FAQ#34
Jakie dokumenty powinienem złożyć aby móc ubiegać się o wydanie tzw. zezwolenia jednolitego?
W celu złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt i pracę należy wypełnić:
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt i pracę należy złożyć osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski. W województwie pomorskim wniosek o wydanie zezwolenia na pobyt i pracę składany jest do Oddziału ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Gdańsku lub do Oddziału Zamiejscowego Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Słupsku.
Jeśli wniosek nie zostanie złożony osobiście lub zostanie wysłany pocztą – po doręczeniu wniosku do wojewody cudzoziemiec zostanie wezwany do osobistego stawiennictwa w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. W trakcie wizyty zostaną również pobrane od cudzoziemca odciski linii papilarnych.
WAŻNE!
Do wniosku należy dołączyć również dokument o nazwie Załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy – powinien on zostać wypełniony i podpisany przez osobę reprezentującą podmiot powierzający wykonywanie pracy. Osobą podpisującą załącznik (czyli składającą czytelny podpis w miejscu wyznaczonym na stronie 6 załącznika ) jest zatem:
- właściciel firmy (w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą),
- osoba (lub osoby) figurująca w odpisie z KRS firmy, w części dotyczącej reprezentacji podmiotu (w przypadku spółek). Osoby te mogą również upoważnić inną osobę do podpisania Załącznika nr 1 (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest to niemożliwe).
W dokumencie wskazuje się:
- dane dotyczące podmiotu powierzającego cudzoziemcowi wykonywanie pracy,
- podstawę prawną wykonywania pracy przez cudzoziemca (czy jest to umowa o pracę, czy może umowa cywilnoprawna),
- wymiar czasu pracy,
- wysokość proponowanego miesięcznego lub rocznego wynagrodzenia brutto, a w przypadku umów cywilnoprawnych wysokość stawki godzinowej brutto,
- zakres podstawowych obowiązków na stanowisku pracy.
Konieczne jest również wypełnianie części dotyczącej oświadczeń znajdującej się na stronach 4-5 Załącznika nr 1. Instrukcja do wykonania tej czynności znajduje się na pierwszej stronie Załącznika.
rak któregokolwiek z ww. dokumentów spowoduje wezwanie cudzoziemca do jego uzupełnienia w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Do wniosku warto dołączyć również inne dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku:
- w przypadku spełniania warunków zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę – dokument potwierdzający spełnianie tych warunków (np. Karta Polaka lub dyplom ukończenia polskiej uczelni),
- dokument potwierdzający posiadanie zapewnionego miejsca zamieszkania,
- umowa o pracę, umowa zlecenie wraz z rachunkami z trzech ostatnich miesięcy (w przypadku gdy strona już wykonuje pracę), umowa o dzieło,
- świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy (w przypadku gdy cudzoziemiec wykonywał wcześniej prace u innego pracodawcy),
- zeznania PIT o wysokości osiągniętego dochodu cudzoziemca za ostatni rok podatkowy lub stosowne zaświadczenie z ZUS, lub inne dokumenty w celu poświadczenia źródła stabilnego i regularnego dochodu wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na utrzymaniu,
- dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku..
Masz więcej pytań na temat legalizacji swojego pobytu w Polsce?

Kwestie związane z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Polsce wciąż budzą wiele wątpliwości – zarówno wśród pracodawców, jak i wśród zagranicznych pracowników. Aby ułatwić Państwu poruszanie się wśród ustawowych regulacji zespół Invest in Pomerania we współpracy ze specjalistami z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego stworzył publikację zawierającą zestawienie najczęściej pojawiających się pytań dotyczących procedury ubiegania się o zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Mamy głęboką nadzieję, że opracowanie sprawi, że proces legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w naszym regionie będzie przebiegał sprawniej. Zapraszamy do lektury całego przewodnika. Jeśli chcesz dowiedzieś się więcej o kompleksowym wsparciu inwestycyjnym oferowanym przez inicjatywę Invest in Pomerania odwiedź stronę internetową investinpomerania.pl.