Nadmorskie spacery poza miastem

Po dłuższym okresie przebywania w domu podczas pandemii koronawirusa wielu z nas żywi nieodpartą chęć spędzania czasu na świeżym powietrzu. Galerie handlowe, restauracje, kina czy inne miejsca spotkań na pewno powrócą do łask, ale chwilowo nie są oblegane, a ludzie wolą zachowywać bezpieczną przestrzeń od innych. Znakomicie nadaje się do tego morski brzeg, położony z dala od miasta. Oprócz popularnych miejskich plaż w Orłowie, Sopocie, na Stogach, czy nieco dalej położonej Wyspie Sobieszewskiej, województwo pomorskie ma do zaoferowania oddalone od metropolii i dzięki temu rzadziej odwiedzane, choć niemniej warte uwagi lokalizacje. Jedni wybierają rowery, inni rolki, hulajnogi i inne sposoby na pokonywanie odległości, ale my skupimy się na trasach przeznaczonych przede wszystkim dla pieszych.

Niedługa przechadzka z naturalnymi atrakcjami

plaza w rewie - www.rewa.net.pl_
plaza w rewie/ www.rewa.net.pl

W województwie geograficznie kojarzonym przede wszystkim z biskością morza nie sposób nie wspomnieć o takiej perełce jak Gmina Kosakowo, którą znajdziemy w bezpośrednim sąsiedztwie Gdyni. Głównymi atrakcjami jest niedawno powstały pomost oraz klif, z którego roztacza się przepiękny widok na Zatokę Pucką, Półwysep Helski i Rewę. Świetną opcją na przechadzkę jest odcinek z Mechelinek do Rewy o długości około 4 km, prowadzący przez Rezerwat Przyrody Mechelińskie Łąki, objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. Spacer uwieńczy ostatni kilometr pokonywany Cyplem Rewskim. Piaszczysty wał w kształcie kosy zwany również Szpyrkiem zasługuje na uwagę przez swoją wyjątkowość. W najszerszym miejscu liczy sobie zaledwie kilkanaście metrów, a na jego końcu można podziwiać wyczyny kitesurferów. W drodze powrotnej nie sposób ominąć Przystani Rybackiej oraz wędzarni, dzięki którym zgłodniali spacerowicze zakosztują zróżnicowanych dań rybnych. Opcja spaceru polecana dla rodzin z dziećmi.

Ale Beka...

rezerwat beka - naszbaltyk.com - antoni dubowicz
rezerwat beka/ naszbaltyk.com - fot. Antoni Dubowicz

Nieopodal znajduje się kolejne miejsce godne polecenia, również objęte ochroną – rezerwat Beka. Znajdują się tam naturalne słone rozlewiska, na których w okresie przelotów można spotkać wiele ptaków brodzących. Łącznie zidentyfikowano tu blisko 220 gatunków ptaków. Wychodząc z domu warto pamiętać o lornetce.

Niespełna 6-kilometrowy spacer można rozpocząć od stacji pomp w Mościch Błotach. Bez problemu dotrzemy tam autem albo pociągiem, wysiadając w Mrzezinie i wydłużając pieszą wycieczkę o dodatkowe 3km w każdą ze stron. Z pompowni ruszamy brzegiem rzeki na wschód docierając do mostu, za którym rozciągają się tętniące życiem, bagniste łąki. Przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej porze dnia spotkamy dzika zażywającego kąpieli błotnej, spomiędzy traw wyłoni się lisia kita lub usłyszymy charakterystyczny klangor żurawi. Po dotarciu do kanału Beka kierujemy się w stronę morza. Ścieżka następnie prowadzi nas na północ do dawnej osady Beka i dalej, do Kanału Mrzezińskiego. Wrócić możemy ta samą drogą lub podążając jego brzegiem i skręcając w lewo na ścieżkę, której przedłużenie pokonywaliśmy w przeciwnym kierunku

Spacer z historią w tle

zamek-rzucewo
Zamek w Rzucewie

Dla preferujących mieszany krajobraz, łączący plażę i lasy oraz dłuższe odcinki piesze, pokonanie odcinka z Mrzezina do Pucka będzie trafnym wyborem, mimo że trzeba go dzielić z rowerzystami. Niebieska trasa, o której mowa liczy sobie około 15 km. Za Osłoninem, gdzie mieści się Osada Łowców Fok sprzed 2000 lat, mijamy Rzucewo z Zamkiem Jana III Sobieskiego. Zbliżając się do Pucka staniemy na malowniczym klifie, docenianym przez miłośników fotografii. Idealnym dopełnieniem będą odwiedziny w Muzeum Ziemi Puckiej z działem etnograficznym, mieszczącym się w pięknym XVII-wiecznym budynku byłego szpitala. Z Pucka do Mrzezina czy do Trójmiasta bez problemu wrócimy pociągiem lub PKS-em.

Wydmy, jeziora i Park Narodowy

slowinski park narodowy_polskazachwyca
slowinski park narodowy/ polskazachwyca.pl

Następna propozycja to pętla z Łeby, prowadząca przez Rąbkę aż na Górę Łącką i powrót plażą. Mimo blisko 20 kilometrów trasa ta jest łatwa i stanowi świetną propozycję ze względu na czekające po drodze atrakcje. Wycieczkę rozpoczynamy w okolicy dworca PKP, ruszając w kierunku zachodnim. Po minięciu przejazdu kolejowego wybieramy lewe rozwidlenie, które zaprowadzi nas do granicy Słowińskiego Parku Narodowego. Bogata flora i fauna tego obszaru z licznymi gatunkami ptaków, w tym puchaczem, orłem przednim i bielikiem oraz płazami, nietoperzami, wydrami czy łasicami stanowi nie lada gratkę dla czujnego oka. Po minięciu osady rybackiej w Rąbce droga zaprowadzi nas do Muzeum Wyrzutni Rakiet i wieży widokowej nad jeziorem Łebsko. Stąd już niewiele ponad 3 km do atrakcji regionu, najwyższej z ruchomych wydm – Góry Łąckiej (42 m. n. p. m.). Kierujemy się w stronę morza i następnie skręcamy w prawo by wrócić plażą (8 km) do miejsca rozpoczęcia marszu.

Szlak Jantarowy

krynica-morska-mierzeja-wiślana_polskazachwyca
Krynica Morska, mierzeja wiślana/ polskazachwyca.pl

Nie wypada przy tej okazji nie wspomnieć o Mierzei Wiślanej. Skorzystamy tutaj ze żółtego Szlaku Jantarowego, który prowadzi od Mikoszewa aż do Krynicy Morskiej i liczy sobie łącznie ponad 50 km. Wybierając dowolny odcinek na tej długości, pokonamy go głównie lasem, za wyjątkiem przejścia pomiędzy Skowronkami a Przebrnem. Warto natomiast wziąć pod uwagę kilkunastokilometrowy spacer w dowolnym kierunku łączący Kąty Rybackie i tamtejszy rezerwat przyrody oraz znajdujący się na krańcu Krynicy Morskiej Wielbłądzi Grzbiet, wydmę, z której widać zarówno Zatokę Gdańską, jak i Zalew Wiślany. Po drodze miniemy także leśny rezerwat Buki Mierzei Wiślanej z niemal 200-letnimi okazami buków, dębów czy brzóz oraz latarnię morską, jedyny tego typu obiekt na Mierzei Wiślanej.

Podsumowanie

Pomorskie oferuje tak wiele urzekających plaż z dala od miejskiego zgiełku, że każdy znajdzie coś dla siebie czy to na krótki spacer czy całodniową wycieczkę. Wiejskie krajobrazy, unikatowe formacje, ruchome wydmy, bogactwo flory i fauny, historyczne miejsca i eksponaty to zaledwie część atrakcji czekających tu na turystów.

ciekawe artykuły

Uważajcie na tych false friends

  False friends to słowa, które wydają się podobne do słów w innym języku,... (więcej).

(English) Important numbers in the time of emergency

(English) Regardless of whether you are visiting or living in the region, it is... (więcej).

Ważne numery alarmowe w momencie zagrożenia życia lub zdrowia

Niezależnie od tego, czy odwiedzasz czy już mieszkasz na Pomorzu, ważnym dla Twojego bezpieczeństwa... (więcej).

Pomorskie Uczelnie Wyższe

Tegoroczne egzaminy dojrzałości przypadają nieco później niż zwykle, ale pytanie pozostaje to samo –... (więcej).