Koszty życia rodziny z dzieckiem w Trójmieście

Marzy Ci się mieszkanie nad morzem? Nie jesteś jedyny! Wiele młodych rodzin z dziećmi i par planujących założenie rodziny z całej Polski właśnie tutaj widzi swoją przyszłość. Nic w tym dziwnego. Kusi ich wizja weekendowych spacerów po plaży i wycieczek rowerowych po kaszubskich lasach, czyste powietrza i niezliczone atrakcje jakie oferuje Pomorze. Jednak oprócz atrakcyjnej lokalizacji, niemałe znaczenie podczas podejmowania decyzji o przeprowadzce mają koszty życia w naszym regionie. Jak ceny kształtują się w porównaniu z poprzednimi latami? Sprawdź poniżej (tu ostatni nasz artykuł)

Ile kosztuje mieszkanie w Trójmieście?

Trójmiasto kusi przede wszystkim bardzo dobrymi warunkami do życia dla młodych rodzin. Duża ilość terenów zielonych, bliskość morza, wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, z których mieszkańcy mogą korzystać na specjalnych warunkach sprzyja migracji z innych części Polski i z zagranicy. Kolejnym argumentem przemawiającym na rzecz wyboru tej właśnie lokalizacji są ceny mieszkań. Mimo że Gdańsk, Gdynia, Sopot i okolice to miejsca typowo turystyczne, cena za metr kwadratowy mieszkania jest tutaj niższa niż w wielu miastach Europy. Według https://www.numbeo.com/cost-of-living/rankings_by_country.jsp?title=2021&region=150 koszty życia w Gdańsku są niższe niż w Paryżu o 50%, o około 30% niż w Berlinie czy Hamburgu, czy o 26% niższe niż w Madrycie. Jest to średnio około 9 0000/mkw, natomiast da się znaleźć również lokale tańsze. Z pomocą przychodzą lokalne portale i grupy na Facebooku, na których właściciele z rynku wtórnego samodzielnie publikują ogłoszenie o sprzedaży: https://www.facebook.com/groups/623003987892045 Wynajem 3-pokojowego mieszkania (poza ścisłym centrum) kosztuje około 3000-4000 zł, co w stosunku do innych miast w Polsce jest kwotą niższą o około 5%. Biorąc pod uwagę, że średnia pensja w Trójmieście to około 3300 zł, to nawet pary zarabiające w okolicach średniej bez problemu są w stanie utrzymać się w tym mieście. Wydatki na media i czynsz to dodatkowy koszt około 800 zł miesięcznie przy 85 metrach kwadratowych powierzchni.

Wychowywanie dziecka

Według Centrum im. Adama Smitha przeciętna rodzina na wychowanie dziecka do 18. roku życia przeznacza od 190 do 210 tysięcy złotych. Koszty związane z wyżywieniem, opieką, edukacją, rozwojem dziecka stanowią bardzo ważny element w domowym budżecie – https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/koszty-wychowania-dzieci-w-polsce-2018-raport/9g18f1k. Oczywiście wiele zależy od możliwości finansowych danej rodziny, natomiast Trójmiasto dla bardzo wielu młodych par jawi się jako idealna przestrzeń do wychowania dzieci. Rodziny w Trójmieście mogą bowiem liczyć na niemałe wsparcie. Gdańska Karta Dużej Rodziny uprawnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją https://www.gdansk.pl/komunikacja/karta-duzej-gdanskiej-rodziny,a,20626. Z kartą Gdynia Rodzinna możesz liczyć na szereg ulg i rabatów w wielu ciekawych miejscach do spędzenia rodzinnego popołudnia lub weekendu http://www.gdyniarodzinna.pl/karty-dla-rodzin/partnerzy-karty-gdynia-rodzinna. To tylko początek różnego rodzaju promocji przygotowanych z myślą o rodzinach z dziećmi. Więcej ich (m.in. Kartę Gdańskiego Lwa, Metropolitalną Kartę do Kultury) znajdziesz na https://familytime.pl/z-rodzina-taniej/.

Trójmiasto wyróżnia się także bardzo dobrą bazą edukacyjną. Poziom szkolnictwa publicznego jest wysoki. Cały czas powstają kolejne, nowoczesne budynki. Rośnie także liczba szkół prywatnych: https://nauka.trojmiasto.pl/Coraz-wiecej-prywatnych-szkol-czyli-jak-rodzice-inwestuja-w-edukacje-n123624.html. Jeśli planujesz naukę dziecka w szkole prywatnej, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 800 zł za przedszkole z całodzienną opieką lub około 1500 zł za naukę w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej. Trójmiasto oferuje swoim uczniom wiele bezpłatnych zajęć dodatkowy. W przypadku tych szczególnie atrakcyjnych, takich jak robotyka czy karate trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem około 100-200 zł za miesiąc zajęć raz w tygodniu. 

Ogromnym plusem dla rodzin z dziećmi jest duża ilość terenów zielonych w Trójmieście. W samym gdański możesz odwiedzić choćby wiekowe miejskie parki: Oliwski, Jelitkowski, Brzeźnieński, Oruński, Steffensa, Kuźniczki. W Parku Prezydenta Ronalda Reagana na dzieciaki czeka Kraina Zabawy (www.krainazabawy.com.pl) Świetnym miejscem na weekendowy wypad jest Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk”, w którym można poznać historię XIX – wiecznych fortów. Wiedzę z fizyki, biologii, astronomii można za to zdobyc w Centrum Hewelianum (www.hewelianum.pl).

Codzienne wydatki

Według danych GUS z raportu o gospodarstwach domowych https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/warunki-zycia/dochody-wydatki-i-warunki-zycia-ludnosci/budzety-gospodarstw-domowych-w-2019-roku,9,14.html 3-osobowa rodzina wydaje około 1000-1200 zł na jedzenie. Znaczenie ma oczywiście planowanie zakupów, przygotowanie odpowiedniej listy, robienie zakupów z reguły raz w tygodniu. W ten sposób znacząco można ograniczyć przypadkowe zakupy, nie wynikające z realnych potrzeb.

Młode rodziny zdecydowanie rzadziej korzystają z ofert barów i restauracji. Jeśli masz ochotę na jedzenie na mieście, sprawdź na przykład https://pl.tripadvisor.com/Restaurants-g274726-zfp16-Gdynia_Pomerania_Province_Northern_Poland.html. Wiele małych trójmiejskich knajpek udowadnia, że dobre jedzenie nie musi być drogie. Lepiej jednak unikać głównych szlaków turystycznych, tutaj jedzenie zawsze będzie nieco droższe. Warto natomiast sprawdzić propozycje restauracji przyjaznym rodzinom: z terenami zielonymi, piaskownicami, kącikami zabaw. Niektóre mają widok na morze, inne własną plażę. Aktualną listę możesz znaleźć np. Tutaj: https://askbriefly.com/blog/restauracje-dzieci-trojmiasto/. Przy okazji możesz sprawdzić https://familytime.pl, gdzie na bieżąco publikowane są informacje o ciekawych wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych, warsztatach. Czemu nie połączyć sobotniego spaceru z obiadem i wizytą w ciekawym miejscu?

W Trójmieście stosunkowo dobrze rozwinięta jest publiczna służba zdrowia, natomiast boryka się ona z większością problemów, które dotykają cały sektor zdrowia w Polsce. Jeśli potrzebujesz opieki prywatnej, koniecznie skorzystaj z portali takich jak https://www.znanylekarz.pl. Nie tylko poznasz konkretne opinie o specjaliście, ale także porównasz wizyty w kilku konkurencyjnych miejscach.

Na ubrania polska 3- lub 4-osobowa rodzina wydaje około 120-180 zł miesięcznie. Większość z tej kwoty to ubrania dla dzieci. Do takich zakupów jednak także warto podchodzić z głową. Zamiast kupować rzeczy w szczycie sezonu, można poczekać na wyprzedaże. Wiele ubrań czy butów dla dzieci można kupić w wyprzedzeniem w okazyjnej cenie. W ten sposób można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Trójmiasto kusi nowoczesna zabudową, bogactwem zieleni, miejsc rozrywki, rozbudowaną bazą edukacyjną i zdrowotną. Umiejętne planowanie życia tutaj pozwala na osiągnięcie wymiernych oszczędności. Na Pomorzu żyć można szczęśliwie i spokojnie, nie martwiąc się o przyszłość. Stosunek potencjalnych zarobków i wydatków pozwala większości rodzin z optymizmem patrzeć w przyszłość.

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).