Najpiękniejsze zabytki Gdańska

Gdańsk to prawdopodobnie najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Pomorza, zarówno przez polskich, jak i zagranicznych. Nie ma się temu co dziwić – oprócz plaż i innych typowo nadmorskich atrakcji można tu zobaczyć sporo ciekawych zabytków, których obejrzenie lub zwiedzenie zajmie nam kilka dni. Które z nich są jednak tymi najpiękniejszym, które należy zobaczyć w pierwszej kolejności? 

Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP

To jedna z trzech największych na świecie budowli ceglanych (ma wymiary 105,5 m długości i 66 m szerokości, a w środku pomieści się 20 000 osób – czyli 1/3 pojemności Stadionu Narodowego), której budowę rozpoczęli Krzyżacy w 1343 roku. Na 77-metrowej wieży bazyliki znajduje się taras widokowy, z którego zobaczymy Bałtyk, Żuławy oraz cały Gdańsk. W środku natomiast możemy zobaczyć kopię „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga z 1472 roku, kamienną Pietę z 1410 roku (pamięta bitwę pod Grunwaldem!) oraz ołtarz główny, wybudowany w 1517 roku.

Katedra Mariacka Gdańsk

Ulica Mariacka

Zbieżność nazwy z bazyliką Mariacką nie jest przypadkowa – to na początku tej ulicy znajduje się bazylika. Sama zaś ulica jest najbardziej znaną ulicą tej części Polski i jednym z symboli Gdańska. Idąc nią, możemy zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny, gotycki Gdańsk. Przez cały rok tętni ona życiem – znajduje się tu dużo sklepów, knajpek i straganów z bursztynem. Nie traci swego uroku nawet gdy jest tu gwarno. Idąc ulicą Mariacką, dojdziemy do kolejnego pięknego gdańskiego zabytku, którym jest…

Gdańsk Mariacka

Żuraw

Czyli najstarszy (w całej Europie!) zachowany dźwig portowy z czasów średniowiecza.  Wybudowano go w roku 1444, czyli za czasów Władysława III Warneńczyka. Był napędzany siłą ludzkich mięśni, a mimo to był w stanie podnieść ciężar od dwóch do czterech ton. Cały mechanizm można zobaczyć, wchodząc do środka żurawia, gdzie mieści się także Muzeum Narodowe.

Gdańsk Żuraw

Ulica Długa

Jednym z piękniejszych zabytków Gdańska jest jego reprezentacyjny deptak, czyli ulice Długi Targ i Długa. Przez setki lat była to ulica kupiecko-handlowa, pełniła więc tę samą rolę co w innych miastach stary rynek, cały czas można zresztą podziwiać fasady kamienic bogatych kupców z tamtej epoki. Dziś natomiast mieści sporo restauracji, pubów i sklepów, jest też miejscem spotkań mieszkańców Gdańska. Szczególnie warto zobaczyć ją o wschodzie lub zachodzie słońca. Podobnie jak ulica Mariacka, ma inny (choć równie urokliwy) charakter w różnych porach roku, dlatego warto do niej wracać co pewien czas.

Gdańsk długa

Neptun

Wybudowana w 1633 roku fontanna, w tamtym czasie była najokazalszym pomnikiem w całym Gdańsku. Podobizna Neptuna z fontanny przez wiele lat była symbolem miasta – jego wizerunek umieszczano na folderach, w telewizji, książkach. Stojąc przed fontanną, warto przyjrzeć się zwierzętom morskim i syrenom, które towarzyszą Neptunowi – choć w sezonie turystycznym może być to niełatwe, gdyż fontanna przez cały czas jest oblegana. Z fontanną wiąże się legenda na temat powstania tradycyjnego gdańskiego likieru, Goldwasser (niem. złota woda). Według niej Neptun, zdenerwowany wrzucaniem monet do fontanny, pewnego dnia rozbił je wszystkie swym trójzębem, a zamiast wody zaczęła lecieć wódka z drobinkami zniszczonych guldenów.

Pomnik Neptuna Gdańsk

Nie tylko na pierwszy raz

To oczywiście tylko część zabytków Gdańska – aby opisać je wszystkie, należałoby wydać niemałą książkę. Te wymienione wyżej są jednak tak zwanymi must see, czyli takimi, które powinien zobaczyć każdy, kto odwiedza Gdańsk. Niezależnie, czy robi to po raz pierwszy, czy już któryś raz z kolei.

ciekawe artykuły

Nadmorskie spacery poza miastem

Po dłuższym okresie przebywania w domu podczas pandemii koronawirusa wielu z nas żywi nieodpartą... (więcej).

Trójmiejska sztuka uliczna

Widzimy je codziennie. Zdobią ściany budynków, garaże, mury. Dodają koloru i uroku, tworzą wyjątkowy... (więcej).

Szukanie pracy w dobie Covid-19

Epidemia covid-19 wpłynęła na wiele sfer naszego życia. W dużym stopniu odcisnęła także piętno... (więcej).