Koszty życia studenta w Trójmieście

Co roku staramy się przybliżyć Wam koszty życia w Trójmieście. Jak nowy rok wypada w porównaniu z poprzednim? (tu możecie przeczytać poprzedni tekst) Dziś przedstawiamy koszty życia Pomorskich studentów. Każdy student, zanim zdecyduje, gdzie będzie się kształcić, musi przeanalizować szereg czynników: poziom uczelni, dostępność interesujących specjalizacji, perspektywy zatrudnienia, a także koszty utrzymania. Trójmiasto nadal jest wyjątkowo atrakcyjnym kierunkiem, ponieważ łączy bogatą ofertę edukacyjną ze zrównoważonymi kosztami życia.

Mieszkanie w cenie

Zacznijmy od podstaw. Nie da się ukryć, że konieczność wynajmu mieszkania generuje największe miesięczne koszty utrzymania w obcym mieście. W przypadku Trójmiasta ceny wynajmu są bardzo zróżnicowane. Trzeba pamiętać, że mowa o regionie turystycznym, co sprawia, że wynajem mieszkania w ścisłym centrum kosztuje od 3000 zł w górę za mieszkanie z jedną sypialnią. Zdecydowanie nie na studencką kieszeń. Jednak ani Gdańsk, ani Gdynia, ani tym bardziej Sopot nie są wielkimi aglomeracjami, więc dzielnice nieco oddalone od centrum są wśród wynajmujących bardzo popularne. Dojazd do trójmiejskich uczelni ułatwia świetnie działająca komunikacja miejska, w szczególności słynna trójmiejska SKMka, czyli szybka kolej miejska, dzięki której mieszkańcy Trójmiasta i okolic w kilka minut przemieszczają się między poszczególnymi dzielnicami i miastami. W wiele miejsc da się dotrzeć w ciągu kwadransa lub dwóch rowerem, albo hulajnogą. Wynajem mieszkania poza centrum, redukuje koszty nawet o połowę w stosunku do mieszkania w najpopularniejszych dzielnicach. Świetnym rozwiązaniem jest wspólne wynajmowanie mieszkania. O ile za 1-pokojowe mieszkanie w Gdańsku trzeba zapłacić średnio 2000 zł, to wynajem 3-pokoi kosztuje około 3900 zł, co oznacza, że każdy z trojga współlokatorów zapłaci za pokój 1300 zł. Jeśli zdecydujesz się na dzielenie z kimś pokoju, możesz oszczędzić jeszcze więcej. Ciekawe oferty mieszkaniowe możesz znaleźć na grupach na Facebooku, np. https://www.facebook.com/groups/816104851841337 i w ogłoszeniach serwsu trojmiasto.pl. Warto sprawdzać także serwisy typu OLX, Gumtree i te pojawiające się na tablicach ogłoszeniowych w okolicach uczelni. Ceny wynajmu mieszkań w Trójmieście są stosunkowo atrakcyjne, w porównaniu z kosztami, z jakimi muszą się liczyć wynajmujący mieszkania w Warszawie czy Krakowie. Ceny w tych miastach są wyższe co najmniej o 5-9%.

Jeśli zależy ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów, możesz także zdecydować się na pokój w akademiku. To doskonałe rozwiązanie na początek, które pozwoli Ci poznać wiele nowych osób i cieszyć się urokami prawdziwie studenckiego życia. Pokój w bursie z reguły nie kosztuje więcej niż 500 zł więc jest to bardzo atrakcyjna alternatywa, jednak nie każdy student może z niej skorzystać. Liczba miejsc w bursach jest ograniczona, a aplikacji o przyznanie miejsca wpływa bardzo wiele. W pierwszej kolejności zakwaterowanie w domu studenckim przyznaje się młodym małżeństwom, studentom wychowującym dzieci i alumnom z zagranicy. Na przyjęcie do akademika niemały wpływ ma także sytuacja finansowa aplikanta. Uczelnie w pierwszej kolejności pomagają osobom gorzej sytuowanym.

Dla studentów z nieco zasobniejszym portfelem ciekawym rozwiązaniem są prywatne akademiki, które kuszą nowocześnie urządzonymi pokojami z całym niezbędnym wyposażeniem, rozbudowaną strefą fitness, play roomami i szybkim WiFi. Akademiki takie zlokalizowane są w atrakcyjnych lokalizacjach, blisko centrum i z świetnym dojazdem do uczelni. Cena pokoju w tego typu miejscu to średnio 1500 zł za pokój jednoosobowy i 1000-2000 zł za pokój dwuosobowy. Możesz sprawdzić cenniki poszczególnych akademików na ich stronach internetowych: https://collegia.pl lub https://www.studentdepot.pl/pl/akademik-gdansk.

Jedzenie na każdą kieszeń

Współczesny student coraz mniej przypomina tego przysłowiowego, który żywi się zupkami chińskimi, suchym chlebem i jajecznicą. Coraz więcej osób stara się gotować w domu pełnowartościowe posiłki. Ogromnym plusem samodzielnego robienia zakupów i gotowania jest oczywiście oszczędność. Przy przemyślanych zakupach i stosowanej w praktyce filozofii zero waste miesięczny koszt wyżywienia dla jednej osoby można zamknąć w granicach 500 zł.

Niestety wielu studentom brakuje nie tylko zapału i warunków do gotowania, ale i czasu. Dużą grupą młodych ludzi studiuje na dwóch kierunkach jednocześnie, podejmuje staże, albo rozpoczyna pierwszą pracę, nadal studiując. W takich przypadkach pozostaje tylko jedzenie na mieście. O ile obiad w dobrej restauracji to koszt rzędu 70-80 złotych (przystawka, danie główne, kawa/deser), o tyle stołowanie się w mniejszych, typowo studenckich knajpach pozwala zjeść pełnowartościowy posiłek już za około 15-20 zł. Tanie i kultowe są oczywiście bary mleczne, w których od dawien dawna żywili się trójmiejscy alumni – https://kulinaria.trojmiasto.pl/GastroTOP-Jakie-sa-trojmiejskie-bary-mleczne-n116094.html W wielu miejscach, w szczególności w okolicach kampusów, po okazaniu legitymacji studenckiej zjesz taniej. Dobrym wyborem są także bufety wydziałowe, których oferta z roku na rok jest coraz ciekawsza, bardziej zróżnicowana i dostosowana do oczekiwań studentów. To już nie tylko kanapki, pierogi i makaron z sosem, ale zupy-kremy, quiche, humusy, falafele i wiele innych dań, których nie powstydziłaby się niejedna restauracja.

Dobra komunikacja to podstawa

Dobrze rozwinięta sieć komunikacji publicznej i studenckie zniżki komunikacyjne zachęcają do takiej formy przemieszczania się. Trójmiejską komunikacją możesz poruszać się nie tylko w obrębie jednego miasta, ale także po całym Trójmieście i okolicach, co umożliwia tak zwany bilet metropolitalny:  https://mzkzg.org/bilet-metropolitalny. Taki bilet idealne rozwiązanie dla studentów uczących się w Gdańsku, a mieszkających w Gdyni czy Wejherowie. Poza standardowym biletem miesięcznym, dla studentów i uczniów dostępne są także bilety semestralne (cztero- lub pięciomiesięczne), dzięki którym nie trzeba się martwić o doładowanie biletu przez cały czas trwania semestru akademickiego. Średni koszt takiego biletu to 50 zł miesięcznie (cena jest zależna od wybranej trasy). Nie zapominajmy także o rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych! Trójmiasto szczyci się świetnie rozwiniętą infrastrukturą, która umożliwia rowerzystom sprawne przemieszczanie się po mieście. Dla wielu studentów rower  to najwygodniejszy środek transportu, bezsprzecznie także najtańszy.

Cool-tura przede wszystkim

Wiele obiektów kulturalnych w Trójmieście oferuje specjalne ceny dla studentów. Nierzadko to różnica nawet 50% ceny. Co więcej, większość muzeów i galerii ma jeden dzień w tygodniu, w którym wstęp jest całkowicie bezpłatny. Jeśli masz wtedy chwilę wolnego między zajęciami na uczelni, możesz zaplanować taką wizytę, a tym samym oszczędzić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych. Bilety do kina z roku na rok są coraz droższe, jednak wiele sieci oferuje atrakcyjne zniżki dla studentów lub tańsze seanse w konkretne dni. Do teatru zaś, zamiast zwykłego biletu możesz kupić zdecydowanie tańszą wejściówkę i obcować z kulturą z nieco mniej wygodnego miejsca na schodach.

Poza ogólnymi kosztami życia, dla studentów istotne są także wydatki związane z nauką, tak więc książki oraz kserówki. Te ostatnie najlepiej robić w sprawdzonych punktach. Najczęściej na samej uczelni ksero kosztuje niemało, za to w jej najbliższej okolicy na pewno znajdziesz punkt ze zdecydowanie atrakcyjniejszymi stawkami. Książki można kupić na Allegro, a te sprzed kilku lat bez większego problemu znajdziesz w antykwariatach. Warto również zapisać się do grupy wydziałowej na FB, bardzo często starsze roczniki oferują tam sprzedaż niepotrzebnych już im książek. Przy okazji możesz liczyć na przydatne notatki na marginesach.

Trójmiasto przyciąga studentów z wielu powodów. Stosunkowo atrakcyjne koszty utrzymania są z pewnością jednym z nich. Warto zwrócić uwagę także na inne atuty Pomorza, takie jak ciekawe możliwości zatrudnienia, często z możliwością podjęcia pracy jeszcze w trakcie studiów. Perspektywy rozwoju w połączeniu z niższymi, niż w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu cenami mieszkań, wyżywienia czy komunikacji, sprawiają, że Trójmiasto jest coraz częściej wybierane przez Polskich i zagranicznych studentów.

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).