Praca w IT – zobacz gdzie znajdziesz ją w województwie pomorskim?

Rynek pracy rynkiem pracownika? Jeśli chodzi o województwo pomorskie i sektor IT wraz pokrewnymi dziedzinami to jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Zapraszamy do krótkiego przeglądu dynamicznie rozwijającej się branży IT na Pomorzu z punktu widzenia potencjalnego pracownika – doświadczonego specjalisty i ambitnego absolwenta!

Pomorskie, czyli rynek pracownika IT

Trudno znaleźć lepsze miejsce dla specjalistów z dziedziny IT niż Trójmiasto i całe województwo pomorskie. Na jego terenie, według danych Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej, działa aktualnie 5648 przedsiębiorstw z sektora ICT. Zwłaszcza sektor nowoczesnych usług biznesowych, który potrzebuje przede wszystkim specjalistów IT, wciąż się tu rozbudowuje – w regionie działa już w tej chwili 140 centrów nowoczesnych usług biznesowych, w których zatrudnienie znajduje ponad 26,5 tys. osób.

Jacy specjaliści są poszukiwaniu na tutejszym rynku? Bez problemu zatrudnienie w Trójmieście powinien znaleźć dobry Software Engineer, NET Developer, Frontend Developer, Java Developer, Software Engineer, Test Automation Engineer, IT SAP Specialist, Android Developer, Back-end Developer czy Project Manager biorący udział w projektach IT. Wymieniane stanowiska należą do najczęściej poszukiwanych w wiodących pomorskich firmach, o czym można przekonać się tutaj.

Wśród przedsiębiorstw dominują międzynarodowe i globalne firmy ze Stanów Zjednoczonych i Skandynawii. Wśród nich warto wymienić firmy takie jak Intel Technology, Amazon, Nordea, EPAM, IHS Markit, DNV GL, United Techologies, Dynatrace Poland, Bayer, Arla oraz PWC. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na Pomorzu przekroczyło niedawno 5000 zł brutto, ale specjaliści z branży IT mogą liczyć na wielokrotnie wyższe zarobki. Do najlepiej opłacanych w województwie specjalizacji należą architektura – rozwój oprogramowania (średnio 13 000 zł netto) i zarządzanie projektami IT (8000 zł netto), a także stanowiska kierownicze w administracji IT (11 000 zł netto.

Globalni liderzy wybrali Trójmiasto!

Nieprzypadkowo Trójmiasto jako jeden z obszarów swojej działalności wybrali globalni giganci. Największym pracodawcą w tej branży jest Intel Technology, zatrudniający około 2 400 pracowników. Jednocześnie przedsiębiorstwo zalicza się do najprężniej działających graczy z tego sektora w Polsce. Pracujący tu programiści biorą udział w innowacyjnych projektach i rozwoju nowoczesnych technologii, takich jak Cloud, Data Centers, Memory, Artificial Intelligece, Connectivity, Audio czy Programmable Solutions.

Z kolei gdański oddział amerykańskiego giganta Amazon tworzy na miejscu zespoły specjalistów dostarczających innowacyjne rozwiązania dla produktów i usług firmy na całym świecie. Polscy specjaliści pracują między innymi nad znaną technologią dźwiękową ALEXA. Firma wyróżnia się wysoką i nieszablonową kulturą pracy, by zapewnić pracownikom jak najbardziej komfortowe warunki do służenia swoją wiedzą i doświadczeniem. Wystarczy wspomnieć o licznych benefitach i szkoleniach czy wsparciu w przeprowadzce, ale także możliwości przyprowadzania do biura swoich czworonożnych pupili.

Gdzie praca sama nas znajduje?

W jaki sposób pracownicy mogą najwygodniej skontaktować się z potencjalnymi pracodawcami? Ciekawszych ogłoszeń warto szukać na portalach rekrutacyjnych, takich jak Pracuj.pl, ale również na lokalnym portalu Trójmiasto.pl.  Warto przeglądać również specjalistyczne portale branżowe, w tym Nofluffjobs, Justjoin.it, Bulldogjob. Z kolei na stronie internetowej projektu „Live more. Pomerania”: https://livemorepomerania.com/company-profile/ wiodący pracodawcy (w większości reprezentujący branże IT lub poszukujący specjalistów z tej dziedziny) prezentują swoje wizytówki wraz z listą najczęściej poszukiwanych stanowisk.

Łagodny start do kariery, czyli praktyki i staże

Trójmiasto to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do studiowania ze względu na profile tutejszych uczelni, zgodne z zapotrzebowaniem pomorskiego rynku pracy. Dotyczy to szczególnie sektora IT. Przy odrobinie wysiłku, start do udanej i ambitnej kariery może tu być naprawdę przyjemny! Które cenione firmy szczególnie poszukują stażystów i praktykantów związanych z programowaniem i pokrewnymi dziedzinami? Są to między innymi Arla, Metsa i PWC znane ze stawiania na młode talenty. Absolwenci i studenci reprezentujący nie tylko branżę IT mają także szansę na rozpoczęcie kariery w firmach takich jak Intel Technology, Lufthansa, Atena, Kainos czy Solwit, by wymienić tylko kilka.

ciekawe artykuły

Co robić kiedy w ferie nie ma śniegu?

W tym roku nieobecność zimy zaszokowała kierowców i oszołomiła robotnika na drodze, a my... (więcej).

Atrakcje dla całej rodziny na jesienne dni – gdzie spędzić czas, gdy pada deszcz?

Mamy jesień – okres przeziębień, wielu deszczowych i zimnych dni oraz aury, która nie... (więcej).

Pomiędzy hanzeatyckimi tradycjami a przyszłością związaną z handlem. Morski Port Gdański rozkwita!

Gdański port należy do najważniejszych na Bałtyku, a przyszłość przynajmniej z kilku względów jawi... (więcej).