Szukanie pracy w dobie Covid-19

Epidemia covid-19 wpłynęła na wiele sfer naszego życia. W dużym stopniu odcisnęła także piętno na rynku pracy, który w ostatnich miesiącach uległ znaczącym zmianom. Mimo, iż branże takie jak hotelarstwo, turystyka czy gastronomia i szeroko rozumiany rynek usług straciły, wiele pozostałych nadal prosperuje na podobnych zasadach jak dotychczas. Pracodawcy zachowują ostrożność lecz próbując utrzymać płynność wciąż oferują zatrudnienie, mimo że proces samej rekrutacji dostosowany jest do obecnie panujących warunków i obostrzeń.

Marzysz o Pomorzu? Zacznij pracę już teraz, przeprowadzkę zaplanuj później!

Pomorski rynek pracy od dawna należy do najprężniej rozwijających się w kraju. W związku z tym jest mniej nasycony i bardziej otwarty na nowych pracowników mimo chwilowego generalnego przestoju w gospodarce. Wiele oferowanych stanowisk i tak ma charakter zdalny, co nie powinno stanowić przeszkody do podjęcia zatrudnienia, a w dalszej perspektywie przeprowadzki do Trójmiasta.

W Gdańsku nie brakuje licznych nowoczesnych kompleksów biurowych takich jak Olivia Business Centre czy Alchemia. Z kolei w sąsiedztwie portu lotniczego rozbudowuje się przyszły gigant na tym polu, BCB Business Park.

W niedalekiej odległości od centrum Gdyni od lat z powodzeniem prosperuje Pomorski Park Naukowo-Technologiczny zrzeszający firmy łączące naukę, biznes i nowe technologie, natomiast nieopodal powstaje kolejny obiekt - 3T Office Park, gdzie zatrudnienie znajdzie ogromna rzesza pracowników biurowych. Trójmiasto jest atrakcyjną lokalizacją pod kątem szukania pracy, gdyż jego mocną stroną są zasoby, potencjał i wysoka jakość życia.

Nie należy jednak zapominać o mniejszych, choć wciąż godnych uwagi ośrodkach w Pomorskiem, gdzie królują przede wszystkim przemysł, budownictwo i usługi. To Słupsk, Kwidzyn, Tczew czy Lębork.

Jak szukać, aby znaleźć i podwoić swoje szanse oraz prześcignąć konkurencję? Oto kilka prostych porad.

Wybór branży ma znaczenie

Warto na wstępie zorientować się, które branże działają niezależnie od wprowadzonych ograniczeń, a także które zyskały, a które straciły na znaczeniu. Działy call centre, firmy z branży informatycznej lub te niewymagające bezpośredniego kontaktu z klientem stale poszukują chętnych do podjęcia zatrudnienia. Z drugiej strony należy pamiętać, że charakter obowiązujących ograniczeń jest tymczasowy, a zapotrzebowanie na usługi czy choćby ofertę kulturalną prędzej czy później powróci, tym bardziej że ograniczenia będą stopniowo luzowane i ostatecznie zniesione.

Korzystając z social media szukaj kontaktów zawodowych

Od dawna zabierasz się do założenia lub zaktualizowania profilu na GoldenLine czy LinkedIn? Nie zwlekaj! W czasie, kiedy liczy się baza kontaktów, a konto na portalu jest ważną wizytówką, przyda Ci się bardziej niż kiedykolwiek. Jeśli zaczniesz wysyłać aplikacje, szybki dostęp do Twojego profilu może zadecydować czy ewentualny przyszły pracodawca rozważy przyjęcie Ciebie czy weźmie pod uwagę innego kandydata.

…it’s worth to remember that the measures taken are temporary and demand for services or for example cultural events will come back sooner or later…

Przygotuj się na nowy styl rozmowy o pracę

Kiedy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, nastaw się na to, że zostanie przeprowadzona online lub przez telefon. Przygotuj się pod kątem merytorycznym, ale pamiętaj też o ustawieniach urządzenia, z którego będziesz korzystać oraz sprawdzenia przestrzeni, którą rozmówca będzie widział w kamerze. Jeśli rekrutacja odbywać się będzie w formie kontaktu telefonicznego, podobnie jak w przypadku wideorozmowy upewnij się, że nic jej nie zakłóci ani nie rozproszy Twojej uwagi. Rozmówca pozbawiony kontaktu i bodźców wzrokowych będzie baczniej przysłuchiwał się temu, co masz do powiedzenia i w jakim tonie się wypowiadasz.

W obydwu przypadkach przemyślenie niekoniecznie oczywistych szczegółów zaprocentuje, a oprócz tego zwiększy Twoją pewność siebie.
Zastanów się nad pytaniami, które może zadać Ci rekruter, a które odwoływać się będą do trudnych, nieprzewidzianych sytuacji, konieczności znalezienia nietuzinkowych rozwiązań czy pokonywania ograniczeń związanych z brakiem bezpośredniego kontaktu z klientem.

Czego pracodawcy szukają obecnie?

Obecna sytuacja wymusiła zmianę sposobu myślenia. W cenie jest zestaw cech, które nie narażą firmę na dalsze straty, ale pomogą jej wyjść z kryzysu lub wręcz do niego nie dopuszczą. Istotne są szerokie kompetencje, elastyczność i umiejętność szybkiego przestawienia się na inne rozwiązania. Przy pracy zdalnej, zarówno stałej jak i tymczasowej, niezwykle ważna jest przede wszystkim samodyscyplina oraz zdolność efektywnej komunikacji z klientem i współpracownikami.

Koronawirus sprawił, że poszukiwanie pracy i proces rekrutacji uległy istotnym zmianom. Mimo tego, jeśli podejmiesz odpowiednie kroki, znacząco zwiększysz swoje szanse na uzyskanie zatrudnienia. Kto wie, może nawet otrzymasz ofertę pracy od jednej z trójmiejskich firm, a w niedalekiej przyszłości zamieszkasz w popularnej nadmorskiej metropolii. Tu znajdziesz najciekawsze stanowsika.

ciekawe artykuły

Morsowanie sposobem na odporność!

Rozpoczęła się jesień, a wraz z nią przyszło ochłodzenie, nieco mniej słoneczna, zmienna pogoda... (więcej).

Biznesowe inspiracje w Pomorskiem

Ostatnie miesiące pokazały nam jak szybko nasze życie może ulec zmianie. Biznesy, które, jak... (więcej).

Dowiedz się gdzie warto wynająć mieszkanie w Trójmieście!

Trójmiejski mieszkaniowy zawrót głowy. Marzy Ci się mieszkanie w popularnym Wrzeszczu na jednym z... (więcej).

Kwatery studenckie w czasie COVID-19

Nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami. Ten sezon różni się jednak od poprzednich... (więcej).