Pomorze to nie tylko Trójmiasto. Poznaj piękne i nieznane miejsca Pomorza!

Myślimy Pomorze, mówimy Trójmiasto. Ta aglomeracja złożona z trzech dużych miast przyciągają zarówno turystów, jak i potencjalnych nowych mieszkańców. Bliskość do morza, atrakcje kulturalne, sportowe, dużo zieleni. Niejednokrotnie zapominamy, że Pomorze to duże województwo i poza granicami Trójmiasta ma sporo do zaoferowania.

zamek_malbork

Stolica Państwa Krzyżackiego

Jednym z największych zabytków na Pomorzu jest Zamek Krzyżacki znajdujący się w Malborku. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest największym pod względem powierzchni takim zamkiem na świecie. Czerwona twierdza znajduje się tuż nad spokojną rzeką Nogat, zaledwie godzinę drogi od Gdańska.

Tylko w samym zamku można zwiedzić galerię sztuki nowoczesnej, wystawę bursztynu, czy skosztować pysznych dań w zamkowej restauracji. Jednak to malownicze miasteczko tętni życiem i ma wiele do zaoferowania także poza średniowiecznymi murami. Małe kawiarenki, liczne knajpki, wyjątkowe centrum edukacyjne, ciekawe i przyjazne dzieciom miejsca, jak Park Linowy i Dino Park, a także mnóstwo festynów i wydarzeń. Zaledwie 10 minut drogi od Malborka, w niewielkiej miejscowości Stare Pole, trzy razy w roku odbywają się duże pomorskie targi rolnicze i ogrodnicze, gdzie możesz zaopatrzyć się w różnorodne rośliny, kwiaty i ozdoby do ogrodu.

zamek_krzyzacki_bytow

Miasto joggingu

Bytów, nazywane jedną ze stolic Kaszub, ma bardzo wiele do zaoferowania. Przepiękny ogród w tradycyjnym japońskim stylu, który dzięki azjatyckiej roślinności pozwoli Ci przywrócić równowagę między ciałem a duszą. Przeszłość Bytowa jako części Państwa Krzyżackiego poznasz poprzez zwiedzanie zamku krzyżackiego otoczonego licznymi drzewami.

Bytów stanowi istotny element historii i tradycji kaszubskich, które zostaną Ci przybliżone w wyjątkowym Muzeum Zachodnio-Kaszubskim, który posiada bogate i ciekawe zbiory etnograficzne. A jeśli jesteś fanem aktywnego spędzania czasu, Bytów to idealne miejsce by pobiegać. Nazywane Miastem Joggingu, oferuje mnóstwo malowniczych tras spacerowych i survivalowych.

zabytkowy_budynek_slups

Mały Paryż

Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Słupsk – miasto, które posiada największą kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, znanego jako Witkacy. Ten wszechstronny artysta był postacią wzbudzającą skrajne emocje, a jego życie do tej pory owiane jest tajemnicą. Kolekcja w słupskim muzeum obecnie posiada około 260 dzieł. Na obiad zapraszamy wszystkich fanów pizzy do baru mlecznego „Poranek”. Jest to najstarsza pizzeria w Polsce, która już od lat 70. serwuje swoim klientom pizzę o niezmienionym od lat przepisie. A jeśli interesują Cię opowieści o czarownicach to w Słupsku poznasz historię Triny Papisten, która uznana za wiedźmę ponad 300 lat temu została publicznie spalona na stosie, o czym przypomina wizerunek czarownicy na Baszcie Czarownic, obecnie będącej częścią Bałtyckiej Galerii Sztuki.

Miasto zyskało swój przydomek „Mały Paryż” dzięki architekturze klasycystycznej, którą można podziwiać podczas spacerów. A niecałe 10 km od Słupska znajduje się słynna Dolina Charlotty – ogromny, malowniczy obszar rekreacyjno-wypoczynkowy. Jest tam zoo, fokarium, spa, organizowane są liczne festiwale a wszystko to w otoczeniu piękna przyrody.

wydmy_leba

Wydmy i parki rozrywki

Łeba to urocze nadmorskie miasteczko, do którego co roku zjeżdżają się zarówno młodzi, rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy przyrody. Nocne kluby, promenada, mnóstwo parków atrakcji, a także unikalne w Europie wydmy ruchome, będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego, rocznie przyciągają setki turystów.

Fani labiryntów i Harry’ego Pottera powinni odwiedzić Labirynt Łeba Park – największy taki labirynt w Polsce, gdzie podczas zwiedzania można natrafić na tablice z pytaniami na temat słynnego młodego czarodzieja. A w Rodzinnym Parku Rozrywki przeniesiesz się w czasie tysiące lat wstecz i będziesz mieć okazję by zobaczyć dinozaury w ich prawdziwym rozmiarze, a także przejedziesz się pojazdem Flinstonów.

Dodatkowo możesz zwiedzić wioskę Indian, przestraszyć się w Zamku Strachów, czy obejrzeć film w Kinie 7D. Łeba ma również do zaoferowania Muzeum Bursztynu, Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji, a także mnóstwo restauracji, gdzie będziesz mieć okazję posmakować świeżej rybki.

ciekawe artykuły

Co robić kiedy w ferie nie ma śniegu?

W tym roku nieobecność zimy zaszokowała kierowców i oszołomiła robotnika na drodze, a my... (więcej).

Atrakcje dla całej rodziny na jesienne dni – gdzie spędzić czas, gdy pada deszcz?

Mamy jesień – okres przeziębień, wielu deszczowych i zimnych dni oraz aury, która nie... (więcej).

Pomiędzy hanzeatyckimi tradycjami a przyszłością związaną z handlem. Morski Port Gdański rozkwita!

Gdański port należy do najważniejszych na Bałtyku, a przyszłość przynajmniej z kilku względów jawi... (więcej).