Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W województwie działa aktualnie 140 centrów nowoczesnych usług biznesowych, w których zatrudnienie znalazło ponad 26,5 tys. osób.  Dlaczego kariera w tej branży się opłaca? Które wiodące firmy poszukują specjalistów i talentów do pracy w tej istotnej branży?

BSS – przyszłość i atrakcyjne zarobki

Za dynamicznym rozwojem tej branży idą oczywiście zarobki. Przykładowo, specjalista w dziedzinie Business Intelligence może liczyć w województwie pomorskim średnio na 8500 zł brutto miesięcznie. Z kolei Project Managerowie zajmujący się IT na 8000 zł brutto. Nie są to stanowiska kierownicze, dlatego młody i dobrze wykształcony absolwent ma szansę szybko zająć podobną pozycję. To jeden z powodów, dla których naprawdę warto rozważyć przeprowadzkę do Trójmiasta lub innej pomorskiej miejscowości, gdzie działają przedsiębiorstwa z szeroko pojętej branży BSS.

Warto dodać, że sama branża wciąż rozwija się w regionie, a rynek pracy nie jest nasycony.  Prognozuje się kolejne wzrosty liczby zatrudnionych na poziomie 10% rocznie do przynajmniej 2020 roku. Jeszcze w 2011 roku na Pomorzu w sektorze BSS pracowało  zaledwie 8000 osób.

Olivia Business Centre
Olivia Tower Gdańsk

Najwięksi gracze na Pomorzu

Za tak imponujące statystyki odpowiada między innymi fakt, że Pomorze jako swoją siedzibę wybrało wiele globalnych firm działających w sektorze BSS. Większość z nich pochodzi z USA i Skandynawii. Oto kilku ważnych graczy. Pracownicy zatrudnieni w zespołach firmy Amazon dostarczają innowacyjne rozwiązania ulepszające usługi i produkty tego globalnego giganta. Największym pracodawcą sektora BSS na Pomorzu jest Intel Technology zatrudniający około 2400 osób. Branżę finansową reprezentuje State Street Bank Polska – dostarczyciel kompleksowych usług w zakresie obsługi funduszy inwestycyjnych. Również trójmiejski oddział prestiżowej firmy PwC należy do najlepszych pracodawców w regionie. Nordea Bank AB SA to instytucja finansowa, której nikomu nie trzeba przedstawiać. W Trójmieście znajduje się oddział firmy odpowiedzialny za procesy biznesowe związane z IT. Arrow Services stanowi część grupy Arrow Electronics pochodzącej z USA i obecnej w 80 krajach, która jest jednym z globalnych liderów w sprzedaży elektroniki i rozwiązań technologicznych. Kemira to fińska firma z branży chemicznej, która w Gdańsku stworzyła swoje centrum biznesowe zajmujące się między innymi procesami IT, zaopatrzeniem, obsługą klienta oraz finansami. Do ważnych graczy zaliczają się także , Thomson Reuters, Refinitiv, Swarovski, Nordea, Thyssenkrupp, Bayer, Jeppesen by Boeing, Staples, EPAM, Ricoh.

Poszukaj swojej szansy!

Firmy działające na Pomorzu w sektorze BSS pielęgnują tutaj kulturę pracy znaną z ich krajów pochodzenia. Oprócz wysokich wynagrodzeń pracownicy mogą liczyć na szereg dodatkowych benefitów. Absolwenci pomorskich uczelni są szybko wchłaniani przez rynek pracy w sektorze BSS, jednak zapotrzebowanie tutejszych przedsiębiorstw wciąż rośnie. Biorąc pod uwagę, że Pomorze, odznaczające się wspaniałymi atrakcjami, doskonałą komunikacją i pięknymi krajobrazami, jest świetnym miejscem do życia, naprawdę warto rozważyć przeprowadzkę i rozpocząć udaną karierę w sektorze BSS!

ciekawe artykuły

Co robić kiedy w ferie nie ma śniegu?

W tym roku nieobecność zimy zaszokowała kierowców i oszołomiła robotnika na drodze, a my... (więcej).

Atrakcje dla całej rodziny na jesienne dni – gdzie spędzić czas, gdy pada deszcz?

Mamy jesień – okres przeziębień, wielu deszczowych i zimnych dni oraz aury, która nie... (więcej).

Pomiędzy hanzeatyckimi tradycjami a przyszłością związaną z handlem. Morski Port Gdański rozkwita!

Gdański port należy do najważniejszych na Bałtyku, a przyszłość przynajmniej z kilku względów jawi... (więcej).