Jakie dokumenty powinienem złożyć, aby móc ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji?”
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji należy złożyć osobiście, nie później niż w ostatnim dniu legalnego pobytu na terytorium Polski. W województwie pomorskim wniosek o wydanie tego zezwolenia składany jest do Oddziału Urzędu Wojewódzkiego ds. Legalizacji Pobytu Cudzoziemców w Gdańsku.
Jeśli wniosek nie zostanie złożony osobiście lub zostanie wysłany pocztą – po doręczeniu wniosku do wojewody cudzoziemiec zostanie wezwany do osobistego stawiennictwa w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. W trakcie takiej wizyty pobrane zostaną od cudzoziemca odciski linii papilarnych.
W celu złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji, należy wypełnić:
- standardowy wniosek o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, na którym w polu: “główny cel pobytu” należy zaznaczyć opcję “wykonywanie pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji”; wniosek należy złożyć w dwóch egzemplarzach!
- dołączyć do niego załączniki niezbędne do złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy, tj.:
- cztery fotografie spełniające ustalone wymagania,
- kserokopię ważnego dokumentu podróży,
- dwie kserokopie strony paszportu z danymi osobowymi i zdjęciem,
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej należnej za wydanie zezwolenia.
- o ile w danym przypadku wnioskodawca nie jest zwolniony z tego obowiązku, powinien również dołączyć informację starosty właściwego ze względu na główne miejsce wykonywania pracy przez cudzoziemca o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy w oparciu o rejestry bezrobotnych i poszukujących pracy lub o negatywnym wyniku rekrutacji organizowanej dla pracodawcy. Brak dołączonej informacji nie stanowi braku formalnego
WAŻNE! Do wniosku należy dołączyć również dokument o nazwie Załącznik nr 1 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, wypełniony i podpisany przez osobę reprezentującą podmiot powierzający wykonywanie pracy ORAZ dokument o nazwie Załącznik nr 2 do wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy, w którym cudzoziemca powinien wskazać:
- rodzaj posiadanych kwalifikacji
- dokumenty potwierdzające posiadanie wskazanych kwalifikacji
- czy w przeszłości zamieszkiwał w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej co najmniej przez okres 18 miesięcy na podstawie wydanego przez to państwo dokumentu pobytowego z adnotacją „Niebieska Karta UE”.
Brak któregokolwiek z ww. dokumentów spowoduje wezwanie cudzoziemca do jego uzupełnienia w terminie nie krótszym niż 7 dni od doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Do wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji warto dołączyć również inne dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku:
- w przypadku spełniania warunków zwolnienia z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę – dokument potwierdzający spełnianie tych warunków (np. Karta Polaka lub dyplom ukończenia polskiej uczelni),
- dokument poświadczający posiadanie wyższych kwalifikacji zawodowych;
- dokument poświadczający spełnianie wymagań kwalifikacyjnych i innych warunków w przypadku zamiaru wykonywania pracy w zawodzie regulowanym;
- zgodę właściwego organu na zajmowanie określonego stanowiska, wykonywanie zawodu lub prowadzenie innej działalności,gdy obowiązek jej uzyskania przed zawarciem umowy wynika z odrębnych przepisów;
- zawartą na okres co najmniej 1 roku umowę o pracę, umowę o pracę nakładczą, umowę cywilnoprawną, na podstawie której wykonuje pracę, świadczy usługi lub pozostaje w stosunku służbowym;
- dokumenty potwierdzające posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.
W przypadku potrzeby wyjaśnienia lub doprecyzowania posiadanych przez organ dowodów w sprawie w trakcie postępowania cudzoziemiec może być wzywany do dostarczenia innych dokumentów lub do składania zeznań potwierdzających okoliczności, o których mowa we wniosku.
[/vc_column_text]
Masz więcej pytań na temat legalizacji swojego pobytu w Polsce?

Kwestie związane z legalizacją zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Polsce wciąż budzą wiele wątpliwości – zarówno wśród pracodawców, jak i wśród zagranicznych pracowników. Aby ułatwić Państwu poruszanie się wśród ustawowych regulacji zespół Invest in Pomerania we współpracy ze specjalistami z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego stworzył publikację zawierającą zestawienie najczęściej pojawiających się pytań dotyczących procedury ubiegania się o zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce. Mamy głęboką nadzieję, że opracowanie sprawi, że proces legalizacji pobytu i zatrudnienia cudzoziemców w naszym regionie będzie przebiegał sprawniej. Zapraszamy do lektury całego przewodnika. Jeśli chcesz dowiedzieś się więcej o kompleksowym wsparciu inwestycyjnym oferowanym przez inicjatywę Invest in Pomerania odwiedź stronę internetową investinpomerania.pl.