Pomorskie stowarzyszenia i koła studenckie

Zbliża się nowy rok akademicki, a Ty zastanawiasz się co robić w czasie wolnym, jak poznać nowych, ciekawych ludzi, a przy okazji nabyć nowe umiejętności? Może dana gałąź naukowa na tyle Cię wciągnęła, że również chcesz poznać “freaków”, z którymi chętnie dzieliłbyś swoje pasje? A może chciałbyś sam doradzać lub dawać porady?Dziś przyjrzymy się kilku wybranym spośród długiej listy kół, stowarzyszeń i organizacji studenckich w Trójmieście i na Pomorzu.

Dla każdego coś miłego

Uniwersytet Gdański jest placówką z długimi tradycjami. Kół naukowych i stowarzyszeń, współtworzonych przez studentów uczących się na jego wydziałach, nie brakuje. Rozważasz założenie własnej firmy, która wykorzystujące najnowsze technologie? Na pewno zainteresuje Cię Koło Naukowe (KN) Przedsiębiorczości START-UP. Korzystasz z Facebooka szukając ciekawych newsów i marzy Ci się związana z tym praca? Dowiedz się więcej, zapisując się do KN Dziennikarstwo Internetowe i Social Media. Według Ciebie, przyszłość należy do programistów? Rozwiń swoje umiejętności, wstępując do KN Robomaniacs. Jeśli jednak od komputerów bardziej pociąga Cię zwiedzanie, zakochasz się w Kole Krajoznawstwa i Turystyki Historycznej. Śpiewanie pod prysznicem już Ci nie wystarcza? Dołącz do Akademickiego Chóru UG.

Niby Politechnika a jednak filozofia

Uniwersytet Gdański, tak samo jak PG, uzależnia sposób prowadzenia zajęć od bieżącego stanu epidemii, ale zakłada się, że zajęcia będą odbywały się przede wszystkim zdalnie oraz w formie e-learningowej. Z kolei zajęcia praktyczne, które wymagają bezpośredniej obecności prowadzącego lub specjalistycznego sprzętu wskaże dziekan oraz oczywiście wymagane będzie stosowanie środków ochrony osobistej. A co z zajęciami wychowania fizycznego? Kiedyś trudno byłoby to sobie wyobrazić, ale podjęto decyzję, że tymczasowo odbywać się będą online lub za pomocą udostępnianych materiałów. Świeżo upieczeni studenci nie mają łatwego startu w tym roku, ale za zgodą dziekana będą mieli szansę na częściowe zapoznanie się z uczelnią, jej zasadami oraz sobą nawzajem podczas spotkań adaptacyjnych. Od października jako jedyni będą też mogli korzystać z domów studenckich i hoteli asystenckich, ale już przyjmowanie gości z zewnątrz ma być zabronione. Co jeszcze się zmieni? Wszystkie wydarzenia sportowe, naukowe i kulturalne na terenie uczelni są odwołane. Dla zastanawiających się czy będzie można korzystać z Biblioteki UG mamy dobrą wiadomość. Zbiory będą dostępne, ale w Bibliotece będą obowiązywać zasady rygoru sanitarnego.

Jeżeli należysz do grona studentów Politechniki Gdańskiej i uważasz, że studia to czas na rozwinięcie skrzydeł, wymianę opinii, poglądów i kontakt ze studentami innych specjalizacji, międzywydziałowe koła naukowe zasługują na Twoją uwagę? Międzywydziałowe Koło Mechatroniki (MKM), Międzywydziałowe Koło Naukowe Project Management oraz KN Hulaj Urban Squad integrujące pasjonatów architektury, urbanistyki i historii, to jedne z wielu propozycji. Natomiast koło o enigmatycznej nazwie – SimLE – pozwala studentom na zdobywanie praktycznego doświadczenia, pracę w zespole i rozwiązywanie problemów inżynierskich. Nie każdy jednak się domyśla, że oprócz kół umożliwiających rozwijanie umiejętności technicznych, w ramach PG działają także te językowe, m.in. j. hiszpańskiego i niemieckiego. Pasjonatów tematów niekoniecznie związanych z tematyką studiów zainteresować mogą Studencki Klub Kajakowy, Koło Filmowe Vido czy Koło Filozofii.

Od przybytku głowa nie boli

Studenci innych trójmiejskich uczelni wyższych, także mogą pogłębiać wiedzę z wielu dziedzin, m.in. na temat zastosowań informatyki w biznesie w ramach Koła Naukowego E-Biznesu (Akademia Morska w Gdyni), pozostawać na bieżąco z wydarzeniami na arenie międzynarodowej dzięki KN Geopoliticus (Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni), uczyć się technik Mindfulness w ramach koła o tej samej nazwie lub dzielić się swoimi pasjami podczas zajęć SKN Integra (Uniwersytet SWPS Sopot).

Zakręcone pogadanki

Wśród licznych studenckich kół naukowych Akademii Pomorskiej w Słupsku, np. Koła Filmowego, Botaników, Ratownictwa Medycznego czy Fizjologów Zwierząt, na uwagę na pewno zasługuje Humanus – Koło Ludzi Pozytywnie Zakręconych. Jego celem jest aktywizacja studentów, odkrywanie i wspieranie postaw liderskich, wymiana spostrzeżeń i poglądów z poszanowaniem tych odmiennych od naszych. Nie trać czasu, spotkaj nietuzinkowych ludzi i wykorzystaj okres studiów na samorozwój!

Tanie lokum, imprezy i wymiany studenckie

Studiujesz i zastanawiasz się jak nawiązać współpracę z innymi uczelniami, skorzystać z programu wymiany lub po prostu szukasz wsparcia? Zrzeszenie Studentów Polskich (ZSP) w Trójmieście zajmuje się integracją środowiska akademickiego, działalnością charytatywną, pomocą m.in. w zakresie zatrudnienia, znalezienia budżetowego zakwaterowania czy angażuje się w wydarzenia studenckie, takie jak Wielkie Otrzęsiny Wybrzeża (WOW) i FAMA. Nie czekaj, zgłoś się!

Start kariery

Studia powoli się kończą, a pomysłów na karierę zawodową brak? Pora skontaktować się z Biurem Karier Uniwersytetu Gdańskiego oferującym porady zawodowe, coaching, pomoc w znalezieniu pracy i praktyk oraz organizującym szkolenia i warsztaty z przygotowywania aplikacji, kompetencji miękkich i zawodowych oraz wskazówki jak z sukcesem przebrnąć przez proces rekrutacji. Biuro Karier organizuje także Targi Pracy, również te wirtualne, co na pewno zainteresuje spore grono studentów szukających zatrudnienia. Zachęcamy do odwiedzenia strony https://biuro-karier.ug.edu.pl/, gdzie znajdziesz także oferty pracy oraz staży i praktyk zawodowych.

Dołączenie do koła lub stowarzyszenia studenckiego to zawsze świetny pomysł, niezależnie od motywacji. Nowi ludzie, ciekawe poglądy, rozwijanie zainteresowań, budowanie kontaktów lub wzbogacenie CV to tylko kilka powodów, aby dać temu szansę i poświęcić czas.

ciekawe artykuły

Czy po złożeniu wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy mogę nadal legalnie przebywać w Polsce?

Złożyłeś wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Czy to oznacza, że możesz teraz legalnie... (więcej).

Czy ubiegając się o zezwolenie na pobyt czasowy jestem zobowiązany do złożenia odcisków palców?

Ubiegasz się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce? Chcesz wiedzieć czy w ramach... (więcej).

Czy wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy powinienem złożyć osobiście?

Przedłużenie pobytu w Polsce wymaga złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy. Nie wiesz... (więcej).

Ile kosztuje złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce?

Chciałbyś złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i przedłużyć swój pobyt w Polsce,... (więcej).