i... (więcej).

Obcojęzyczne Trójmiasto – sprawdź jakie możliwości rozwoju mają obcokrajowcy

Trójmiasto to jedno z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Bliskość morza, bogata oferta... (więcej).