Jesień na Pomorzu – wybierz się na spacer!

Jesień to zdradliwa pora roku. Potrafi być ponura, deszczowa i zimna. Potrafi być też piękna i słoneczna, podkreślająca zmieniające się barwy przyrody dookoła nas. Zieleń zostaje zastąpiona czerwienią, pomarańczą, żółcią i brązem – kolorami, które magicznie mienią się w promieniach jesiennego złocistego słońca. Warto wtedy wybrać się na spacer, nie zapominając o nałożeniu na siebie kilku warstw ubrania, z kubkiem gorącej pysznej kawy lub czekolady. Na Pomorzu jest wiele takich miejsc, gdzie w otoczeniu pięknej roślinności i wyjątkowej architektury można się cieszyć zarówno ciepłą, pogodną jesienią, jak i tą mglistą i chłodną.

Oliwska klasyka

Parku Oliwskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. To wyjątkowe miejsce. Można powiedzieć, “Central Park Pomorza”. Żadne inne miejsce nie reprezentuje tak prawdziwej polskiej złotej jesieni, jak właśnie Park Oliwski. Można tam znaleźć ogrody w różnych stylach  – angielskim, francuskim czy japońskim. Mostki, altany, liczne ławki, wodospad, stawy, po których pływają kaczki i łabędzie, urozmaicają długie spacery po parku.

Dodatkowo, w Palmiarni z nowatorską i nowoczesną rotundą, spacerowicze mają okazję zobaczyć 180-letniego daktylowca. Natomiast jeśli ktoś jest zainteresowany  sztuką, to warto zajrzeć do Pałacu Opatów, znajdującego się na terenie parku. Aktualnie ma tam swoją siedzibę Muzeum Narodowe w Gdańsku, z wystawą sztuki nowoczesnej. Idealne miejsce, aby podziwiać wspaniałe dzieła sztuki podczas, gdy za oknem pada deszcz.

park-oliwski

Druga strona Wrzeszcza

Ta znana dzielnica  Gdańska dzieli się na dwie części: Wrzeszcz Górny i Wrzeszcz Dolny. Górny, to miejsce pełne sklepów i galerii handlowych, usytuowane przy długiej Alei Grunwaldzkiej, przebiegającej przez Trójmiasto.

Natomiast Dolny Wrzeszcz to miejsce, do którego warto się wybrać, jeśli myśli się o długim jesiennym spacerze. Gdy na drugą stronę dzielnicy przejdziemy tunelem dworca kolejowego, pierwsze co zobaczymy, to klimatyczny, niewielki ale uroczy Park Kuźniczki, gdzie mieszkańcy mogą poczytać książkę, pobawić się z dziećmi na placu zabaw albo posłuchać muzyki, która czasem grana jest na żywo w altance. Tuż obok parku znajduje się zabytkowy budynek browaru gdańskiego, a także ulica Wajdeloty, która przeszła ogromną metamorfozę stając się miejscem pełnym urokliwych knajpek, antykwariatów i ciekawych sklepików. Wypijesz tu pyszną kawę, zjesz fantastyczne wegańskie jedzenie i być może zaopatrzysz się w coś retro, co ozdobi Twój dom. Wszystko to podczas spokojnego spaceru po Dolnym Wrzeszczu.

molo gdynia orlowo

Po Gdyńsku

To, że pora roku się zmieniła i nie ma już gorącego letniego słońca, zastąpiły go jesienne powiewy chłodu, nie znaczy, że trzeba rezygnować ze spacerów przy plaży. Miłośnicy aktywnego wypoczynku zadowoleni będą ze spaceru w gdyńskiej dzielnicy Orłowo.

Piękne orłowskie molo, nie tak długie jak te w Sopocie, ale również nie tak zatłoczone, pozwala  spokojnie usiąść na ławeczce i nacieszyć się świeżym morskim powietrzem. Nie można oczywiście zapomnieć o perełce Orłowa, czyli klifie, który rozciąga się na długości 650 metrów. Klif prezentuje się przepięknie, zarówno z plaży, jak i z jego szczytu, dlatego to doskonałe miejsce na spacery, czy to po piasku, czy w otoczeniu drzew. A miłośnicy dłuższych spacerów mogą z Orłowa dotrzeć aż do sąsiadującego Sopotu.

Na wyspie

Nie każda plaża na Pomorzu jest pełna ludzi. Jest takie miejsce, gdzie plaże ciągną się  kilometrami, turystów i mieszkańców jest niewielu, a do najbliższych zabudowań, oddzielonych od plaży lasem, jest kilkaset metrów. Mowa oczywiście o Wyspie Sobieszewskiej – raju dla miłośników długich, spokojnych spacerów po plaży, bez względu na porę roku, w otoczeniu ptactwa z lokalnych rezerwatów, z szansą na spotkanie relaksujących się tutaj, uroczych fok.

Dzięki takim rezerwatom jak Mewia Łacha i Ptasi Raj można podziwiać dziesiątki różnorodnych gatunków ptaków. Wyspa Sobieszewska to przede wszystkim doskonałe miejsce na spacer dla aktywnych, lubiących przyrodę i bliskość morza.

trojmiejski park krajobrazowy

20 tysięcy hektarów krajobrazu

Trójmiejski Park Krajobrazowy to miejsce dla każdego. Okazjonalni spacerowicze, miłośnicy przejażdżek rowerowych i zapaleni wędrowcy – wszyscy znajdą szlaki dla siebie właśnie w tym parku, którego powierzchnia liczy sobie niemal 20 000 ha. Znajduje się tutaj 171 pomników przyrody, 10 rezerwatów, trzy obszary objęte europejskim programem NATURA 2000 oraz jeden zespół przyrodniczo-krajobrazowy. Tereny, które jesienią nabierają pięknych różnobarwnych kolorów skuszą każdego, komu marzy się spacer w otoczeniu przyrody.

Najsłynniejszy z pomników przyrody – Gruby Dąb, jest uznawany za najstarsze z drzew w parku, liczące sobie być może nawet 300 lat. Trójmiejski Park Krajobrazowy jest takim miejscem, które na spokojne, długie, jesienne spacery na łonie natury, z dala od miejskiego zgiełku nada się doskonale.

Mamy nadzieję, że wypróbujecie niektóre z tych miejsc i podzielicie się z nami swoimi doświadczeniami. Dajcie nam również znać, jeśli przegapiliśmy jakieś miejsce!

ciekawe artykuły

Uważajcie na tych false friends

  False friends to słowa, które wydają się podobne do słów w innym języku,... (więcej).

(English) Important numbers in the time of emergency

(English) Regardless of whether you are visiting or living in the region, it is... (więcej).

Ważne numery alarmowe w momencie zagrożenia życia lub zdrowia

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz czy już mieszkasz na Pomorzu, ważnym dla Twojego bezpieczeństwa... (więcej).

Pomorskie Uczelnie Wyższe

Tegoroczne egzaminy dojrzałości przypadają nieco później niż zwykle, ale pytanie pozostaje to samo –... (więcej).