Słynne Pomorskie przysmaki

Choć Pomorska kuchnia wielu Polakom kojarzy się głównie z pysznymi rybami, Pomorze i Kaszuby mają do zaoferowania znacznie więcej! Znaleźć tu można wiele ciekawych dań, począwszy od niebanalnych przystawek, aż po wyśmienite desery. W województwie pomorskim zarejestrowanych jest ponad 170 regionalnych potraw. Poznaj kilka z nich.

Pomorze nie tylko rybką stoi

Pomorze słynie z bardzo różnorodnej kuchni, ale dla większości Polaków pierwszym kulinarnym skojarzeniem z tym regionem są śledzie po kaszubsku. Ryby są podstawą tradycyjnej pomorskiej kuchni. Biorąc pod uwagę, że ziemia nie jest tutaj szczególnie urodzajna, przez wieki nasi przodkowie opierali swoją kuchnię właśnie na rybach. Smażono je, wędzono i marynowano. Na pierwsze danie podawano zupę rybną, zaszczytne miejsce na stole zajmował węgorz, duma kuchni kaszubskiej. Przygotowywano nawet torty rybne (o czym więcej za chwilę). Warto jednak pamiętać, że Pomorze nie tylko rybami stoi. Bardzo ważne miejsce w pomorskiej kuchni zajmują także warzywa, takie jak ziemniaki czy brukiew. Jeśli chodzi o mięso, najczęściej jedzono drób, przede wszystkim gęsinę.

Coś na dobry początek

Niewątpliwie najbardziej popularnym daniem z Pomorza są śledzie po kaszubsku. Podawane są w sosie pomidorowym, wcześniej dobrze wymoczone w wodzie i occie. Ich prawdziwy sekret tkwi jednak w przyprawach. Inny popularny sposób podania śledzia to tak zwane śledzie na słodko, podawane na śmietanie z dodatkiem jabłek i  rodzynek. Będąc na Kaszubach koniecznie trzeba spróbować także ziemniaków w mundurkach ze śledziem, które po kaszubsku nazywa się pulkami. Ostatnio do łask wraca także niegdyś bardzo popularny tort ze szprotek w cieście jajecznym (podawany tradycyjnie na śniadanie).


Do chleba pomorzanie przyrządzają nietypową okrasa – zmielone mięso gęsie wraz z tłuszczem, doprawione świeżymi ziołami. Nie można zapomnieć także o przystawkach z grzybów, których nie brakuje w pomorskich lasach. Na pomorskich stołach królują kurki, borowiki i koźlarze, najczęściej w wersji duszonej z dodatkiem czosnku, cebuli i ziaren jałowca.  Kolejnym lokalnym rarytasem jest kiszka szwedzka, czyli kiełbasa ziemniaczana.

Raj dla zupoholików

Pomorze to prawdziwy raj dla miłośników nietypowych zup. Zjesz tutaj na przykład zupę z brukwi gotowaną na gęsinie. Na Kociewiu króluje z kolei parzybroda, czyli kapuśniak z białej kapusty. Możesz spróbować tutaj także ubogo okraszonego warzywnego wywaru – czyli tzw. gapsi rosołu. Ciekawą propozycją jest także oparzonka czyli zupa z rozgotowanych ziemniaków i koziego mleka. Na Pomorzu stworzono także regionalny przepis na czarninę przygotowywaną z krwi gęsiej. Na uwagę zasługuje także szwindel, czyli zupa mleczna na słono z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego. Zagęszcza się ją mąką oraz żółtkami i posypuje natką pietruszki.

Do syta

Kuchnia kaszubska słynie z golonki, którą najpierw się gotuje, a potem piecze. Taki sposób obróbki sprawia, że mięso jest wyjątkowo miękkie. Danie jest przygotowane właściwie jeśli mięso samo odchodzi od kości. Golonkę często zasmaża się w kiszonej kapuście. Popularne w całej Polsce dania takie jak bigosu czy klasycznie przygotowane żeberka także cieszą się tutaj dużą popularnością. Ciekawą alternatywą obiadową są bardzo proste, ale i wyjątkowo sycące dania, takie jak kasza ze szpyrkami (czyli skwarkami) oraz podawanym wyłącznie na przełomie maja i czerwca ryba belona z turkusowymi ościami.

Deserowe Pomorze

Pomorze ma wiele do zaoferowania także miłośnikom słodyczy. Będąc w regionie koniecznie trzeba spróbować ruchanek, czyli pomorskiej odmiany racuchów z ciasta drożdżowego. Dawniej przygotowywano je z resztek ciasta na chleb, dzisiaj robi się je ze specjalnie przygotowanej mieszanki mąki i drożdży. Najczęściej podaje się je na ciepło z pokrojonym jabłkiem i cukrem pudrem. Ruchanki to typowe danie karnawałowe, niegdyś przygotowywano je tylko w tym okresie, teraz jednak można się nimi zajadać przez cały rok. Bardzo charakterystyczny deser z Pomorza to także Rote Grütze (Czerwona kaszka) – słodki przysmak przypominający kisiel przygotowany na bazie mąki ziemniaczanej, czereśni, wiśni lub truskawek.

Pomorze potrafi zaskoczyć swoją kuchnią. Dużo tutaj dań nieoczywistych, których nie spróbujesz nigdzie indziej. Warto dać się porwać w tę kulinarną podróż i spróbować wszystkiego po trochu.

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).