Stabilny wzrost, wiele możliwości – spojrzenie na aktywność zawodową mieszkańców województwa pomorskiego

Opinie, że województwo pomorskie to świetne miejsce do rozwoju zawodowego i życia na wysokim poziomie nie są przesadzone. Wystarczy sięgnąć po raport Aktywność ekonomiczna ludności w województwie pomorskim w I kwartale 2019 przygotowany przez Urząd Statystyczny w Gdańsku i uzupełnić tę wiedzę faktami na temat pomorskiej gospodarki. Zapraszamy na krótki przegląd!

Pomorskie stwarza szanse!

Województwo pomorskie to nie tylko stocznie, gospodarka morska i turystyka. Mieszkańcy regionu mają naprawdę ogromne możliwości w kwestii rozwoju zawodowego, edukacji, a w konsekwencji życia na satysfakcjonującym poziomie. Wystarczy spojrzeć na kluczowe sektory tutejszej gospodarki. Obok tradycyjnych gałęzi są nimi między innymi nowoczesne usługi dla biznesu, technologie informacyjne i komunikacyjne, logistyka, elektronika i biotechnologia.

W regionie swoje siedziby mają dobrze znane międzynarodowe przedsiębiorstwa, w tym globalni giganci, jak choćby Amazon, Intel, Jysk, Nordea, PWC, jak również wiele firm skandynawskich słynących z najwyższej kultury pracy. O perspektywach zawodowych dobrze świadczy również fakt, że średnie wynagrodzenie na Pomorzu sięga już 5000 zł brutto!

Aktywni mieszkańcy Pomorza

Jak prezentuje się aktywność zawodowa mieszkańców województwa? 57% mieszkańców to osoby aktywne zawodowo, w porównaniu do 53,7% w całym kraju. Wysoki wskaźnik zatrudnienia świadczy między innymi o tym, że region przyciąga utalentowanych specjalistów i absolwentów, dając im szansę na rozwój i atrakcyjne wynagrodzenia. W ujęciu rocznym, wskaźnik zatrudnienia wzrósł o 1,6 punktu procentowego wobec pierwszego kwartału 2018 roku.

Optymizmem może także napawać przeciętny czas poszukiwania pracy, który wobec analogicznego okresu poprzedniego roku spadł aż o 2,9 miesiąca. Oznacza to w praktyce, że rośnie wachlarz możliwości zawodowych, podobnie jak możliwość elastycznego wyboru dokonywanego przez pracowników.

Bezrobocie wciąż na rekordowo niskim poziomie

Na Pomorzu bardzo łatwo znaleźć satysfakcjonującą pracę. Stopa bezrobocia wyniosła w regionie zaledwie 2,8%. Optymizmem napawa również fakt, że oznacza to spadek o 0,7 punktu procentowego w skali roku! Pozytywny trend utrzymuje się już od dłuższego czasu, ponieważ jeszcze w drugim kwartale 2017 roku stopa bezrobocia zbliżała się do 5%.

Zdecydowana większość osób bezrobotnych na Pomorzu znajduje zatrudnienie w tradycyjny sposób, korzystając z ogłoszeń dostępnych w prasie i w Internecie. Z kolei osoby bierne zawodowo będące w wieku produkcyjnym jako powód takiego stanu rzeczy, zdecydowanie najczęściej wskazywały emeryturę, a w dalszej kolejności uzupełnianie kwalifikacji, obowiązki rodzinne i chorobę.

Dane napawają optymizmem, a województwo pomorskie wydaje się miejscem, w którym oczekiwania pracowników i pracodawców doskonale się uzupełniają. Dlatego region uchodzi za niezwykle atrakcyjny dla inwestorów, a jednocześnie świetne miejsce do życia z punktu widzenia pracowników liczących na pomyślną karierę zawodową.

ciekawe artykuły

Darmowe aplikacje do nauki języka polskiego

Być może jesteś nauczycielem polskiego albo Twój partner jest obcokrajowcem? Wiesz, że język polski... (więcej).

Social distancing and chill

Szkoły i uczelnie zamknięte. Restauracje, kina i bary zamknięte. Wiemy, że to może być... (więcej).

4 pomysły jak spędzić najbliższy czas w domu z dziećmi

Zgodnie z zarządzeniem Polskiego Rządu, wszystkie żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie są zamknięte na... (więcej).

Chroń siebie i swoje dzieci przed Covid-19

Gdy mówimy o grupie podwyższonego ryzyka, mamy na myśli zarówno osoby starsze, jak i... (więcej).