Jak żyje się w Trójmieście?

Gdańsk, Sopot i Gdynia, powszechnie znane w Polsce jako Trójmiasto, leżą tak blisko siebie, że osoby spoza aglomeracji często nawet nie zauważają, kiedy znalazły się w innym mieście. Mieszkanie w Gdyni i praca w Gdańsku to dla mieszkańców Trójmiasta zupełnie normalny sposób funkcjonowania. W Polsce nie znajdziemy zbyt wielu przykładów miast tak silnie ze sobą powiązanych. Jednak wciąż Trójmiasto to trzy różniące się od siebie byty – trzy razy więcej niepowtarzalnego klimatu, trzy razy więcej pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Być może jest to jeden z powodów, dlaczego w Trójmieście tak dobrze się żyje?

Najoczywistszą trójmiejską atrakcją jest bez wątpienia nadmorskie położenie – za możliwość relaksu na plaży po pracy oraz zażywania kąpieli morskich w okresie letnim nie jeden oddałby górę złota. Jednak Trójmiasto to coś więcej. Czy Gdańsk to tylko historyczne centrum? Czy do Sopotu jeździ się tylko na imprezy? No i w końcu czy Gdynia to jedynie Open’er? My twierdzimy, że nie!

Inne oblicze Gdańska

Gdańsk to miasto o historii sięgającej IX wieku. Na Pomorzu to właśnie Gdańsk jest największy i najbardziej rozpoznawalny, głównie ze względu na swoją bogatą i momentami burzliwą historię.

Mieszka w nim ponad 460 tys. mieszkańców, czyli sporo mniej niż w Warszawie, jednak na tyle dużo by tworzyć energiczne i rozwijające się miasto (warto zauważyć, że Trójmiasto jest w czołówce polskich miast, jeśli chodzi o wzrost liczby mieszkańców). Wśród 34 gdańskich dzielnic znajdziesz zarówno takie, w których nocami bije imprezowe serce Gdańska, jak i spokojniejsze, położone na uboczu, idealne dla rodzin z dziećmi. W Gdańsku znajdują się również największe parki biurowe, Alchemia, Olivia Business Centre czy Tryton Business House, gdzie swoje siedziby ma wiele międzynarodowych marek.

Chcąc poznać serce miasta trzeba skierować się na Stare Miasto. To tam znajdziesz najważniejsze atrakcje dla miłośników historii i zabytkowej zabudowy – pomnik Neptuna, Ratusz, Żurawia i Drogę Królewską. Niedaleko Starego Miasta znajdziesz również tereny postoczniowe, które teraz dzięki organizowanym tam koncertom, targom śniadaniowym i wystawom przeżywają swoją drugą młodość. Położone przy bramach stoczni Europejskie Centrum Solidarności pozwoli ci przenieść się w nie tak dawne czasy Solidarności i Lecha Wałęsy, kiedy to trwały walki o wolną Polskę. To miejsce pozwoli ci zrozumieć zamiłowanie mieszkańców Trójmiasta do wolności i otwartości. Miłośników kultury zapraszamy do Filharmonii Bałtyckiej, Opery Bałtyckiej, Teatru Wybrzeże i jedynego w swoim rodzaju Teatru Szekspirowskiego, które oferują przez cały rok porządną dawkę kultury.

Gdańsk mocno się zmienił w ostatnim czasie. Podupadłe dzielnice zostały zrewitalizowane i dziś tętni tam życie. Wrzeszcz zyskał nowe oblicze dzięki dwóm odnowionym osiedlom – Garnizon oraz Browar Gdański wraz z ulicą Wajdeloty. Garnizon, czyli dawne wojskowe koszary, jest modnym centrum popularnym zwłaszcza wśród fanów produktów handmade i niszowej kuchni ze względu na tamtejsze bazary, pikniki i oryginalne restauracje. Nowe oblicze zyskały tereny dawnego gdańskiego browaru, dziś są tam eleganckie lofty na wynajem i osiedle mieszkaniowe. Mocno zmieniło się również na Zaspie w pobliżu zapuszczonego kiedyś terenu przy peronie SKM, dziś wieczorami zbierają się tam fani meksykańskiej, wegańskiej, włoskiej i polskiej kuchni.

Rodzice z dziećmi z kolei najbardziej docenią popularny Teatr Miniatura, interaktywne muzeum Centrum Hewelianum i pięknie położone ZOO, które dzięki swojemu rozległemu leśnemu terenowi dostarczy miłych wrażeń obcowania ze zwierzętami, jak i pozwoli na solidną dawkę ruchu. Fani wędrówek swoje kroki na pewno od razu powinni skierować do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zimą rodziny chętnie udają się do zadaszonych centrów rozrywki – Loopy’s World, parku trampolin Jump City czy Fun Areny na Stadionie Energa Gdańsk.

MUST SEE: Mieszkając w Gdańsku warto co jakiś czas przejść się do przepięknego Parku Oliwskiego lub na znajdujący się niedaleko w lesie wzgórze Pachołek. Znajduje się na nim wieża widokowa, z której można podziwiać fantastyczną panoramę Zatoki Gdańskiej i wszystkich trzech miasta Trójmiasta.

Gdyńskie klimaty

Gdynia jest drugim co do wielkości miastem na Pomorzu z liczbą mieszkańców przekraczającą 246 tys. i choć jej historia zaczęła się dopiero na początku XX wieku dziś śmiało można powiedzieć, że miasto ma swój własny niepowtarzalny klimat.

Jak to mówią mieszkańcy, Gdynia wyrosła z „morza i marzeń”. Poczucie prawdziwej bliskości Bałtyku zapewnia nadmorskie położenie większości dzielnic. Nawet główna część miasta jest bezpośrednio połączona z plażami m.in. poprzez Skwer Kościuszki czy bulwar nadmorski. Sporą atrakcją jest także zwiedzanie miasta szlakiem modernistycznej architektury. Gdynia przyciąga miłośników kultury, którzy doceniają spektakle Teatru Muzycznego i ofertę Gdyńskiego Centrum Filmowego, a także interaktywne i bardzo wciągające Muzeum Imigracji i Muzeum Miasta Gdyni.

W wolnej chwili na pewno warto zajrzeć do gdyńskiego Akwarium, żeby spotkać się z mieszkańcami morskich głębin. Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu szczególnie w czasie deszczu jest również Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Jego główna atrakcja, czyli Centrum Nauki Experyment, to miejsce gdzie każdy, mały i duży, będzie w stanie dobrze się bawić, odkrywając tajniki świata.

W Gdyni wyjątkowo łatwo znaleźć znakomite miejsce na zjedzenie czegoś dobrego. Pod względem liczby różnego rodzaju knajpek i restauracji szczególnie wyróżniają się ulica Świętojańska i Starowiejska. Znajdziecie tam kuchnie z całego świata m.in. włoską, grecką, indyjską, azjatycką i wiele innych.

MUST SEE: Amatorzy morskich widoków powinni wjechać kolejką linową na Kamienna Górę, z której rozprzestrzenia się piękny widok na zatokę i port.

Sopocka natura

Sopot to najmniejsze z miast Trójmiasta. Mieszka tu około 33 tys. mieszkańców, co zapewnia większości dzielnic kameralny charakter. Za to w sezonie w centrum bywa bardzo tłoczno. Poza dużą dawką zdrowego, jodowanego powietrza, jak na uzdrowisko przystało, Sopot stanowi jedno z lepszych miejsc na wieczorne imprezy. Duża liczba klubów sprawia, że każdy może znaleźć tu coś dla siebie zarówno pod względem muzycznym, jak i wystroju. Przykładem niech będą alternatywna Mewa Towarzyska, retro Tan czy klimatyczne Trzy Siostry. Obowiązkowym punktem jest też wizyta na najdłuższym drewnianym molu w Europie, dzięki któremu możemy pójść na spacer prosto w morze i z bliska podziwiać bałtyckie fale.

Z kolei lubiącym spacery z pewnością przypadnie do gustu wycieczka po okolicznych lasach. W Sopocie znajdziecie również szkółki winsurfingu, kitesurfingu oraz żeglarską. Słoneczna, aczkolwiek często wietrzna pogoda pozwala na swobodne trenowanie tego rodzaju sportów, bez potrzeby wyjazdu poza miasto nad otwarte morze.

MUST SEE: Dawna latarnia morska w Sopocie, stojąca na Placu Kuracyjnym oferuje niezapomniane widoki na Grand Hotel, Skwer Kuracyjny i jachty zacumowane wzdłuż mola.

Trójmiasto to coś więcej niż wakacyjna stolica Polski

Te trzy miasta różniące się swoim charakterem i oferowanymi atrakcjami, niezmiennie od wielu lat z perspektywy mieszkańców, funkcjonują jako jeden organizm. Najlepiej czują się u nas ludzie szukający kompromisu pomiędzy życiem w dużym mieście, a możliwością spędzania wolnego czasu na łonie natury. Ze względu na intensywnie rozwijający się rynek pracy i wyjątkowe nadmorskie i leśne otoczenie, Trójmiasto stało się idealną alternatywą dla innych polskich miast. To sprawia, że według nas pomorskie to naprawdę wyjątkowe miejsce do pracy i życia. Zresztą – przyjedźcie i przekonajcie się sami 😉

PS Więcej atrakcji w każdej dzielnicy naszego pięknego Trójmiasta znajdziesz na stronie: MIESZKANIE.

ciekawe artykuły

Juwenalia w Trójmieście – szansa na świetną rozrywkę dla żaków!

Maj co roku stanowi czas świętowania trójmiejskich studentów i miłośników doskonałej muzyki. Znaczna część... (więcej).

Czym jest BSS (Business Services Sector) oraz jakie są pespektywy jego rozwoju?

Gospodarka i rynek pracy w województwie pomorskim znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Dziś... (więcej).

Komunikacja miejska w Trójmieście – zobacz jak proste jest poruszanie się miedzy miastami!

Trójmiejska komunikacja publiczna jest wyjątkowa na tle całego kraju. W końcu łączy ze sobą... (więcej).

Nietypowe kierunki studiów – sprawdź oferty edukacyjne uczelni publicznych w Trójmieście

Trójmiasto to naprawdę ciekawe miejsce do studiowania. Na 24 uczelniach oferujących około 275 kierunków... (więcej).