Serialowe Pomorze

Seriale to jedna z naszych ulubionych rozrywek. W ostatnich miesiącach, kiedy chcąc nie chcąc za sprawą koronawirusa spędzaliśmy dużo czasu w czterech ścianach, seriale pozwoliły nam zrelaksować się i odrobinę zdystansować od rzeczywistości. Pora, aby przedstawić garść seriali, które opowiadają o Pomorzu bądź były kręcone na tych terenach do nich sceny. Warto również   dowiedzieć się, które to były miejsca. Zatem, wyruszamy w naszą serialową podróż po Pomorzu!

Podróż za jeden uśmiech.. nad Bałtyk

Lato w pełni, a za oknem gorąco, więc pierwsze co przychodzi do głowy – to wycieczka nad morze. Na ten sam pomysł wpadają Poldek i Duduś z „Podróży za jeden uśmiech”. Bohaterowie podróżują z Krakowa i wszelkimi możliwymi sposobami próbują dostać się do swoich matek na Hel. Po drodze czeka ich wiele przygód i ciekawych osób, które pomogą im zrealizować ten plan. Jak wyglądało życie bez Internetu, smartfonów, kiedy żyło się trochę prościej, bliżej innych, a życzliwość i otwartość były przepustką do przygody? Ten serial kręcony m.in. w Gdańsku, Sopocie, Kartuzach, Helu i Garczu przeniesie nas do lat 70-tych XX wieku.

J-23 znowu nadaje

Idąc śladami klasyki telewizji, natrafimy na najpopularniejszego polskiego szpiega, Stanisława Kolickiego, podszywającego się pod niemieckiego oficera – Hansa Klossa. „Stawka większa niż życie” to osiemnastoodcinkowy serial z lat 1967–68, o którym każdy na pewno  słyszał. Warto nadrobić zaległości, a przy okazji zobaczyć na ekranie sopocki Grand Hotel, który gra tytułowy hotel Excelsior z 2. odcinka, okolice Dworca Głównego w Gdańsku oraz przystanku kolejowego Gdańsk Oliwa oraz m.in. ul. Długą, Długi Targ, Mariacką i Bulwar Nadmorski w Gdyni, a także klif w Orłowie. Mało tego, jedna z sopockich willi oraz plac przed Katownią udają … turecki Stambuł!

Kryminalny oldschool

Kolejny idol widowni czasów PRL-u to porucznik Borewicz prowadzący śledztwa w coraz to nowych sprawach w serialu „07 zgłoś się”. Był emitowany w telewizji w latach 1976-89. Już w pierwszym odcinku, sfilmowano sopocką Willę Bergera, która była siedzibą szefa gangu. Wygląda na to, że Grand Hotel oraz orłowski klif okazały się bardzo atrakcyjnymi lokacjami dla fabuły sensacyjno-kryminalnej, bo podobnie jak w „Stawce większej niż życie,” wykorzystano je również tutaj. Dodatkowo, warto wspomnieć o molu w Sopocie i Gdyni Orłowie oraz o bramie Stoczni Gdańskiej., wtedy jeszcze im. Lenina.

Światła, Kamera.. Gdynia

Nie ma wątpliwości, że znaczącą rolę w osadzaniu fabuły seriali na Pomorzu, a konkretnie w Trójmieście, odgrywa akcja promowania miast. Jedną z takich produkcji jest „Linia życia”. Fabuła serialu przedstawia losy kilku rodzin zamieszkujących Gdynię. Wschodzące gwiazdy polskiego ekranu i fabuła ambitniejsza niż w przeciętnym serialu obyczajowym są dużymi walorami tej przedwcześnie skasowanej produkcji. Bohaterowie mieszkają w Sea Towers, spacerują gdyńskim Bulwarem, sopockim deptakiem oraz molem.

Ale motyw!

Jedna z nowszych propozycji, to historia o wzajemnie powiązanych losach trójki bohaterów oraz sprawie zabójstwa, którą próbuje rozwikłać komisarz Szulc. Ze współczesnymi wydarzeniami przeplatają się migawki sprzed lat, co pomaga nam bliżej poznać główne postacie, ich relacje i tytułowy „Motyw”. W serialu pojawiają się m. in. Stare Miasto w Gdańsku, Stadion Energa, Falowiec na Przymorzu, molo w Brzeźnie czy Górki Zachodnie. Do tej pory powstał jeden sezon, ale trzymamy kciuki za kolejne!

Na prawo patrz

Omawialiśmy już seriale przygodowe, sensacyjne i obyczajowe, więc pora na prawnicze. „Prawo Agaty” to historia trzydziestoparoletniej prawniczki, która otwiera własną kancelarię i mierzy się z nowymi wyzwaniami. Tytułowej Agacie – Agnieszce Dygant, towarzyszą inni znani aktorzy, m.in. Leszek Lichota, Daria Widawska, Marian Opania i Tomasz Karolak. Zdjęcia do szóstego oraz częściowo do siódmego i zarazem ostatniego sezonu powstawały nad Motławą, w centrum Gdańska oraz na plaży w Brzeźnie.

Z rodzinką najlepiej

Na przestrzeni wielu lat, Trójmiasto i całe Pomorze wykorzystywano także w innych serialach. Boscy z „Rodzinki.pl” relaksowali się spędzając wspólnie wakacje nad morzem. Ekipa „Kryminalnych” nakręciła dwa odcinki filmując m.in. Babie Doły, Władysławowo, Puck i Rozewie. Niedawno na Targu Rybnym nagrywano zdjęcia do pierwszego odcinka nowego sezonu, wznowionego serialu „Usta usta”. Wybrano właśnie Gdańsk ponieważ przypominał amerykański Boston. Z kolei bohaterowie klasyki, serialu „Czterej pancerni i pies”, w 8. odcinku przemierzali tytułowy brzeg morza w Gdyni, Krynicy Morskiej i w Piaskach.

Nie jest niespodzianką, że miejsca na Pomorzu, które okazują się najbardziej atrakcyjne dla twórców seriali, znajdują się przede wszystkim w Trójmieście. Malownicza metropolia z dostępem do morza to świetne tło do osadzenia akcji serialu sensacyjnego, przedstawienia tajemniczej zbrodni, ekscytującej przygody czy codziennego życia z jego blaskami i problemami.

ciekawe artykuły

Pomorze skazane na sukces

W odpowiedzi na kryzys na Białorusi w 2020 roku uruchomiono program Polska. Business Harbour,... (więcej).

Koszty życia studenta w Trójmieście

Co roku staramy się przybliżyć Wam koszty życia w Trójmieście. Jak nowy rok wypada... (więcej).

Wiosenne porządki. Poradnik dla początkujących.

Balkon zamieniony w schowek na sprzęt sportowy, zakupiony w nagłym przypływie fit-ambicji. Piwnica, do... (więcej).

Koszty życia rodziny z dzieckiem w Trójmieście

Marzy Ci się mieszkanie nad morzem? Nie jesteś jedyny! Wiele młodych rodzin z dziećmi... (więcej).