Rowerowe Trójmiasto

Przyjeżdżając do Trójmiasta zdecydowanie nie warto rozstawać się ze swoim rowerem. Miłośnicy dwóch kółek znajdą tutaj wszystko, czego potrzebują. Rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, infrastruktura serwisowa dla cyklistów, niezwykle ciekawe i malownicze szlaki turystyczne oraz benefity dla osób docierających do pracy na dwóch kółkach. Zapraszamy do poznania rowerowego Trójmiasta!

Ścieżki rowerowe w Trójmieście

Władze Gdańska, Gdyni i Sopotu już dawno dostrzegły, na czym zależy mieszkańcom aglomeracji zaliczającym się do miłośników dwóch kółek. Trójmiasto pokrywa gęsta sieć dróg rowerowych biegnąca między innymi wzdłuż wybrzeża Bałtyku, a także niemal wszystkich głównych dróg. W godzinach szczytu poruszanie się rowerem po Trójmieście może okazać się wręcz bardziej efektywne niż podróż własnym autem. Na pewno zaś jest bardziej przyjemne i korzystne dla zdrowia. Atrakcyjne premie, na które mogą liczyć dojeżdżający do pracy rowerem pracownicy wielu tutejszych firm nie stanowią jedynego powodu podjęcia takiej decyzji.

Mevo – Rower Metropolitarny

Mieszkańcy Trójmiasta i goście nie muszą posiadać własnego jednośladu, by korzystać z tutejszej infrastruktury skierowanej do rowerzystów. Ponieważ mają do dyspozycji Mevo – prawdopodobnie najnowocześniejszy w Europie system rowerów miejskich. 660 stacji zlokalizowanych jest również w kliku okolicznych gminach. Na Mevo składa się również ponad 4000 rowerów wyposażonych w udogodnienia takie jak elektrozamek, silnik elektryczny czy moduły GPS. Rowery można wypożyczać na minuty, godziny lub skorzystać z dłuższych abonamentów. Do tego celu wystarczy skorzystać ze smartfona lub specjalnej karty Obsługa jest intuicyjna, a satysfakcja z poruszania się po aglomeracji na dwóch kółkach gwarantowana!

Rekreacja – szlaki rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności

Głównym powodem, dla którego wsiadamy na rowery wciąż pozostaje możliwość pokonywania przepięknych tras. W Trójmieście i jego okolicach zdecydowanie nie brakuje szlaków chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. Które spośród nich są szczególnie godne polecenia?

Każdy, kto przyjechał do Gdańska z własnym rowerem i ma do dyspozycji wolny dzień, powinien rozważyć pokonanie szlaku Sopot-Gdańsk-Westerplatte. To idealna okazja, by poznać wszystkie najważniejsze zabytki Gdańska. Droga licząca 46 km obejmuje między innymi półwysep Westerplatte i Pomnik Obrońców Wybrzeża, starsze miejskie kąpielisko przy molo w Brzeźnie, Główne Miasto, Europejskie Centrum Solidarności, Plac Rybaków w Sopocie oraz nowe atrakcje miasta –  Stadion Energa Gdańsk i halę sportowo-widowiskową Ergo Arena.

Licząca około 30 km długości trójmiejska Trasa Nadmorska charakteryzuje się niskim poziomem trudności i bez problemu pokonamy ją zwyczajnym rowerem miejskim. Nie brakuje na niej interesujących punktów, ale prawdopodobnie najbardziej godny polecenia jest rezerwat Kępa Redłowska. Miłośnicy przyrody zachwycą się tutejszy majestatycznym klifem i gęstym bukowym lasem.

Właścicielom rowerów trekkingowych szczególnie polecamy szlak wokół Wyspy Sobieszewskiej o długości 28 km. Na trasie znajdują się między innymi Przekop Wisły, dwa rezerwaty, Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej i piękne piaszczyste plaże. Przy odrobinie szczęścia możemy liczyć na spotkanie zamieszkujących te teren fok.

Rowerowe Trójmiasto

Trójmiasto przyjazne rowerzystom

Istnieje jeszcze kilka powodów, które sprawiają że Trójmiasto można zdecydowanie uznać za miejsce przyjazne rowerzystom. Jednym z nich jest oczywiście dobrze rozbudowana infrastruktura. W Gdyni, Gdańsku i Sopocie nie brakuje punktów serwisowych, gdzie bez problemu naprawimy lub przygotujemy nasz rower do drogi. W wielu miejscach znajdziemy między innymi stojaki rowerowe, które pozwalają bezpiecznie pozostawić swoje pojazdy poza zasięgiem wzroku. Wciąż oddaje się do użytku nowe inwestycje, między innymi kładki rowerowe pozwalające na szybszą i bezpieczniejszą jazdę.

Rowerzystów coraz mocniej doceniają także pracodawcy. Przykładem świeci między innymi Urząd Marszałkowski w Gdańsku. Jego pracownicy, którzy przez 15 dni w miesiącu przyjadą do urzędu rowerem otrzymują bonifikaty w wysokości 70 zł. Do pionierów zalicza się także Sopocka firma Blue Media, która przygotowała dla swoich pracowników program “Złotówka za kilometr”. Zasada jego działania jest prosta: każdy kto dotrze rowerem do pracy otrzyma premię w wysokości 1 zł za każdy przejechany kilometr. Rowerzyści są także premiowani między innymi w firmach TechnipFMC i AoN.

Z ciekawego rozwiązania mogą korzystać mieszkańcy Gdyni. Chodzi o możliwość wypożyczenia nietypowego roweru cargo nawet na 28 dni za darmo. Tego typu pojazdy doskonale nadają się do przewożenia ładunków, ale również na weekendowe rodzinne wypady. Z pewnością Trójmiasto wyróżnia się na tle kraju troską o rowerzystów.

ciekawe artykuły

Nadmorskie spacery poza miastem

Po dłuższym okresie przebywania w domu podczas pandemii koronawirusa wielu z nas żywi nieodpartą... (więcej).

Trójmiejska sztuka uliczna

Widzimy je codziennie. Zdobią ściany budynków, garaże, mury. Dodają koloru i uroku, tworzą wyjątkowy... (więcej).

Szukanie pracy w dobie Covid-19

Epidemia covid-19 wpłynęła na wiele sfer naszego życia. W dużym stopniu odcisnęła także piętno... (więcej).