Gdynia, czyli pierwsze Smart City w Europie Wschodniej!

Już od ponad dwóch lat Gdynia pozytywnie wyróżnia się na tle pozostałych miast Polski i tej części Europy, jeśli chodzi o rozwiązania podnoszące komfort życia mieszkańców. Miasto może pochwalić się posiadaniem międzynarodowego certyfikatu ISO 37120, przyznawanego przez World Council on City Data. Co w praktyce oznacza certyfikat ISO 37120? Na jakie rozwiązania godne prawdziwego Smart City mogą liczyć mieszkańcy Gdyni?

Idea Smart Cities

Smart City to miasto, które wykorzystuje nowe technologie, aby dbać o zrównoważony rozwój społeczny i komfort życia swoich mieszkańców. Dzięki realizacji tej idei, jakość życia poprawia się w wielu obszarach, począwszy od użyteczny drobiazgów, jak choćby możliwość doładowania telefonu w komunikacji miejskiej, po możliwość załatwiania istotnych spraw urzędowych przez internet bez wychodzenia z domu i głosowanie tą samą drogą w budżecie obywatelskim.

Przynależność do Smart Cities dotyczy wielu obszarów działalności miasta i wymaga obiektywnej oceny. Dlatego właśnie stworzono niezależną organizację World Council on City Data, która zajmuje się certyfikowaniem miast zgodnie z ogólnie przyjęta normą ISO 37120.

Certyfikat ISO 37120 w praktyce

ISO 37120 jest wskaźnikiem poziomu Usług Miejskich i jakości życia w mieście. Został opracowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną w Genewie w 2014 roku. Jest powszechnie uznawany na świecie i w Polsce. Z kolei wspomniany World Council on City Data w oparciu o tę normę przyznaje odpowiednie certyfikaty aspirującym do tego miastom.

Norma składa się z 46 wskaźników podstawowych i 54 dodatkowych, które z kolei można przyporządkować do szerszych kategorii, takich jak ekonomia, energia, zdrowie, zarządzanie, bezpieczeństwo, transport, telekomunikacja, innowacja czy finanse. Miasta, w którym uda się zdobyć certyfikat, mogą zostać obiektywnie uznane za prawdziwe Smart City.

Smart City Gdynia

Z jakich Smart rozwiązań korzystają na co dzień mieszkańcy Gdyni? Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się między innymi car sharing. Bardzo ważnym osiągnięciem jest wdrożenie systemu TRISTAR, który odpowiada między innymi za dostarczenie pasażerom informacji o rzeczywistym czasie przyjazdów i odjazdów komunikacji miejskiej.

TRISTAR to również inteligentny zbiór informacji dla kierowców, zbierający i przekazujący informacje o ruchu drogowym. TRISTAR wspiera zarządzanie i bezpieczeństwo w ruchu drogowym i odpowiada za strefy parkingowe, wskazując liczbę wolnych miejsc postojowych. Mieszkańcy Gdyni nie marnują czasu na dopełnianie spraw urzędowych, ponieważ aż w 160 z nich załatwią przez internet – bez wychodzenia z domu.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny stwarza natomiast nowe szanse rozwoju młodym przedsiębiorcom. To oczywiście tylko wybrane przykłady smart rozwiązań stosowanych w Gdyni, które można mnożyć.

Czego jeszcze spodziewać się mogą mieszkańcy Gdyni?

W mieście myśli się o kolejnych inicjatywach, które pozwolą rozwijać się miastu zgodnie z ideą Smart City! Świadczy o tym strategia dla miasta, która będzie obowiązywała do 2030 roku.

Znalazły się w niej między innymi takie plany jak stworzenie metropolitalnego węzła komunikacyjnego o znaczeniu międzynarodowym, lepsza organizacja ruchu i dalsze usprawnianie komunikacji miejskiej, rozwój osobisty mieszkańców i szereg projektów naukowo-badawczych!

ciekawe artykuły

Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Być może jesteś nauczycielem polskiego albo Twój partner jest obcokrajowcem? Wiesz, że język polski... (więcej).

Social distancing and chill

Szkoły i uczelnie zamknięte. Restauracje, kina i bary zamknięte. Wiemy, że to może być... (więcej).

4 pomysły jak spędzić najbliższy czas w domu z dziećmi

Zgodnie z zarządzeniem Polskiego Rządu, wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie są zamknięte na... (więcej).

Chroń siebie i swoje dzieci przed Covid-19

Gdy mówimy o grupie podwyższonego ryzyka, mamy na myśli zarówno osoby starsze, jak i... (więcej).