Jak napisać CV, tak aby oczarować pomorskie firmy?

Praca na Pomorzu staje się interesującą perspektywą dla coraz większej liczby Polaków, jak również przybyszów z całej Europy. Wynagrodzenia są tu wyższe niż średnia krajowa, warunki do życia niezwykle przyjazne, a prężnie rozwijają się przyszłościowe branże takie jak IT i  nowoczesne usługi dla biznesu. Aby oczarować działające w regionie firmy, w tym globalnych gigantów, warto zareklamować swoją osobę poprzez doskonale przygotowane CV. Dziś prezentujemy kilka wskazówek!

Pomorski rynek pracy

Tradycyjnie najsilniejszymi sektorami gospodarki działającymi w regionie są gospodarka morska i handel zagraniczny. Jednak obecnie najdynamiczniej rozwijają się usługi dla biznesu – obecnie jest to 5648 przedsiębiorstw z sektora ICT i 135 centrów nowoczesnych usług biznesowych, a liczby dalej rosną. Niezwykle dynamicznie rozwijają się firmy z branż takich jak finanse i rachunkowość, logistyka i transport czy nawet HR.

Według Raportu statystycznego o sytuacji gospodarczej województwa pomorskiego w regionie już w 2015 roku brakowało kierowców, budowlańców, spawaczy, a także informatyków. Ci ostatni mogą liczyć na szczególnie atrakcyjne warunki zatrudnienia przede wszystkim w Trójmieście. Zastanawiając się na przeprowadzką na Pomorze, warto zapoznać się z tutejszym barometrem zawodów. Wielu specjalistów znajdzie pracę w regionie bez problemu. Jak przygotować prawidłowe CV, by zwiększyć swoje szanse?

Elementy obowiązkowe

Tworzenie życiorysu zawodowego stanowi pewną sztukę, której zasad zawsze musimy się trzymać. Należy do niej także lista obowiązkowych pozycji. W jej skład wchodzą dane osobowe i kontaktowe (adres e-mail powinien wyglądać profesjonalnie i zawierać nazwisko kandydata). Zwykle wymagane jest profesjonalne zdjęcie, które stanowi wizytówkę pracownika.

Szczególnie istotną część życiorysu stanowi doświadczenie pracownika. Przedstawiamy w nim kolejne szczeble kariery chronologicznie, zaczynając od ostatniej lub obecnej pracy. Wymieniamy tu nazwy stanowisk, daty oraz zakres obowiązków, który jest bardzo istotny, bo świadczy o naszych kompetencjach. Zasada odwróconej chronologii obowiązuje również w kolejnej ważnej rubryce – wykształceniu. W tym przypadku możemy pominąć nieistotną szkołę średnią lub niewpływające na naszą obecną pozycję elementy sprzed wielu lat.

Kolejno, zwyczaj bardzo istotne pozycje obejmują znajomość języków obcych i stopień biegłości. Warto pochwalić się ewentualnymi certyfikatami. Dalej prezentujemy swoje umiejętności (najlepiej, gdy są poparte certyfikatami i wiążą się z wcześniejszym doświadczeniem zawodowym). Nie powinno się pomijać rubryki dotyczącej prywatnych zainteresowań. Potencjalny pracodawca ocenia nas również jako osoby – przyszłych kolegów z pracy, z którymi pragnie odnaleźć wspólny język. Hobby może świadczyć o naszych ambicjach i szerokich horyzontach. Pamiętajmy, że klauzula o ochronie danych osobowych jest wymagana, by pracodawca mógł skonstatować się z kandydatem.

W opinii wielu osób CV musi mieścić się na jednej stronie. Rzeczywiście wygląda wówczas estetycznie, ale nie warto dążyć do tego za wszelką cenę. Rekruter stara się wyłowić z naszego życiorysu wszystko, co będzie istotne w przyszłej pracy – nie warto więc się przesadnie ograniczać.

Elastyczność względem ofert pracy

Wygodnie jest posiadać nienagannie przygotowane CV, które możemy hurtowo wysyłać do pracodawców, ale takie podejście to błąd, gdy aplikujemy na choćby nieco zróżnicowane stanowiska. Lepiej postawić na elastyczność i przed wysłaniem życiorysu wyeksponować informacje, które zrobią wrażenie na konkretnym potencjalnym pracodawcy. Ich brak to bramka samobójcza i nasze CV może odpaść w przedbiegach, mimo że idealnie pasujemy do oczekiwanego profilu pracownika.

Czy warto korzystać z szablonów?

O wartości CV decyduje także jego estetyka i układ czytelny dla rekrutera. O ile w branży reklamowej możemy pozwolić sobie na kreatywność i nieszablonowe podejście, o tyle w większości przypadków nie warto wychodzić poza schemat. Dlatego osoby mniej doświadczone mogą skorzystać z gotowego szablonu. Te znajdziemy między innymi na pracuj.pl, CARRD, SUMRY, CVMRK. Warto ponadto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi listów motywacyjnych. Zdarza się, że to właśnie one potrafią oczarować pracodawcę i stanowią naszą doskonałą wizytówkę!

ciekawe artykuły

Juwenalia w Trójmieście – szansa na świetną rozrywkę dla żaków!

Maj co roku stanowi czas świętowania trójmiejskich studentów i miłośników doskonałej muzyki. Znaczna część... (więcej).

Czym jest BSS (Business Services Sector) oraz jakie są pespektywy jego rozwoju?

Gospodarka i rynek pracy w województwie pomorskim znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Dziś... (więcej).

Komunikacja miejska w Trójmieście – zobacz jak proste jest poruszanie się miedzy miastami!

Trójmiejska komunikacja publiczna jest wyjątkowa na tle całego kraju. W końcu łączy ze sobą... (więcej).

Nietypowe kierunki studiów – sprawdź oferty edukacyjne uczelni publicznych w Trójmieście

Trójmiasto to naprawdę ciekawe miejsce do studiowania. Na 24 uczelniach oferujących około 275 kierunków... (więcej).