Pomorze bije rekordy!

Czy jesteście już znudzeni wyzwaniami TikToka? Czy obejrzeliście wszystko na Netflixie? Macie po prostu ochotę ponownie wyruszyć w świat, ale zastanawiacie się, co zobaczyć, gdzie się udać? Wprowadzamy serię artykułów #whatsnext. Chcielibyśmy przedstawić wam rzeczy do zrobienia, miejsca do zobaczenia gdy minie to całe pandemiczne szaleństwo!

Czasami nie dostrzegamy niezwykłości w naszym “własnym podwórku”. Czy wiecie, że Pomorze jest dumnym właścicielem kilku rekordów Guinnessa? Największa porcja zupy truskawkowej, największa ilość przybitch piątek lub ludzie jednocześnie grający w piłkę ręczną. Oto lista kilku kolejnych rekordów…

Ruchome wydmy

moving-sand-dunes

Jedna z największych (dosłownie) atrakcji przyrodniczych czeka na nas w Łebie. Wydmy, bo o nich oczywiście mowa, leżą na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, między morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko. Swoje onieśmielające wymiary zawdzięczają wiatrowi, który rzeźbi w nich i nadaje kierunek. Dzięki temu dziś możemy wspiąć się na Łącką Górę – aktualnie najwyższą polską wydmę, o wysokości aż 42 metrów, zajmującą obszar 500 hektarów. Imponujące, prawda?

Najdłuższe, najwyższe, największe...

amber-altar-of-st-bridgets-gdansk
Amber altar of st. Bridget's church in gdansk/ inyourpocket.com

Była natura, więc przejdźmy do architektury. Sopockiego molo nikomu nie trzeba przedstawiać. Ale dla przypomnienia; Konstrukcja ta została oficjalnie uznana za najdłuższe drewniane molo w Europie. Ma niemal 512 metrów długości i w letnim sezonie mieści licznych spragnionych słońca turystów, którzy z przyjemnością oddają się spacerom. 

Zamek w Malborku kojarzy się głównie z Krzyżakami, ale warto wiedzieć o nim nieco więcej. Jego imponujące wymiary zdeklasowały konkurencję – jest to największa tego typu ceglana budowla na świecie. Powierzchnia ponad 140 tysiąca metrów kwadratowych robi wrażenie na odwiedzających, których nie brakuje. A jest co oglądać, ponieważ na kompleks składają się: Zamek Średni, Zamek Wysoki, Pałac Wielkich Mistrzów oraz Młyn, Lapidarium i Karwan (zbrojownia) w oddzielnych budynkach. Zamek krzyżacki w Malborku w 1994 roku został uznany za pomnik historii, a w 1997 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kolejne architektoniczne “Naj…” Pomorza należy do bursztynowego ołtarza w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Na jego powstanie czekaliśmy 17 lat, a od 2017 roku możemy go podziwiać. Wymiary ołtarza są naprawdę imponujące. 12 metrów wysokości i ponad 120 metrów kwadratowych powierzchni czynią go największą bursztynową konstrukcją na świecie.

Kto by pomyślał, że w niedalekiej odległości od wspomnianego kościoła św. Brygidy możemy oglądać największy w Europie… piec kaflowy! “Król pieców”, bo tak jest zwykle nazywany, znajduje się we Dworze Artusa tuż przy ulicy Długiej, miejscu turystycznych przechadzek i towarzyskich spotkań. Eksperci mówią o jednym z piękniejszych projektów epoki renesansu. Na jego potężny rozmiar składa się łącznie 460 zabytkowych kafli oraz 60 zrekonstruowanych, bowiem wojna na ogromnym piecu odcisnęła swe piętno.

Pomorskie rekordy Guinnessa

oskowo-troyan-horse
Troyan horse in village Oskowo, Poland/ www.magazynkaszubski.pl

Nasz region to nie tylko monumentalne budowle i zachwycające plaże. Tak jak każde miejsce tworzą ludzie, tak ci na Pomorzu nie mają sobie równych. Kilku z nich za sprawą niecodziennych wyzwań trafiło nawet do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wspomnijmy chociażby pana Romualda Koperskiego, którego niestety nie ma już wśród nas. Ten podróżnik i autor bestsellerowego “Pojedynku z Syberią” dał się poznać jako najwytrwalszy muzyk na świecie. Jego najdłuższy koncert fortepianowy odbył się w styczniu 2010 roku i trwał…103 godziny i 8 sekund. Pan Romuald zdeklasował tym samym poprzedniego rekordzistę – Charlesa Brunnera z Węgier, który koncertował “tylko” 101 godzin i 7 minut. W repertuarze Polaka znalazło się ponad 1500 utworów klasycznych oraz standardów jazzowych, a wystąpienie odbyło się w jednym z gdańskich centrów handlowych, gdyż oficjalna komisja wymaga, by rekord został pobity w miejscu publicznym. Pan Romuald na brak widowni więc nie narzekał. 

Pozostając w temacie kultury – pamiętacie konia trojańskiego z greckiej mitologii? Polska także ma swojego drewnianego wierzchowca. Koń ten został zbudowany w Oskowie koło Lęborka, a na wpis do Księgi Rekordów Guinnessa zasłużył za sprawą swych imponujących wymiarów. Długi na 16 metrów i wysoki na 15, wymagał użycia aż 50 metrów sześciennych drewna. 

Jak koń trojański to i najdłuższa deska świata z Szymbarka – flagowy rekord Pomorza, wciąż chętnie oglądany przez turystów. Powstała ona z jednego tylko fragmentu największego drzewa w okolicy. Jej długość wynosi 46,53 metra, a ostatnie metry rekordowej deski przyciął sam Lech Wałęsa. Przedsięwzięcie to nie tylko przyciągnęło wiele osób, ale też przyczyniło się do znacznej promocji regionu – dzięki niemu powstała np. Lokalna Organizacja Turystyczna “Szczyt Wieżyca”.

Podsumowanie

Jak widać na powyższych przykładach, Pomorze szczyci się nie tylko rekordowo pięknymi terenami, ale także rekordowo kreatywnymi ludźmi. Polecamy wycieczkę śladem monumentalnych budowli, bezkresnych plaż i turystycznych ciekawostek.

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).