Praca w IT – zobacz gdzie znajdziesz ją w województwie pomorskim?

Rynek pracy rynkiem pracownika? Jeśli chodzi o województwo pomorskie i sektor IT wraz pokrewnymi dziedzinami to jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Zapraszamy do krótkiego przeglądu dynamicznie rozwijającej się branży IT na Pomorzu z punktu widzenia potencjalnego pracownika – doświadczonego specjalisty i ambitnego absolwenta!

Pomorskie, czyli rynek pracownika IT

Trudno znaleźć lepsze miejsce dla specjalistów z dziedziny IT niż Trójmiasto i całe województwo pomorskie. Na jego terenie, według danych Europejskiego Portalu Mobilności Zawodowej, działa aktualnie 5648 przedsiębiorstw z sektora ICT. Zwłaszcza sektor nowoczesnych usług biznesowych, który potrzebuje przede wszystkim specjalistów IT, wciąż się tu rozbudowuje – w regionie działa już w tej chwili 140 centrów nowoczesnych usług biznesowych, w których zatrudnienie znajduje ponad 26,5 tys. osób.

Jacy specjaliści są poszukiwaniu na tutejszym rynku? Bez problemu zatrudnienie w Trójmieście powinien znaleźć dobry Software Engineer, NET Developer, Frontend Developer, Java Developer, Software Engineer, Test Automation Engineer, IT SAP Specialist, Android Developer, Back-end Developer czy Project Manager biorący udział w projektach IT. Wymieniane stanowiska należą do najczęściej poszukiwanych w wiodących pomorskich firmach, o czym można przekonać się tutaj.

Wśród przedsiębiorstw dominują międzynarodowe i globalne firmy ze Stanów Zjednoczonych i Skandynawii. Wśród nich warto wymienić firmy takie jak Intel Technology, Amazon, Nordea, EPAM, IHS Markit, DNV GL, United Techologies, Dynatrace Poland, Bayer, Arla oraz PWC. Średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na Pomorzu przekroczyło niedawno 5000 zł brutto, ale specjaliści z branży IT mogą liczyć na wielokrotnie wyższe zarobki. Do najlepiej opłacanych w województwie specjalizacji należą architektura – rozwój oprogramowania (średnio 13 000 zł netto) i zarządzanie projektami IT (8000 zł netto), a także stanowiska kierownicze w administracji IT (11 000 zł netto.

Globalni liderzy wybrali Trójmiasto!

Nieprzypadkowo Trójmiasto jako jeden z obszarów swojej działalności wybrali globalni giganci. Największym pracodawcą w tej branży jest Intel Technology, zatrudniający około 2 400 pracowników. Jednocześnie przedsiębiorstwo zalicza się do najprężniej działających graczy z tego sektora w Polsce. Pracujący tu programiści biorą udział w innowacyjnych projektach i rozwoju nowoczesnych technologii, takich jak Cloud, Data Centers, Memory, Artificial Intelligece, Connectivity, Audio czy Programmable Solutions.

Z kolei gdański oddział amerykańskiego giganta Amazon tworzy na miejscu zespoły specjalistów dostarczających innowacyjne rozwiązania dla produktów i usług firmy na całym świecie. Polscy specjaliści pracują między innymi nad znaną technologią dźwiękową ALEXA. Firma wyróżnia się wysoką i nieszablonową kulturą pracy, by zapewnić pracownikom jak najbardziej komfortowe warunki do służenia swoją wiedzą i doświadczeniem. Wystarczy wspomnieć o licznych benefitach i szkoleniach czy wsparciu w przeprowadzce, ale także możliwości przyprowadzania do biura swoich czworonożnych pupili.

Gdzie praca sama nas znajduje?

W jaki sposób pracownicy mogą najwygodniej skontaktować się z potencjalnymi pracodawcami? Ciekawszych ogłoszeń warto szukać na portalach rekrutacyjnych, takich jak Pracuj.pl, ale również na lokalnym portalu Trójmiasto.pl.  Warto przeglądać również specjalistyczne portale branżowe, w tym Nofluffjobs, Justjoin.it, Bulldogjob. Z kolei na stronie internetowej projektu „Live more. Pomerania”: https://livemorepomerania.com/company-profile/ wiodący pracodawcy (w większości reprezentujący branże IT lub poszukujący specjalistów z tej dziedziny) prezentują swoje wizytówki wraz z listą najczęściej poszukiwanych stanowisk.

Łagodny start do kariery, czyli praktyki i staże

Trójmiasto to jedno z najlepszych w Polsce miejsc do studiowania ze względu na profile tutejszych uczelni, zgodne z zapotrzebowaniem pomorskiego rynku pracy. Dotyczy to szczególnie sektora IT. Przy odrobinie wysiłku, start do udanej i ambitnej kariery może tu być naprawdę przyjemny! Które cenione firmy szczególnie poszukują stażystów i praktykantów związanych z programowaniem i pokrewnymi dziedzinami? Są to między innymi Arla, Metsa i PWC znane ze stawiania na młode talenty. Absolwenci i studenci reprezentujący nie tylko branżę IT mają także szansę na rozpoczęcie kariery w firmach takich jak Intel Technology, Lufthansa, Atena, Kainos czy Solwit, by wymienić tylko kilka.

ciekawe artykuły

Słońce, woda, piasek… ale nie tylko. Gdzie jeszcze warto spędzić weekend nad morzem?

Kiedy myślimy o polskim morzu, to w pierwszej kolejności widzimy oczami wyobraźni najbardziej znane... (więcej).

W walce z plastikiem – innowacyjne tworzywo opracowane przez pracowników PG

Ekologia to ważne zagadnienie, które dotyczy każdego z nas. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialny za stan... (więcej).

Pokaż Trójmiasto obcojęzycznym znajomym! Atrakcje dla zagranicznych gości

Gdy do Trójmiasta przyjeżdżają nasi znajomi z zagranicy czujemy się zobowiązani, by pokazać im najciekawsze... (więcej).

Pomorskie i praca w BSS (Business Services Sector)

Sektor BSS, czyli nowoczesnych usług dla biznesu, należy do najbardziej dynamicznych na Pomorzu. W... (więcej).