Podejmujesz pracę w Trójmieście? Sprawdź nasze porady, gdzie znaleźć odpowiednie lokum

Jeśli właśnie okazało się, że przeprowadzasz się do Trójmiasta, bo czeka na Ciebie wymarzona praca, gratulujemy doskonałego wyboru. Teraz wystarczy tylko znaleźć odpowiednie lokum i cieszyć się udaną karierą oraz życiem w wyjątkowym mieście. Oto kilka przydatnych porad dotyczących przeprowadzki do Trójmiasta i poszukiwania mieszkania.

Pierwsze kroki

Jeśli przybywasz do Trójmiasta pociągiem lub autokarem, wysiądziesz z niego w samym centrum Gdyni lub Gdańska. Z kolei lecąc samolotem wygodnie dojedziesz w dowolne miejsce Szybką Koleją Miejską. Gdzie wówczas skierujesz swoje pierwsze kroki? Na przykład do jednego z wielu lokalnych hosteli, gdzie zatrzymując się na kilka dni, bez stresu obejrzysz interesujące Cię nieruchomości przeznaczone pod wynajem. Zanim przyjedziesz na Pomorze zapoznaj się z ofertą na portalach takich jak Booking.com, Hotels.com czy Airbnb. Jeśli nie potrzebujesz czterogwiazdkowego hotelu, z pewnością znajdziesz tam ciekawe hostele oferujące nocleg w cenie kilkudziesięciu złotych za dobę. Warto polować na promocję!

Gdynia

Oferty na dedykowanych portalach. Czy warto wynajmować lokum przez agencję nieruchomości?

Gdzie szukać mieszkania na stałe? Każdy ma inne potrzeby, a każda trójmiejska dzielnica jest na swój sposób wyjątkowa, dlatego nie podejmiemy decyzji za Ciebie. Natomiast możemy Ci ją ułatwić, przedstawiając charakterystykę poszczególnych części aglomeracji w zakładce “Zaplanuj przeprowadzkę“. Weź pod uwagę potencjalne koszty, bliskość do swojej pracy i wygodny dojazd. Jeśli nie posiadasz auta, szczególnie polecamy SKM, chociaż w Trójmieście cały transport publiczny działa sprawnie, bo jest ono stosunkowo wolne od korków.

Według portalu Bankier.pl średnia cena wynajmu mieszkania o powierzchni do 38 m2 wynosiła w październiku 2018 roku 1658 zł miesięcznie w Gdańsku – dla porównania 2081 zł w Warszawie. Dla większych mieszkań różnica również jest spora – 2339 zł vs 2819 zł (38-60 m2) oraz 3207 vs 4366 (60-90 m2). Jak kształtują się ceny w poszczególnych dzielnicach? Na gdańskim Przymorzu zapłacisz od 1250 do 2500 zł miesięcznie, we Wrzeszczu od 1200-2300 zł, natomiast w Śródmieściu od 850 do 3000 zł miesięcznie. Niższe ceny w tych dobrze skomunikowanych z centrami biznesu dzielnicach należy traktować raczej jako wyjątki, ale warto szukać okazji! Nieco tańsza okazuje się Gdynia. Za mieszkanie Orłowie zapłacisz od 1700-1800 zł, a w Redłowie 1400 – 1450 zł miesięcznie.

Ciekawe oferty mieszkaniowe z pewnością znajdziesz na portalach takich jak OLX, Gratka, czy dedykowany nieruchomościom Otodom. Niekiedy wynajem jest bezpośredni, w innych przypadkach w transakcji pośredniczy agencja nieruchomości. Drugie rozwiązanie może okazać się bardziej kosztowne ze względu na jednorazową prowizję. Zdarza się jednak, że jej koszt pokrywa właściciel mieszkania, który po prostu nie ma wystarczająco dużo wolnego czasu, by samodzielnie poszukiwać najemców.

Uruchom media społecznościowe

Warto poszukać także ofert z polecenia. Zapytaj o nie znajomych w mediach społecznościowych. Okazje trafiają się w ten sposób dość często, a łatwiej ufamy osobom, z którymi dzielimy wspólnych znajomych. Warto przejrzeć także dedykowane grupy na Facebooku. Tanie mieszkania i pokoje na wynajem, Trójmiasto, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Mieszkania do wynajęcia Trójmiasto to przykłady popularnych miejsc, gdzie pojawiają się ciekawe oferty.

Sopot

Garść wskazówek

Co jeszcze warto wiedzieć o wynajmie, zwłaszcza gdy będzie to Twój pierwszy raz? Raczej nie unikniesz kaucji, która jest naturalnym zabezpieczeniem dla właściciela, jednak nie powinna ona przekroczyć równowartości miesięcznego czynszu. Standardowa umowa najmu powinna zawierać między innymi okres wypowiedzenia, a do niej należy dołączyć protokół odbiorczy. Właściciele mieszkań coraz częściej zabezpieczają swoje interesy poprzez umowę najmu okazjonalnego. Uczciwe osoby niczego na niej nie tracą. Musisz jednak wiedzieć, że przed podpisaniem umowy konieczne jest odwiedzenie notariusza w celu sporządzenia oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Ponadto powinieneś przedstawić dokument, że w razie konieczności eksmisji, masz gdzie mieszkać.

Jak zaoszczędzić kilka złotych? Niekiedy warto po prostu się targować, chociaż w grę wchodzą tu raczej sumy na poziomie 100 zł miesięcznie. Z drugiej strony w ciągu roku to dość zauważalna oszczędność na poziomie 1200 zł. Jeśli do mieszkania dołączone jest miejsce parkingowe lub piwnica, których nie zamierzasz używać, poproś właściciela nieruchomości o zgodę na ich wynajęcie osobom trzecim lub potraktuj ten fakt jako argument w trakcie negocjowania ceny.

ciekawe artykuły

Co robić kiedy w ferie nie ma śniegu?

W tym roku nieobecność zimy zaszokowała kierowców i oszołomiła robotnika na drodze, a my... (więcej).

Atrakcje dla całej rodziny na jesienne dni – gdzie spędzić czas, gdy pada deszcz?

Mamy jesień – okres przeziębień, wielu deszczowych i zimnych dni oraz aury, która nie... (więcej).

Pomiędzy hanzeatyckimi tradycjami a przyszłością związaną z handlem. Morski Port Gdański rozkwita!

Gdański port należy do najważniejszych na Bałtyku, a przyszłość przynajmniej z kilku względów jawi... (więcej).