Komunikacja miejska w Trójmieście – zobacz jak proste jest poruszanie się miedzy miastami!

Trójmiejska komunikacja publiczna jest wyjątkowa na tle całego kraju. W końcu łączy ze sobą trzy organizmy miejskie, które w ten sposób stają się jednym. Pasażerowie docierają w wybrane miejsca jadąc po szosie, szynach, a także płynąc po wodzie! Do dyspozycji pozostają jeszcze tanie taksówki i przewoźnicy, a korzystanie z transportu ułatwiają aplikacje mobilne. Dowiedz się, jak sprawnie poruszać się po Trójmieście!

Komunikacja publiczna w Trójmieście - wygodne podróże, także między miastami

Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku odpowiada za 12 linii tramwajowych i 70 autobusowych (w tym 11 linii nocnych). Możemy poruszać się nimi wygodnie w obrębie miasta, a także dojechać do Sopotu. Na ulicach Gdyni spotkamy natomiast pojazdy Zarządu Komunikacji Miejskiej – autobusy i trolejbusy. Istnieje prawie  80 linii zwykłych, a dodatkowo także linie przyspieszone i nocne. Liniami ZKM także bez problemu dostaniemy się do Sopotu.

Pomiędzy miastami tworzącymi aglomerację najlepiej poruszać się Szybką Koleją Miejską, popularnie nazywaną SKM-ką. Przy jej pomocy wygodnie dostaniemy się nie tylko do najważniejszych punktów w Gdyni, Gdańska i Sopotu, ale również okolicznych miejscowości, między innymi do Rumii, Wejherowa, Lęborka i Słupska. To dobra wiadomość dla osób, które pragną związać swoją przyszłość z Trójmiastem, ale jednocześnie prowadzić życie z dala od zgiełku.

Od kilku lat w aglomeracji działa także Pomorska Kolej Metropolitalna, PKM. Pociągi startują z dworców Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz. Można nimi się dostać między innymi na lotnisko, a także do obszarów podmiejskich, w tym do Żukowa, Kartuz i Kościerzyny. Od 1 stycznia 2019 roku obie spółki kolejowe wzajemnie honorują swoje bilety. Międzymiastowe podróże stały się jeszcze łatwiejsze.

Schemat Linii SKM

Wodolotem do pracy

Ze względu na nadmorskie położenie aglomeracji, pomiędzy poszczególnymi punktami Trójmiasta i okolic możemy także poruszać się po wodzie. Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku oraz Żegluga Gdańska wspólnie prowadzą linie tramwajów wodnych oraz wodolotów. To doskonała  atrakcja na lato. Pojazdy kursują między innymi do pomiędzy Gdańskiem, Sopotem, Gdynią, Westerplatte i Helem. Informację o połączeniach znajdziemy na https://www.zegluga.pl/.

ABC trójmiejskiej komunikacji i w aplikacjach mobilnych

Nawet stawiając pierwsze kroki w Trójmieście nie stoimy na straconej pozycji. Wystarczy smartfon z dostępem do internetu. Aplikacja jakdojade.pl pomaga od początku do końca zaplanować podróż, wyszukując najbardziej optymalne połączenia. Z kolei programy takie jak Mobilet i SkyCash służą między innymi do zakupu biletów kolejowych i miejskich, a gdy poruszamy się własnym autem, także uiszczenie opłaty za parkowanie

Peron SKM Sopot Główny

Taksówki i ich tańsza alternatywa

Chociaż komunikacja miejska w Trójmieście działa bardzo sprawnie, zdarza się, że pragniemy dostać się z punktu A do punktu B najwygodniej i najszybciej jak to możliwe. Tę potrzebę realizują między innymi taksówki. W samym Gdańsku zarejestrowano ich ponad 3000, co sprawia że zaspokajają potrzeby miejscowych i turystów. Ich ceny nie należą do wygórowanych.

Przebywając w Trójmieście można jednak skorzystać także z tańszej alternatywy. Nie nadszarpując zbytnio kondycji portfela, w obrębie aglomeracji komfortowo dostaniemy się w wybrane miejsce wybierając Taxify lub Ubera. W Trójmieście nie brakuje pojazdów realizujących usługi dla tych alternatywnych przewoźników.

Garść cennych wskazówek

  1. Poruszając się po Trójmieście warto mieć przy sobie trochę gotówki. Za zdecydowaną większość biletów zapłacimy kartą, ale nie jest to regułą.
  2. Podróżnicy spoza województwa pomorskiego mogą być nieco zaskoczeni nie znajdując kasownika w miejskich pociągach. Bilety należy kasować jeszcze na stacji.
  3. Bilety na linie przyspieszone w Gdyni i Gdańsku są nieco droższe od standardowych. Warto o tym pamiętać.
  4. W trakcie dłuższej podróży i pobytu dobrze skorzystać z telefonicznego biletu metropolitalnego. Obowiązują w komunikacji miejskiej Gdańska, Gdyni i Wejherowa.

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).