Rusz się na wiosnę – Sport w dobie pandemii

Pandemia dała nam idealną wymówkę do lenistwa. W związku z obostrzeniami straciliśmy możliwość uprawiania wielu sportów i trenowania na siłowniach, ale to nie znaczy, że musimy całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej! Wiosna to idealny moment, aby wrócić do regularnych ćwiczeń. Czytajcie dalej jeśli chcecie dowiedzieć się jak być w formie mimo obostrzeń.

Powrót do sportu. Ale po co?

Według danych WHO, w czasie pandemii statystyczny polak przytył dwa kilogramy. Cytując kultowego Misia Bareji, “Każdy kilogram obywatela dobrem narodu”, ale czy na pewno? Nadwaga pociąga za sobą wiele poważnych schorzeń, które z kolei wpływają na gorszy przebieg choroby w przypadku zakażenia koronawirusem. Pandemiczne obostrzenia nie tylko wpłynęły na naszą wagę, ale także spowodowały inne dolegliwości zdrowotne. Badacze z Politechniki Opolskiej dowiedli, że praca z domu i zmniejszona aktywność fizyczna ma negatywny wpływ na nasze kręgosłupy. Wszyscy, którzy mieli okazję pracować zdalnie lub przebywać na izolacji, wiedzą z doświadczenia, że zamknięcie w domach odbija się także na naszym samopoczuciu i zdrowiu psychicznym. Co możemy zrobić żeby być w lepszej formie psychicznej i fizycznej? Przede wszystkim ruszyć się z kanapy! Regularne treningi nie tylko pomagają zrzucić zbędne kilogramy i poprawić kondycję, ale i przyczyniają się do wyrzutu endorfin, przez co pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Sport jest nam potrzebny do utrzymania odpowiedniej wagi, ogólnej kondycji organizmu i odporności. Regularny wysiłek fizyczny pomaga także lepiej radzić sobie ze stresem i niepokojem.

 “Ruch to zdrowie”. Słyszeliśmy to zdanie tyle razy, że nie wątpimy w jego prawdziwość, niestety sama wiedza nie wystarczy. Co zrobić by zacząć ćwiczyć? Jak nie stracić zapału i utrzymać zdrowe nawyki? Jest na to kilka sposobów. 

  • Po pierwsze wybierz sport, który lubisz. Łatwiej jest utrzymać rutynę treningów kiedy ćwiczysz z przyjemnością, a nie pod przymusem. 
  • Pobierz aplikację, w której będziesz odnotowywać swoje treningi. W ten sposób możesz śledzić swój progres i mobilizować się do działania. 
  • Stwórz grupę wsparcia. Zachęć do wspólnych treningów partnera, przyjaciółkę, dziecko. Wzajemnie będziecie się motywować i dopingować. 
  • Pozwól sobie na małe nagrody. Wyznacz sobie cel i za jego osiągnięcie podaruj sobie choćby symboliczny prezent.

Co, gdzie i jak?

W wyniku pandemii Covid-19 zamknięte zostały siłownie i inne obiekty sportowe. Korzystać mogą z nich jedynie zawodowcy. Nie oznacza to jednak, że trenować się nie da. Jeśli tęsknisz za siłownią, możesz ją urządzić we własnym salonie, garażu czy nawet ogrodzie. Bądź kreatywny! Krzesła, butelki z wodą czy szaliki z powodzeniem zastąpią profesjonalny sprzęt treningowy! Nie wyobrażasz sobie treningu bez kettli, sztangi czy ergometru? Nie musisz od razu inwestować w nowy sprzęt. Wiele obiektów sportowych, których działalność została ograniczona przez pandemię oferuje swoim klientom wynajem sprzętu, z którego do tej pory korzystali stacjonarnie.

Z dnia na dzień rośnie temperatura, co sprzyja uprawianiu sportu na zewnątrz. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, dopuszczalne jest uprawianie właściwie każdego sportu outdoorowego. Może warto więc wyciągnąć z piwnicy stary rower, odszukać rolki albo odkurzyć rakietę do tenisa? Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, aby dbać o zachowanie dystansu społecznego i innych zasad bezpieczeństwa. Do wyboru masz nie tylko jogging, nordic walking i jazdę na rowerze, ale także ćwiczenia siłowe. Na terenie pomorza powstało wiele siłowni plenerowych, w tym na terenie trójmiasta.

Wiele sprzętów, z których korzystaliśmy do tej pory na tradycyjnych siłowniach można teraz znaleźć na siłowniach pod chmurką. Ćwiczenia na świeżym powietrzu to szczególnie ciekawa opcja dla wszystkich pracujących zdalnie, którzy w związku z pracą z domu spędzają znacznie mniej czasu na zewnątrz. To doskonała okazja by wyjścia z domu i pooddychać świeżym powietrzem.

Bieganie to kolejny sport, który można bezpiecznie uprawiać w dobie pandemii. Wystarczą dobre buty i prosty strój do biegania. Efekt? Kilka kilogramów możesz zrzucić już po pierwszych tygodniach. Nie wiesz jak zacząć? Sprawdź proste plany biegowe dla początkujących udostępniane przez specjalistów za darmo. Grunt to mieć ustalony cel. Chcesz przebiec bez zatrzymywania 5 kilometrów? A może chcesz spróbować biegu na 10 km? Kusi cię półmaraton? Zaplanuj swój cel i działaj. Do wyboru masz szereg aplikacji na smartfony, fitbandy, zegarki sportowe, i inne gadżety, które pomogą Ci śledzić swoje postępy.

Siłka w salonie? czemu nie!

Brzydka pogoda zniechęca Cię do opuszczenia domowych pieleszy? Pracujesz intensywnie przez cały dzień, a kiedy w końcu zamykasz komputer jest już ciemno? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z treningów online i urządził sobie miejsce do ćwiczeń we własnym domu. Wybór treningów online jest obecnie ogromny. Na YouTube znajdziesz szereg filmików instruktażowych, niektóre siłownie np. Calypso oferują swoim klientom codzienne zajęcia online, Adidas na swojej stronie udostępnia szereg różnorodnych nagrań, a popularna trenerka, Ewa Chodakowska, regularnie publikuje treningowe live’y. Do tego dochodzi jeszcze wiele dedykowanych platform z treningami online. Za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie możesz wykupić dostęp do treningów pilatesu, jogi czy boksu. Ty decydujesz, kiedy i jak chcesz ćwiczyć. Wystarczy, że odpalisz platformę online, wybierzesz ulubiony trening i rozłożysz matę na podłodze.

Sport to zdrowie, nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. W dobie pandemii jest on szczególnie ważny. Nie chodzi tu o zdobywanie sportowych szczytów i bicie światowych rekordów, ale o regularną troskę o swoje ciało i umysł. To co, gotowi na pierwszy trening?

ciekawe artykuły

Pomorskie trasy rowerowe

Wiosna to doskonały moment, aby wrócić na rower i na nowo odkryć bliższą i... (więcej).

Adopcja zwierząt w czasie Pandemii

Smutną prawdą jest, że liczba zwierząt pozostających pod opieką miejskich schronisk lub fundacji zajmujących... (więcej).

Jak świętujemy Wielkanoc na Pomorzu

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan. To także nieodłączny element polskiej tradycji. Jednak w... (więcej).

Imigracja… strategie i rozwiązania – widziane z pomorskiego

Cudzoziemcy stali się widoczną częścią naszej polskiej społeczności. Są naszymi sąsiadami, współpracownikami, spotykamy ich... (więcej).