Czy chcąc awansować pracownika na inne stanowisko muszę uzyskać nowe zezwolenie na jego pracę?

Planujesz awansować pracownika, który posiada zezwolenie na pracę w Polsce i zastanawiasz się czy w związku ze zmianą stanowiska będziesz musiał ponownie ubiegać się o zezwolenie? Przeczytaj kolejny artykuł przewodnika Legalizacja pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w Polsce.



FAQ#27
Czy chcąc awansować pracownika na inne stanowisko muszę uzyskać nowe zezwolenie na jego pracę?

Co do zasady, wydane zezwolenie na pracę umożliwia pracodawcy zatrudnienie konkretnej (wskazanej z imienia i nazwiska) osoby, nawarunkach ustalonych w zezwoleniu na pracę: w tym na wskazanym we wniosku stanowisku, w określonym wymiarze czasu, za określonym minimalnym wynagrodzeniem.

Jeżeli którykolwiek z tych elementów miałby ulec zmianie, np. w związku z awansem pracownika na wyższe stanowisko, pracodawca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę zezwolenia na pracę. Powierzenie pracownikowi nowego stanowiska pracy lub zwiększenie wymiaru czasu jego pracy będą możliwe dopiero po otrzymaniu przez pracodawcę pozytywnej decyzji o zmianie zezwolenia na pracę!

Nie każda zmiana okoliczności zatrudnienia pracownika wymaga wydania nowego zezwolenia na pracę! ZMIANY ZEZWOLENIA NIE WYMAGAJĄ:

  • zmiana siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy,
  • zmiana nazwy pracodawcy,
  • zmiana formy prawnej podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi,
  • przejęcie lub przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę,


W przypadku zaistnienia powyżej wskazanych okoliczności, pracodawca ma jednak obowiązek poinformować o nich pisemnie wojewodę w ciąg 7 dni od dnia ich zaistnienia. Następstwem niedopełnienia obowiązku informacyjnego może być kara grzywny!


Zastąpienie umowy cywilnoprawnej umową o pracę NIE WYMAGA ani dokonania zmiany zezwolenia na pracę, ani informowania wojewody!


PRACOWNIKU, PAMIĘTAJ!

Zezwolenie na pracę uprawnia do wykonywania pracy tylko na rzecz pracodawcy wskazanego w zezwoleniu. Aby wykonywać pracę u innego pracodawcy, nowy pracodawca musi wystąpić o wydanie nowego zezwolenia na pracę.

Masz więcej pytań na temat legalizacji swojego pobytu w Polsce?


Kwestie związane z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Polsce wciąż budzą wiele wątpliwości – zarówno wśród pracodawców, jak i wśród zagranicznych pracowników. Aby ułatwić Państwu poruszanie się wśród ustawowych regulacji zespół Invest in Pomerania we współpracy ze specjalistami z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego stworzył publikację zawierającą zestawienie najczęściej pojawiających się pytań dotyczących procedury ubiegania się o zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Mamy głęboką nadzieję, że opracowanie sprawi, że proces legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w naszym regionie będzie przebiegał sprawniej. Zapraszamy do lektury całego przewodnika. Jeśli chcesz dowiedzieś się więcej o kompleksowym wsparciu inwestycyjnym oferowanym przez inicjatywę Invest in Pomerania odwiedź stronę internetową investinpomerania.pl.

ciekawe artykuły

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom

Pomorskie oferuje znacznie więcej niż jedynie rozrywki zorientowane na turystów – region jest też... (więcej).