Czy wiza może zostać przedłużona?

Chcesz zostać w Polsce dłużej? Zapoznaj się z drugą częścią przewodnika Legalizacja pobytu i zatrudnienia obcokrajowców w Polsce i dowiedz się co zrobić, aby przedłużyć ważność swojej wizy.

FAQ#2
Czy wiza może zostać przedłużona?

Tak, jest to możliwe – wniosek o przedłużenie wizy Schengen lub wizy krajowej składa się do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.

Wniosek należy złożyć nie później niż w dniu upływu okresu legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (wniosek złożony po tym terminie spotka się z odmową wszczęcia postępowania). Cudzoziemcowi, który złożył wniosek o przedłużenie wizy w terminie wojewoda zamieszcza w dokumencie podróży odcisk stempla, który potwierdza złożenie wniosku.

Jeżeli termin do złożenia wniosku został zachowany i wniosek nie zawiera braków formalnych lub braki formalne zostały uzupełnione w terminie, pobyt cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za legalny od dnia złożenia wniosku do czasu wydania decyzji ostatecznej w sprawie przedłużenia wizy Schengen lub wizy krajowej.

Umieszczenie stempla w dokumencie podróży nie uprawnia cudzoziemca do podróżowania po terytorium innych państw obszaru Schengen. WYJĄTEK! – cudzoziemiec może wyjechać do kraju pochodzenia.

Przedłużenie wizy Schengen

Cudzoziemcowi przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej można przedłużyć okres ważności wydanej przez organ polski lub organ innego państwa obszaru Schengen wizy Schengen (o symbolu “C”) ważnej również na terytorium Polski lub długość pobytu objętego tą wizą, jeżeli cudzoziemiec wykazał, iż:

  • na skutek siły wyższej lub ze względów humanitarnych nie jest możliwe opuszczenie przez niego terytorium państw członkowskich przed upływem terminu ważności wizy lub przed końcem objętego wizą dozwolonego okresu pobytu. Wówczas przedłużenie wizy jest bezpłatne,
  • przedstawi dowód na istnienie ważnych powodów osobistych uzasadniających przedłużenie okresu ważności lub okresu pobytu. W takich okolicznościach za przedłużenie wizy pobiera się opłatę w wysokości 30 EURO.

Okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie przedłużonej wizy nie powinien przekroczyć maksymalnego okresu pobytu przewidzianego dla danego typu wizy. Zatem wizę Schengen można przedłużyć maksymalnie do 90 dni w okresie 180 dni (wliczając w to okres pobytu na podstawie wizy, która podlega przedłużeniu).

Przedłużenie wizy krajowej

Cudzoziemcowi przebywającemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej można JEDNOKROTNIE przedłużyć okres ważności wydanej przez organ polski wizy krajowej (o symbolu “D”) lub okres pobytu objęty tą wizą, jeżeli są spełnione ŁĄCZNIE następujące warunki:

  • przemawia za tym ważny interes zawodowy lub osobisty cudzoziemca albo ze względów humanitarnych nie może on opuścić tego terytorium przed upływem terminu ważności wizy krajowej lub przed końcem objętego tą wizą dozwolonego okresu pobytu,
  • zdarzenia, które są przyczyną ubiegania się o przedłużenie wizy krajowej, wystąpiły niezależnie od woli cudzoziemca i nie były możliwe do przewidzenia w dniu składania wniosku o wydanie wizy krajowej,
  • okoliczności sprawy wskazują, że cel pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie będzie inny niż deklarowany,
  • nie zachodzą okoliczności, z powodu których odmawia się wydania wizy krajowej.



Okres pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie przedłużonej wizy krajowej nie może przekroczyć okresu pobytu przewidzianego dla wizy krajowej tj. 1 roku (wliczając w to okres pobytu na podstawie wizy, która podlega przedłużeniu).

Pobyt w szpitalu

Cudzoziemcowi przebywającemu w szpitalu, którego stan zdrowia wyklucza możliwość opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przedłuża się okres ważności wydanej wizy krajowej lub okres pobytu objęty tą wizą do dnia, w którym stan jego zdrowia pozwoli na opuszczenie tego terytorium.

Masz więcej pytań na temat legalizacji swojego pobytu w Polsce?


Kwestie związane z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Polsce wciąż budzą wiele wątpliwości – zarówno wśród pracodawców, jak i wśród zagranicznych pracowników. Aby ułatwić Państwu poruszanie się wśród ustawowych regulacji zespół Invest in Pomerania we współpracy ze specjalistami z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego stworzył publikację zawierającą zestawienie najczęściej pojawiających się pytań dotyczących procedury ubiegania się o zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Mamy głęboką nadzieję, że opracowanie sprawi, że proces legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w naszym regionie będzie przebiegał sprawniej. Zapraszamy do lektury całego przewodnika. Jeśli chcesz dowiedzieś się więcej o kompleksowym wsparciu inwestycyjnym oferowanym przez inicjatywę Invest in Pomerania odwiedź stronę internetową investinpomerania.pl.

ciekawe artykuły

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom

Pomorskie oferuje znacznie więcej niż jedynie rozrywki zorientowane na turystów – region jest też... (więcej).