Koszty życia w Trójmieście – czy student da sobie radę?

Trójmiasto jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce. Przekłada się to w pewien sposób na koszty utrzymania mieszkańców – mimo to, ceny są niższe niż np. w Krakowie, Wrocławiu czy Warszawie. Ma to wpływ na to, że wiele młodych osób decyduje się na rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu, czyli studiów, właśnie w Trójmieście. Z jakimi kosztami muszą się liczyć?

Gdzie mieszkać, aby nie przepłacać

Opłacanie „własnych” czterech kątów w Trójmieście jest z pewnością największym wydatkiem. Najbardziej ekonomiczną opcją jest mieszkanie w akademiku lub bursie. Dzielenie pokoju kilkuosobowego z innymi żakami to koszt około 300 złotych. Oczywiście, na ostateczną cenę pokoju ma wpływ to, ile osób zamieszkuje dany pokój, a także do jakiej uczelni należy Dom Studencki. Ceny zazwyczaj nie przekraczają jednak 500 złotych. Informacji o akademikach najlepiej szukać na stronach uczelni państwowych, zaś informacji o tym, jak w danym domu studenckim się żyje – na Facebookowych grupach studenckich

Młodzi ludzie, którzy cenią sobie swój komfort i prywatność, mogą zdecydować się na wynajęcie pokoju w mieszkaniu, czyli tzw. stancji, lub na wynajem kawalerki. Ceny pokoi zaczynają się od 600 złotych w górę – wszystko zależy od lokalizacji mieszkania, umeblowania oraz opłat. Wynajem kawalerki wiąże się z kosztem powyżej 1300 złotych. Dysponując budżetem powyżej 1500 złotych z pewnością można znaleźć ładne mieszkanie w korzystnej lokalizacji.

Mieszkań i pokojów najlepiej szukać na stronach typu OLX czy Gumtree. Przeważnie to na tych portalach umieszczane są najbardziej konkurencyjne oferty. Dobrym pomysłem jest także dołączenie do grup tematycznych na Facebooku, gdzie dodawane są ogłoszenia o mieszkaniach do wynajęcia. W tym wypadku ogromną zaletą jest możliwość natychmiastowego skontaktowania się z wystawiającym ogłoszenie.

Życie w 3mieście

Pasztet, parówki i tosty

Stereotypowy student żywi się parówkami z dyskontu, pasztetem, zupkami chińskimi oraz tostami. Niestereotypowy też ma w Trójmieście duże pole do manewru. Za kilkanaście złotych można zjeść smaczny i ciepły posiłek w jednym z barów mlecznych. Nieopodal ASP można zjeść w Barze Turystycznym, wśród studentów Politechniki Gdańskiej dużą popularnością cieszą się Bar Syrena i Bar Akademicki. Jesteś fanem naleśników i wybierasz się na Uniwersytet Gdański? To fantastycznie, w Manekinie na gdańskiej Oliwie można zjeść je zarówno na słodko, jak i na słono. Pysznie, pożywnie i bez przepłacania.

Niedrogo wychodzi także stołowanie się w bufetach wydziałowych – za dwudaniowy obiad w takich miejscach zapłacimy około 15zł. Osoby, które samodzielnie przygotowują dla siebie posiłki, w domu, nie zapłacą więcej niż w jakimkolwiek innym mieście w Polsce. Ceny w najpopularniejszych supermarketach są w końcu takie same.

Miesięczny koszt wyżywienia w Trójmieście, przy rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi, nie powinien przekroczyć 450-500 złotych miesięcznie.

Autobusy i tramwaje

Komunikacja miejska w Trójmieście jest na tyle dobrze rozwinięta, że nawet mieszkańcy posiadający samochody z niej korzystają. Bez wątpienia korzystanie z usług ZTM jest opcją najtańszą – w Gdańsku bilet miesięczny, dla osoby posiadającej ważną legitymację studencką, kosztuje 45 złotych. To aż o 10 złotych mniej niż w Warszawie.

Bez problemu, dzięki biletom metropolitalnym, można przemieszczać się także między Gdańskiem, Sopotem i Gdynią. Jeden bilet wystarczy, aby wprost z zajęć na Politechnice Gdańskiej znaleźć się na sopockim molo czy na Skwerze Plymountha,

Koszty życia w Trójmieście

Legalna kultura

Na brak rozrywki w Trójmieście nie można narzekać. Koszt wypadu do kina to około 20 złotych, jednak wiele sieci kin ma specjalne oferty dla studentów. Jedna z najpopularniejszych sieci kin, czyli Multikino, prowadzi nawet akcje promocyjną „Gdańsk ma taniej”, dzięki czemu najnowsze hity filmowe można obejrzeć nawet za 16 zł! Bilety do teatru także nie muszą kosztować kroci – ceny zazwyczaj zaczynają się od 40 złotych. Podobny jest koszt wyjścia do Filharmonii.

Specjalnie na studentów czekają także darmowe eventy i wystawy. Do niemal każdego muzeum w Gdańsku można wejść za darmo. Wystarczy sprawdzić, którego dnia tygodnia nie są pobierane opłaty za wejście.

Wnioski są proste – bardzo oszczędny student przeżyje w Trójmieście za mniej niż 1000 złotych. Bardziej wymagający muszą liczyć się z wyższymi kosztami utrzymania. W porównaniu do innych polskich miast nie jest to jednak rażąco dużo.

Na studentów w Trójmieście czeka wielu pracodawców, którzy chętnie zatrudniają młode osoby na płatne staże lub na część etatu, m.in. ThyssenKrupp, Intel, Wirtualna Polska, PwC czy Lufthansa Systems. To właśnie dzięki podjęciu pierwszej poważnej pracy można żyć pełnią życia studenckiego, a przy tym zdobywać doświadczenie i pracować na własny sukces. Wybierając pomorze dajesz sobie szansę na przeżycie lat studenckich w najlepszy z możliwych sposobów. Zachęceni?

ciekawe artykuły

Pomorze skazane na sukces

W odpowiedzi na kryzys na Białorusi w 2020 roku uruchomiono program Polska. Business Harbour,... (więcej).

Koszty życia studenta w Trójmieście

Co roku staramy się przybliżyć Wam koszty życia w Trójmieście. Jak nowy rok wypada... (więcej).

Wiosenne porządki. Poradnik dla początkujących.

Balkon zamieniony w schowek na sprzęt sportowy, zakupiony w nagłym przypływie fit-ambicji. Piwnica, do... (więcej).

Koszty życia rodziny z dzieckiem w Trójmieście

Marzy Ci się mieszkanie nad morzem? Nie jesteś jedyny! Wiele młodych rodzin z dziećmi... (więcej).