Obcojęzyczne Trójmiasto – sprawdź jakie możliwości rozwoju mają obcokrajowcy

Trójmiasto to jedno z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Bliskość morza, bogata oferta kulturalna i rozrywkowa oraz dobrze rozwinięty transport to powody, dla których coraz więcej osób z zagranicy odwiedza Gdańsk, Gdynię i Sopot. Ci, którym Pomorze szczególnie przypadło do gustu, powinni poznać również ofertę edukacyjną i możliwości zawodowe, które otwiera przed nimi Trójmiasto.

Studia dla obcokrajowców

Bardzo często młode osoby z zagranicy rozpoczynają swoją przygodę z Trójmiastem od kilkumiesięcznego pobytu w ramach wymiany studenckiej. Aglomeracja może zaoferować bardzo wiele w obszarze edukacji, a jednocześnie przyciąga swoją intersującą architekturą, kulturą i ofertą rozrywkową. Wielu obcokrajowców planujących studia spogląda w stronę Pomorza ze względu na specyfikę tutejszej oferty akademickiej, polegającej na dużej dostępności kierunków związanych z gospodarką morską, nowoczesnymi technologiami i medycyną.

Trójmiasto to jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, w dodatku otwarty również na osoby nie posługujące się językiem polskim. Wiodące uczelnie, takie jak Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku czy Gdański Uniwersytet Medyczny oferują studia pierwszego i drugiego stopnia, a także studia podyplomowe na atrakcyjnych kierunkach w języku angielskim. To czołówka polskich uczelni, dla których w trakcie rekrutacji nie liczy się paszport, lecz potencjał. Obcokrajowcy mogą w trakcie studiów nauczyć się języka polskiego w ramach lektoratów. Wiele tutejszych uczelni posiada ponadto odrębne działy rekrutacji dla obcokrajowców.

Ciekawa i dobrze płatna praca bez znajomości polskiego? Trójmiasto to doskonały wybór!

Rozbudowane zaplecze akademickie to jeden z czynników, który przyciągnął do Gdańska dużych inwestorów zagranicznych. Wśród nich dominują przedsiębiorstwa z kapitałem amerykańskim i skandynawskim, stanowiące globalne marki. Poza wysoką przedsiębiorczością inwestycje zagraniczne sprawiły, że tutejszy rynek pracy jest niezwykle atrakcyjny w skali Polski, a nawet Europy. Na tle reszty kraju, Trójmiasto charakteryzuje się znikomym bezrobociem i ponadprzeciętnymi wynagrodzeniami, zwłaszcza w sektorze przedsiębiorstw.

Poza tradycyjnym dla Pomorza branżami, takimi jak gospodarka morska i handel, w Trójmieście postawiono przede wszystkim na nowoczesne usługi dla biznesu, IT oraz sektor R&D, które szybko wchłaniają na rynek pracy absolwentów tutejszych uczelni. Do największych pracodawców zaliczają się między innymi Amazon, Intel Technology, PWC, Bayer, Nordea oraz State Street. Nieprzerwanie poszukiwani są programiści, analitycy finansowi, pracownicy działów HR i rekruterzy oraz  specjaliści niemal wszystkich gałęzi nowoczesnego wsparcia biznesu.

Poza wykształceniem kierunkowym do najważniejszych wymagań należy biegła znajomość języka angielskiego, a bardzo ważnym atutem będzie posługiwanie się innymi europejskimi językami. Przynajmniej od kilku lat w Polsce mawia się, że tutejszy rynek pracy stał się rynkiem pracownika (na którym to pracownik, a nie pracodawca ma silniejszą pozycję). W odniesieniu do wymienionych wcześniej branż i dobrze wykwalifikowanych kandydatów, jest w tym wiele prawdy.

Polski rynek pracy dla obcokrajowców

Cudzoziemcy, zwłaszcza pochodzący z krajów europejskich, mogą w Polsce podejmować pracę bez większych przeszkód formalnych. Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii mogą szukać w Polsce zatrudnienia bez konieczności rejestracji pobytu na 3 miesiące (co odpowiada długości umowy o pracę na okres próbny). Później wystarczy, że zarejestrują swój pobyt w odpowiednim urzędzie składając jeden dokument. Z kolei obywatele Rosji, Białorusi, Gruzji, Ukrainy, Armenii i Mołdawii nie muszą ubiegać się pozwolenie o pracę w ciągu pierwszych 6 miesięcy zatrudnienia, gdyż w przypadku pracy stałej wystarczy stosowne oświadczenie od pracodawcy. Następnie o pozwolenie na pracę mogą ubiegać się w trybie uproszczonym, otrzymując je na okres 3 lat. Obywatele pozostałych państw mogą natomiast wnioskować o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę na 3 lata w ramach jednej procedury, przy wsparciu potencjalnego pracodawcy.

Przeprowadzka do Trójmiasta

Cudzoziemcy, którzy polubili Trójmiasto na tyle, że pragną związać się z nim na stałe, mają tu wiele możliwości. Ceny zakupu i wynajmu nieruchomości są sporo niższe niż w Warszawie i miastach zachodniej Europy. Każda z dzielnic Trójmiasta ma swoje walory i ciekawą ofertę mieszkaniową, jednak wszystkie łączy czyste powietrze i dobra komunikacja z centralnymi dzielnicami biznesowymi.

Trójmiasto jest miastem portowym i popularną destynacją turystyczną, dlatego brak znajomości języka polskiego nie stanowi przeszkody. Bez problemu porozumiemy się tu po angielsku, zarówno w życiu codziennym, jak również w instytucjach i urzędach. Port lotniczy Gdańsk-Rębiechowo, trzeci co do wielkości w Polsce, ma regularne połączenia z większością krajów Europy. Dzięki temu przybysze z zagranicy z łatwością mogą odwiedzać swoje kraje pochodzenia, nawet jeśli bez reszty zakochali się w Trójmieście.

Wszystkie niezbędne informacje na temat zalet studiowania, pracy i codziennego życia na Pomorzu można znaleźć na stronie „Live more. Pomerania”. Lokalne uczelnie i wiodące przedsiębiorstwa promują na nim region i swoją ofertę, by przyciągnąć na Pomorze ambitne i dobrze wykwalifikowane osoby z Polski i zagranicy.

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).