Praca w HR – sektor human resources w Pomorskiem

Branża HR z pewnością zalicza się do najbardziej przyszłościowych. Kandydaci mogą z powodzeniem poszukać satysfakcjonującego zatrudnienia na Pomorzu. W samym Trójmieście działa kilka wiodących globalnych agencji rekrutacyjnych i firm konsultingowych. Absolwenci i specjaliści znający języki obce oraz posiadający kompetencje związane z zarządzaniem i budowaniem relacji z pewnością mogą liczyć na ciekawe oferty zatrudnienia.

Czym tak naprawdę jest HR?

Human resources, czyli zasoby ludzkie to pojęcie o dwóch znaczeniach. W naukach społecznych, a przede wszystkim ekonomii, siła robocza zaliczana jest do środków produkcji. Obecnie, zwłaszcza w odniesieniu do rynku pracy, pojęcie HR oznacza zarządzanie zasobami ludzkimi. Kryje się za nim organizacja związana z zatrudnieniem, a także zespół pracowników. W skład zarządzania zasobami ludzkimi wchodzi między innymi rekrutacja, motywacja, polityka personalna i szkolenia. Cześć HR stanowią także sprawy organizacyjne związane z zatrudnieniem, między innymi prowadzenie dokumentacji, wynagrodzenia, odprowadzanie składek ubezpieczeniowych i podatków oraz pozostałe tego typu obowiązki. Polityka HR jest elementem strategii przedsiębiorstwa.

Wewnętrzny dział HR czy firmy konsultingowe?

Prowadzenie świadomej polityki HR wymaga skorzystania z pracy specjalistów. To oni odpowiadają za profesjonalne przeprowadzenie rekrutacji, szkolenia pracowników i sprawy administracyjne, a także motywację. Każda firma ma do dyspozycji dwie możliwości. Pierwsza to stworzenie wewnętrznego działu HR, który będzie obsługiwał w tym zakresie całe przedsiębiorstwo. To najpopularniejsze rozwiązanie, szczególnie w większych przedsiębiorstwach, ale nie jedyne skuteczne.

Drugą opcją jest skorzystanie z usług firmy konsultingowej specjalizującej się w HR. Wówczas zadania standardowo wykonywane przez pracowników działu HR zostają oddelegowane specjalistom zewnętrznym. Na Pomorzu taka strategia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Region jest bowiem jednym z najważniejszych w Polsce ośrodków rozwoju sektora BSS (business support sysytem), czyli nowoczesnych usług dla biznesu. Tutejsze centra BSS specjalizują się między innymi w obsłudze kadrowo-płacowej. Dzięki temu każde przedsiębiorstwo może liczyć na wsparcie doświadczonych specjalistów HR, a jednocześnie nie ponosić kosztów związanych z utrzymywaniem wewnętrznego działu, odpowiedzialnego za zarządzanie zasobami ludzkimi.

Pracownik idealny, czyli kogo poszukują pracodawcy

Pomorze to z pewnością jedna z najlepszych lokalizacji w Polsce dla obecnych i przyszłych pracowników branży HR. Swoje biura w Trójmieście mają globalni liderzy reprezentujący ten sektor, między innymi Manpower, Randstad, Adecco, Hays czy Startpeople. Na karierę w HR mogą liczyć na przykład absolwenci nauk społecznych, zwłaszcza gdy w trakcie studiów zdobyli specjalizację w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Jakich pracowników do branży HR potrzebują zatem pomorskie firmy? Jakie wymagania najczęściej pojawiają się w ogłoszeniach?

Przyjrzyjmy się wymaganiom stawianym pracownikom przez Alexander Mann Solutions Poland – firmę konsultingową, która obecnie zatrudnia w Trójmieście ponad 350 osób. Przedsiębiorstwo najczęściej poszukuje rekruterów, koordynatorów ds. wsparcia rekrutacji oraz osób na stanowisko talent researcher. Na wszystkich tych stanowiskach niezbędna jest znajomość języka angielskiego na poziomie B2, a także pewne cechy osobowości – takie jak komunikatywność, zdolność do budowania relacji z klientem, a także analityczne myślenie. Koordynator musi dodatkowo posiadać kompetencje związane z zarządzaniem.

W innych ogłoszeniach na podobne stanowiska, na przykład specjalisty do spraw HR, pojawia się także znajomość drugiego języka obcego. Nie bez znaczenia jest umiejętność pracy w zespole, a na stanowiskach bardziej administracyjnych, także dobra znajomość pakietu Office i SAP ERP. Ambitnych i dobrze wykształconych osób pragnących przyjechać na Pomorze i pracować w branży HR z pewnością nie zabraknie interesującej pracy.

ciekawe artykuły

Słońce, woda, piasek… ale nie tylko. Gdzie jeszcze warto spędzić weekend nad morzem?

Kiedy myślimy o polskim morzu, to w pierwszej kolejności widzimy oczami wyobraźni najbardziej znane... (więcej).

W walce z plastikiem – innowacyjne tworzywo opracowane przez pracowników PG

Ekologia to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialny za stan... (więcej).

Pokaż Trójmiasto obcojęzycznym znajomym! Atrakcje dla zagranicznych gości

Gdy do Trójmiasta przyjeżdżają nasi znajomi z zagranicy czujemy się zobowiązani, by pokazać im najciekawsze... (więcej).

Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W... (więcej).