Pomorze to nie tylko Trójmiasto. Poznaj piękne i nieznane miejsca Pomorza!

Myślimy Pomorze, mówimy Trójmiasto. Ta aglomeracja złożona z trzech dużych miast przyciągają zarówno turystów, jak i potencjalnych nowych mieszkańców. Bliskość do morza, atrakcje kulturalne, sportowe, dużo zieleni. Niejednokrotnie zapominamy, że Pomorze to duże województwo i poza granicami Trójmiasta ma sporo do zaoferowania.

zamek_malbork

Stolica Państwa Krzyżackiego

Jednym z największych zabytków na Pomorzu jest Zamek Krzyżacki znajdujący się w Malborku. Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest największym pod względem powierzchni takim zamkiem na świecie. Czerwona twierdza znajduje się tuż nad spokojną rzeką Nogat, zaledwie godzinę drogi od Gdańska.

Tylko w samym zamku można zwiedzić galerię sztuki nowoczesnej, wystawę bursztynu, czy skosztować pysznych dań w zamkowej restauracji. Jednak to malownicze miasteczko tętni życiem i ma wiele do zaoferowania także poza średniowiecznymi murami. Małe kawiarenki, liczne knajpki, wyjątkowe centrum edukacyjne, ciekawe i przyjazne dzieciom miejsca, jak Park Linowy i Dino Park, a także mnóstwo festynów i wydarzeń. Zaledwie 10 minut drogi od Malborka, w niewielkiej miejscowości Stare Pole, trzy razy w roku odbywają się duże pomorskie targi rolnicze i ogrodnicze, gdzie możesz zaopatrzyć się w różnorodne rośliny, kwiaty i ozdoby do ogrodu.

zamek_krzyzacki_bytow

Miasto joggingu

Bytów, nazywane jedną ze stolic Kaszub, ma bardzo wiele do zaoferowania. Przepiękny ogród w tradycyjnym japońskim stylu, który dzięki azjatyckiej roślinności pozwoli Ci przywrócić równowagę między ciałem a duszą. Przeszłość Bytowa jako części Państwa Krzyżackiego poznasz poprzez zwiedzanie zamku krzyżackiego otoczonego licznymi drzewami.

Bytów stanowi istotny element historii i tradycji kaszubskich, które zostaną Ci przybliżone w wyjątkowym Muzeum Zachodnio-Kaszubskim, który posiada bogate i ciekawe zbiory etnograficzne. A jeśli jesteś fanem aktywnego spędzania czasu, Bytów to idealne miejsce by pobiegać. Nazywane Miastem Joggingu, oferuje mnóstwo malowniczych tras spacerowych i survivalowych.

zabytkowy_budynek_slups

Mały Paryż

Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Słupsk – miasto, które posiada największą kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, znanego jako Witkacy. Ten wszechstronny artysta był postacią wzbudzającą skrajne emocje, a jego życie do tej pory owiane jest tajemnicą. Kolekcja w słupskim muzeum obecnie posiada około 260 dzieł. Na obiad zapraszamy wszystkich fanów pizzy do baru mlecznego „Poranek”. Jest to najstarsza pizzeria w Polsce, która już od lat 70. serwuje swoim klientom pizzę o niezmienionym od lat przepisie. A jeśli interesują Cię opowieści o czarownicach to w Słupsku poznasz historię Triny Papisten, która uznana za wiedźmę ponad 300 lat temu została publicznie spalona na stosie, o czym przypomina wizerunek czarownicy na Baszcie Czarownic, obecnie będącej częścią Bałtyckiej Galerii Sztuki.

Miasto zyskało swój przydomek „Mały Paryż” dzięki architekturze klasycystycznej, którą można podziwiać podczas spacerów. A niecałe 10 km od Słupska znajduje się słynna Dolina Charlotty – ogromny, malowniczy obszar rekreacyjno-wypoczynkowy. Jest tam zoo, fokarium, spa, organizowane są liczne festiwale a wszystko to w otoczeniu piękna przyrody.

wydmy_leba

Wydmy i parki rozrywki

Łeba to urocze nadmorskie miasteczko, do którego co roku zjeżdżają się zarówno młodzi, rodziny z dziećmi, jak i miłośnicy przyrody. Nocne kluby, promenada, mnóstwo parków atrakcji, a także unikalne w Europie wydmy ruchome, będące częścią Słowińskiego Parku Narodowego, rocznie przyciągają setki turystów.

Fani labiryntów i Harry’ego Pottera powinni odwiedzić Labirynt Łeba Park – największy taki labirynt w Polsce, gdzie podczas zwiedzania można natrafić na tablice z pytaniami na temat słynnego młodego czarodzieja. A w Rodzinnym Parku Rozrywki przeniesiesz się w czasie tysiące lat wstecz i będziesz mieć okazję by zobaczyć dinozaury w ich prawdziwym rozmiarze, a także przejedziesz się pojazdem Flinstonów.

Dodatkowo możesz zwiedzić wioskę Indian, przestraszyć się w Zamku Strachów, czy obejrzeć film w Kinie 7D. Łeba ma również do zaoferowania Muzeum Bursztynu, Muzeum Motyli i Muzeum Iluzji, a także mnóstwo restauracji, gdzie będziesz mieć okazję posmakować świeżej rybki.

ciekawe artykuły

Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Być może jesteś nauczycielem polskiego albo Twój partner jest obcokrajowcem? Wiesz, że język polski... (więcej).

Social distancing and chill

Szkoły i uczelnie zamknięte. Restauracje, kina i bary zamknięte. Wiemy, że to może być... (więcej).

4 pomysły jak spędzić najbliższy czas w domu z dziećmi

Zgodnie z zarządzeniem Polskiego Rządu, wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie są zamknięte na... (więcej).

Chroń siebie i swoje dzieci przed Covid-19

Gdy mówimy o grupie podwyższonego ryzyka, mamy na myśli zarówno osoby starsze, jak i... (więcej).