Praca dla osób niepełnosprawnych w pomorskim

Potrzeby osób niepełnosprawnych nie zawsze są dobrze rozumiane. Chociaż państwo zapewnia im pomoc socjalną niezbędną do przeżycia oraz zwykle mogą liczyć na wsparcie rodziny, to większość z nich może, a przede wszystkim chce pracować. Nie tylko ze względów materialnych, ale także ambicjonalnych – praca stanowi barierę przed wykluczeniem. O tych potrzebach pamięta się w województwie pomorskim. Wiele inicjatyw wspiera na terenie województwa osoby niepełnosprawne intelektualnie i fizycznie.

CieKawa kawa

Niepełnosprawność intelektualna nie oznacza, że osoby nią dotknięte nie mają szans zdobyć fachu i osiągnąć w nim najwyższy poziom. Na co dzień udowadnia to Ciekawa Spółdzielnia Socjalna. Jedną z najnowszych inicjatyw spółdzielni jest planowane wkrótce otwarcie kawiarni cieKawa przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku. Jej personel tworzą podopieczni spółdzielni, którzy aktualnie szkolą się u najlepszych w fachu baristów. W kawiarni będzie można także zjeść słodki deser i doskonałe pierogi. CieKawa wciąż zbiera na swoje „serce”, czyli ekspres do kawy na platformie crowdfundingowej wspieram.to.

Browar Spółdzielczy

Trzymając kciuki za przyszłych baristów, należy docenić podobną inicjatywę, którą realizuje Browar Spółdzielczy z Pucka należący do spółdzielni socjalnej Dalba. Kraftowe piwo, które staje się coraz bardziej popularne na Pomorzu i w Trójmieście, warzą tutaj niepełnosprawni intelektualnie browarnicy. Praca jest dla nich rodzajem terapii, dzięki której mogą poczuć samodzielność. Browar Spółdzielczy został uznany przez działającą skądinąd w Trójmieście renomowaną firmę PWC za “Najlepsze przedsiębiorstwo społeczne roku 2017”

Gdzie jeszcze pracodawcy otworzyli się na niepełnoprawnych?

Te dwie godne pochwały inicjatywy nie są wyjątkiem. Na potrzeby osób niepełnosprawnych otwiera się między innymi Poczta Polska, która regularnie proponuje rekrutacje na odpowiednie stanowiska. Ciekawym pomysłem przeciwdziałającym wykluczeniu jest także zaangażowanie osób niepełnosprawnych w kulturę. Dobry przykład stanowi inicjatywa Przystanek Szekspir zainicjowany przez władze Teatru Szekspirowskiego. W tym przypadku osoby z zespołem Downa zostały zaangażowane do pomocy widzom odwiedzającym teatr. Warto nadmienić, że uczestnikami projektu są przede wszystkim aktorzy, którzy na co dzień sami występują przed publicznością w ramach innych projektów.

Trójmiasto i pomorskie dla niepełnosprawnych

Na nieco inne bariery napotykają osoby niepełnosprawne fizycznie, dla których ograniczaniem bywa nieodpowiednia infrastruktura. Jednak ten rodzaj niepełnosprawności w odpowiednich warunkach nie stoi na przeszkodzie spełnianiu swoich ambicji i robieniu kariery w wielu branżach, choćby IT. Przyjaznym dla niepełnosprawnych miejscem jest między innymi Pomorski Park Naukowo Technologiczny Gdynia, wolnym od barier infrastrukturalnych. W tym miejscu osoby poruszające się na wózkach mogą z powodzeniem znaleźć zatrudnienie lub rozwijać własne projekty. Podobnie jak w wielu wiodących przedsiębiorstwach w Trójmieście.

Na naszych oczach znikają także bariery komunikacyjne. W samym 2014 roku SKM wydały 124 mln zł na modernizację wagonów zapewniających wygodę niepełnosprawnym. W podobną modernizację taboru inwestują również Przewozy Regionalne, co dotyczy połączeń z Trójmiasta. W województwie nie brakuje też oddolnych inicjatyw wspierających osoby niepełnosprawne w samodzielności. Jedną z ciekawszych – “Projektowanie Uniwersalne – jak żyć razem, nie obok siebie” – podjęli w zeszłym roku studenci Politechniki Gdańskiej, którzy przygotowali projekty adaptacji mieszkań i domów do potrzeb osób niepełnosprawnych i seniorów. To wszystko pokazuje, że pomorskie to bardzo interesujący region do życia, również dla osób, które w wielu miejscach wciąż spotykają się z wykluczeniem.

ciekawe artykuły

Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W... (więcej).

Praca w IT – zobacz gdzie znajdziesz ją w województwie pomorskim?

Rynek pracy rynkiem pracownika? Jeśli chodzi o województwo pomorskie i sektor IT wraz pokrewnymi... (więcej).

Praca w HR – sektor human resources w Pomorskiem

Branża HR z pewnością zalicza się do najbardziej przyszłościowych. Kandydaci mogą z powodzeniem poszukać... (więcej).

Technologiczne Pomorze – Gdańsk drugim miastem w Polsce pod względem ilości firm wykorzystujących AI!

Sztuczna inteligencja coraz mocniej oddziałuje na gospodarkę. W Polsce szczególnie na jej rozwój postawiono... (więcej).