Trójmiejska sztuka uliczna

Widzimy je codziennie. Zdobią ściany budynków, garaże, mury. Dodają koloru i uroku, tworzą wyjątkowy charakter, a do tego wyrażają osobowość samych twórców. O czym mowa? Oczywiście o Trójmiejskich muralach!

Ostatnio odsłonięto piękny mural w Gdańsku stworzony, by podziękować pracownikom służby zdrowia za to co dla nas robią każdego dnia, za walczenie z wirusem, za leczenie chorych, za narażanie swojego zdrowia. Dzieło przedstawiające pracowników medycznych i małą dziewczynkę wręczającą im kwiat można podziwiać na jednym z przęseł estakady nad ulicą Siennicką w Gdańsku. Widząc pracę Marka ‘Looney’ Rybowskiego, postanowiliśmy zrobić przegląd innych Trójmiejskich murali, a jest ich sporo i jest co podziwiać.

Wrzeszcz is on Point(z)

Murali na dzielnicy Zaspa w Gdańsku nikomu chyba przedstawiać nie trzeba. Duża ilość bloków mieszkalnych z pustymi bocznymi ścianami aż się prosiła o stworzenie czegoś kreatywnego. Murale zaczęły powstawać w 1997 roku i z czasem przybyło tyle dzieł sztuki, że dzielnica stała się prawdziwą galerią sztuki.  Na Zaspie znajduje się ponad 50 kolorowych murali. Są wśród nich dzieła abstrakcyjne, geometryczne, przedstawiające postacie, czy wydarzenia ważne dla Gdańska, Polski oraz świata. Spacer pośród murali Zaspy to świetny sposób na spacer ze sztuką i historią w tle. Na stronie http://muralegdanskzaspa.pl/ poznasz bliżej opowieści stojące za każdym z murali oraz ich autorów, którzy do Gdańska przyjechali z różnych zakątków świata. Na stronie znajdziesz również mapkę oraz instrukcje jak zwiedzać dzielnicę.

Wrzeszcz is on Point(z)

Impossible is nothing-wrzeszcz-pointz
Impossible is nothing/ fb: wrzeszczpointz

Skręć w ul. Bohaterów Getta Warszawskiego na Wrzeszczu, by przenieść się do Stanów Zjednoczonych lat 90. To właśnie tam znajduje się Wrzeszcz Pointz, galeria murali na garażach oraz miejsce spotkań mieszkańców okolicy. Pomysłodawcami Wrzeszcz Pointz są Krzysztof Puternicki i Przemek Szymański. Oboje podróżowali po Ameryce, gdzie zafascynowała ich kultura hip-hopu, w szczególności 5 Pointz w Nowym Jorku, miejsce, które od lat skupiało lokalnych grafficiarzy. Do współpracy nad Pointz we Wrzeszczu zaproszono wielu trójmiejskich artystów,  m.in. wcześniej wspomniany Looney, którego prace często przedstawiają dzieci, muzyków, ludzi w codziennych, często zabawnych, sytuacjach, dlatego od razu, bez trudu są identyfikowane jako twórczość tego artysty. Poza nim, w tworzeniu Wrzeszcz Pointz brali udział także Oyesu, Riam, Tuse czy Krik.

Malownicza Gdynia

blaqk-traffic-design
traffic design/ mural: blaqk

Sztuka uliczna na Gdańsku się nie kończy. Mnóstwo ciekawych murali znaleźć można także w sąsiadującym mieście Gdynia. Nie są one w ścisłym skupisku, jak w przypadku Wrzeszcza czy Zaspy, są bardziej rozproszone i trzeba się trochę naszukać, ale gdy już je odnajdziesz, to trafisz na prawdziwe perełki. Swoiste centrum murali znajduje się na terenie ulic Portowej, Derdowskiego, św. Piotra i Waszyngtona. Tematyka gdyńskich murali jest różnorodna. Od futurystycznych wzorów, przez tradycyjnie morskie i portowe, po hołdy oddawane znanym osobistościom.  Dodatkowo w Gdyni odbywa się festiwal Traffic Design.  W jego ramach powstało w Gdyni mnóstwo prac budzących podziw, wykonanych przez twórców z różnych stron Polski,, jak i artystów z całego świata – od Ukrainy po Brazylię.

Podsumowanie

I choć w dalszym ciągu zachowujemy rozwagę w wychodzeniu z domu, spacery nie są zabronione, zwłaszcza jeśli zachowane są środki bezpieczeństwa. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by poznać nasze piękne Trójmiasto od streetartowej strony. Kiedy wybieracie się na artystyczny spacer?

ciekawe artykuły

Czy po złożeniu wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy mogę nadal legalnie przebywać w Polsce?

Złożyłeś wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Czy to oznacza, że możesz teraz legalnie... (więcej).

Czy ubiegając się o zezwolenie na pobyt czasowy jestem zobowiązany do złożenia odcisków palców?

Ubiegasz się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce? Chcesz wiedzieć czy w ramach... (więcej).

Czy wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy powinienem złożyć osobiście?

Przedłużenie pobytu w Polsce wymaga złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy. Nie wiesz... (więcej).

Ile kosztuje złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce?

Chciałbyś złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i przedłużyć swój pobyt w Polsce,... (więcej).