Serialowe Pomorze

Seriale to jedna z naszych ulubionych rozrywek. W ostatnich miesiącach, kiedy chcąc nie chcąc za sprawą koronawirusa spędzaliśmy dużo czasu w czterech ścianach, seriale pozwoliły nam zrelaksować się i odrobinę zdystansować od rzeczywistości. Pora, aby przedstawić garść seriali, które opowiadają o Pomorzu bądź były kręcone na tych terenach do nich sceny. Warto również   dowiedzieć się, które to były miejsca. Zatem, wyruszamy w naszą serialową podróż po Pomorzu!

Podróż za jeden uśmiech.. nad Bałtyk

Lato w pełni, a za oknem gorąco, więc pierwsze co przychodzi do głowy – to wycieczka nad morze. Na ten sam pomysł wpadają Poldek i Duduś z „Podróży za jeden uśmiech”. Bohaterowie podróżują z Krakowa i wszelkimi możliwymi sposobami próbują dostać się do swoich matek na Hel. Po drodze czeka ich wiele przygód i ciekawych osób, które pomogą im zrealizować ten plan. Jak wyglądało życie bez Internetu, smartfonów, kiedy żyło się trochę prościej, bliżej innych, a życzliwość i otwartość były przepustką do przygody? Ten serial kręcony m.in. w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach, Helu i Garczu przeniesie nas do lat 70-tych XX wieku.

J-23 znowu nadaje

Idąc śladami klasyki telewizji, natrafimy na najpopularniejszego polskiego szpiega, Stanisława Kolickiego, podszywającego się pod niemieckiego oficera – Hansa Klossa. „Stawka większa niż życie” to osiemnastoodcinkowy serial z lat 1967–68, o którym każdy na pewno  słyszał. Warto nadrobić zaległości, a przy okazji zobaczyć na ekranie sopocki Grand Hotel, który gra tytułowy hotel Excelsior z 2. odcinka, okolice Dworca Głównego w Gdańsku oraz przystanku kolejowego Gdańsk Oliwa oraz m.in. ul. Długą, Długi Targ, Mariacką i Bulwar Nadmorski w Gdyni, a także klif w Orłowie. Mało tego, jedna z sopockich willi oraz plac przed Katownią udają … turecki Stambuł!

Kryminalny oldschool

Kolejny idol widowni czasów PRL-u to porucznik Borewicz prowadzący śledztwa w coraz to nowych sprawach w serialu „07 zgłoś się”. Był emitowany w telewizji w latach 1976-89. Już w pierwszym odcinku, sfilmowano sopocką Willę Bergera, która była siedzibą szefa gangu. Wygląda na to, że Grand Hotel oraz orłowski klif okazały się bardzo atrakcyjnymi lokacjami dla fabuły sensacyjno-kryminalnej, bo podobnie jak w „Stawce większej niż życie,” wykorzystano je również tutaj. Dodatkowo, warto wspomnieć o molu w Sopocie i Gdyni Orłowie oraz o bramie Stoczni Gdańskiej., wtedy jeszcze im. Lenina.

Światła, Kamera.. Gdynia

Nie ma wątpliwości, że znaczącą rolę w osadzaniu fabuły seriali na Pomorzu, a konkretnie w Trójmieście, odgrywa akcja promowania miast. Jedną z takich produkcji jest „Linia życia”. Fabuła serialu przedstawia losy kilku rodzin zamieszkujących Gdynię. Wschodzące gwiazdy polskiego ekranu i fabuła ambitniejsza niż w przeciętnym serialu obyczajowym są dużymi walorami tej przedwcześnie skasowanej produkcji. Bohaterowie mieszkają w Sea Towers, spacerują gdyńskim Bulwarem, sopockim deptakiem oraz molem.

Ale motyw!

Jedna z nowszych propozycji, to historia o wzajemnie powiązanych losach trójki bohaterów oraz sprawie zabójstwa, którą próbuje rozwikłać komisarz Szulc. Ze współczesnymi wydarzeniami przeplatają się migawki sprzed lat, co pomaga nam bliżej poznać główne postacie, ich relacje i tytułowy „Motyw”. W serialu pojawiają się m. in. Stare Miasto w Gdańsku, Stadion Energa, Falowiec na Przymorzu, molo w Brzeźnie czy Górki Zachodnie. Do tej pory powstał jeden sezon, ale trzymamy kciuki za kolejne!

Na prawo patrz

Omawialiśmy już seriale przygodowe, sensacyjne i obyczajowe, więc pora na prawnicze. „Prawo Agaty” to historia trzydziestoparoletniej prawniczki, która otwiera własną kancelarię i mierzy się z nowymi wyzwaniami. Tytułowej Agacie – Agnieszce Dygant, towarzyszą inni znani aktorzy, m.in. Leszek Lichota, Daria Widawska, Marian Opania i Tomasz Karolak. Zdjęcia do szóstego oraz częściowo do siódmego i zarazem ostatniego sezonu powstawały nad Motławą, w centrum Gdańska oraz na plaży w Brzeźnie.

Z rodzinką najlepiej

Na przestrzeni wielu lat, Trójmiasto i całe Pomorze wykorzystywano także w innych serialach. Boscy z „Rodzinki.pl” relaksowali się spędzając wspólnie wakacje nad morzem. Ekipa „Kryminalnych” nakręciła dwa odcinki filmując m.in. Babie Doły, Władysławowo, Puck i Rozewie. Niedawno na Targu Rybnym nagrywano zdjęcia do pierwszego odcinka nowego sezonu, wznowionego serialu „Usta usta”. Wybrano właśnie Gdańsk ponieważ przypominał amerykański Boston. Z kolei bohaterowie klasyki, serialu „Czterej pancerni i pies”, w 8. odcinku przemierzali tytułowy brzeg morza w Gdyni, Krynicy Morskiej i w Piaskach.

Nie jest niespodzianką, że miejsca na Pomorzu, które okazują się najbardziej atrakcyjne dla twórców seriali, znajdują się przede wszystkim w Trójmieście. Malownicza metropolia z dostępem do morza to świetne tło do osadzenia akcji serialu sensacyjnego, przedstawienia tajemniczej zbrodni, ekscytującej przygody czy codziennego życia z jego blaskami i problemami.

ciekawe artykuły

Czy wiza może zostać przedłużona?

Chcesz zostać w Polsce dłużej? Zapoznaj się z drugą częścią przewodnika Legalizacja pobytu i... (więcej).

Do czego uprawnia wiza? Czym różni się wiza Schengen od wizy krajowej?

Wiza to podstawowy dokument uprawniający do przekroczenia granicy lub krótkotrwałego pobytu na terenie obcego... (więcej).

Co czeka przedsiębiorców w 2021 roku?

Kończący się właśnie rok zaskoczył nas wszystkich, zrewidował nasze plany i zmienił codzienne życie.... (więcej).