Wiosenne porządki. Poradnik dla początkujących.

Balkon zamieniony w schowek na sprzęt sportowy, zakupiony w nagłym przypływie fit-ambicji. Piwnica, do której wejść da się już tylko bokiem, a do znalezienia czegokolwiek niezbędna jest mapa skarbów. Pudła pełne niezidentyfikowanej zawartości, o której wiemy tylko tyle, że jest ciężka. I te nieszczęsne górne półki szaf, dzielnie przyjmujące wszystko, co zawadzało w niższych partiach. Brzmi znajomo?

Jak co roku, wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, przychodzi czas na wiosenne porządki. Wiosna to dobry moment by zrobić „porządkowy rachunek sumienia” i zastanowić się, które z zalegających we wszystkich domowych kątach rzeczy, są nam naprawdę potrzebne.

Zgodnie z motto japońskiej guru domowych porządków, Marie Kondo: „Kiedy uporządkujesz swój dom, możesz zacząć naprawdę żyć”. Często potrzeba uporządkowania swojego domu i życia spada na nas zupełnie znienacka. Wtedy jak najszybciej chcemy pozbyć się niepotrzebnych rzeczy i cieszyć mitycznym PORZĄDKIEM więc w chaotyczny sposób zabieramy się do sprzątania naszych czterech kątów.

W wyniku tego wiosennego, masowego zrywu osiedlowe altanki śmietnikowe zamieniają się w niezwykłe Muzea Niechcianych Przedmiotów. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez trójmiasto.pl aż 23% z nas wyrzuca niepotrzebne rzeczy na śmietnik. A przecież to, co dla jednej osoby jest śmieciem, dla innej może okazać się prawdziwym skarbem!

Dlatego gdański Urząd Miejski prowadzi akcję pod hasłem „Nie potrzebujesz? Nie wyrzucaj, podaj dalej!” w ramach, której promuje alternatywne metody pozbywania się niechcianych przedmiotów. Jak mówi Piotr Kryszewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej: „Kup – zużyj – wyrzuć to najgorsza droga, jaką możemy obrać w obliczu wyzwań, przed jakimi stawia nas XXI wiek.”

Jeden z pomysłów na zmianę podejścia gdańszczan do utylizacji odpadów przedstawiła spółka Gdańskie Usługi Komunalne. Od 1 stycznia tego roku firma odbiera od mieszkańców elektroodpady  wielkogabarytowe (min. 20 kg) spod drzwi. Potrzebę odbioru wystarczy zgłosić telefonicznie lub mailowo, warunek jest jeden – sprzęt musi być kompletny. . Wszystkie namiary znaleźć można na stronie guk.gda.pl. Dodatkowo na terenie całego Pomorza regularnie pojawiają się nowe pojemniki na mniejsze elektrośmieci. Na terenie samego Gdańska w najbliższym czasie pojawi się ich aż 70.

Facebookowe grupy wsparcia

Sposobów na zrobienie miejsca w domu bez zapełniania altanki śmietnikowej jest wiele. Jak się okazuje, mieszkańcy Pomorza potrafią być pod tym względem wyjątkowo kreatywni!

Pierwsza z metod, jest idealna dla tych, którzy „lubią zrobić, ale się nie narobić”. Aby pozbyć się zbędnych rzeczy poprzez popularne na Facebooku lokalne grupy zero-waste nie trzeba nawet wstawać z kanapy. No chyba, że to właśnie ją chcemy oddać. Na Pomorzu aktywnie działają liczne grupy tego typu:

Warto sprawdzić czy w naszej najbliższej okolicy nie powstała grupa dedykowaną tego typu wymianom. Dzieląc się zbędnymi przedmiotami z osobami mieszkającymi w pobliżu, nie musimy się martwić wysyłką przedmiotów. Ba, najczęściej nie musimy nawet samodzielnie rozkładać i wynosić rzeczy, których chcemy się pozbyć. Odbierający biorą na siebie odbiór i transport. Nie dość, że jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, to jeszcze wygodniejsze niż wyrzucanie na śmietnik.

Pomagaj charytatywnie

Kolejnym świetnym rozwiązaniem ułatwiającym mieszkańcom Pomorza pozbywanie się niechcianych przedmiotów są Sklepy Charytatywne. Placówki tego typu, zajmują się sprzedażą rzeczy przekazanych jako darowizna, a zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczają na działania charytatywne.. Oddając rzeczy do Sklepu Charytatywnego nie tylko zyskujemy dodatkową przestrzeń w domu, ale także pomagamy potrzebującym. Trzeba jednak bardzo uważać, by przy okazji oddawania zbędnych rzeczy w zamian nie przygarnąć innych!

W Trójmieście znajdziemy następujące sklepy charytatywne:

 •   LukLuk – Aleja Niepodległości 754 A, Sopot
 •   Z dobrej ręki – Wolności 11, Gdańsk
 •   Punkt Charytatywny Dary – de Gaulle’a 13, Gdańsk
 •   Burasek –  Abrahama 6, Gdynia
 •   Z głębokiej szuflady – Świętojańska 36, Gdynia

Pozostając w temacie pomagania poprzez oddawanie, czy zdarza Wam się zrobić za duże zakupy na święta, czy spotkania towarzyskie, a później wyrzucać jedzenie? Co zrobić z zapasami jedzenia zalegającymi w spiżarni, kuchennych szafkach czy lodówce? . I na to znalazł się na Pomorzu sposób.

Nadprogramową żywność możemy umieścić w jednej z trójmiejskich Lodówek Społecznych.

Można w nich zostawiać zarówno produkty spożywcze, półprodukty niezbędne do przygotowywania posiłków, jak i gotowe dania. Ważne, aby były odpowiednio zapakowane i opisane: powinna znaleźć się na nich informacja o tym, co jest w opakowaniu, kiedy potrawy zostały przygotowane lub jaki mają termin przydatności do spożycia. Szczegółowe zasady korzystania z lodówek są opisane w umieszczonych na nich regulaminach.

Lodówki Społeczne znajdziemy w Gdańsku pod adresem:

 •   ul. Opata Jacka Rybińskiego 10
 •   ul. Myśliwska 25
 •   ul. Hynka 73
 •   ul. Mickiewicza 11

A także w Gdyni na ul. płk. Dąbka 207

Przykazania sprzątania

Gdy wiemy już, gdzie można przekazać niepotrzebne nam rzeczy, pozostaje jeszcze pytanie: jak je wybrać? Jak zdecydować czy dany przedmiot będzie nam jeszcze potrzebny, czy też powinien zniknąć z naszej domowej przestrzeni?

Tu z pomocą przychodzi, wspomniana już, Marie Kondo, światowy autorytet w dziedzinie utrzymania ładu w domu. W swojej bestsellerowej książce „Tokimeki. Magia sprzątania” sformułowała kilka złotych zasad:

 1. Sprzątaj raz a dobrze. Podziel zaplanowane porządki na etapy, a następnie realizuj je metodycznie.
 2. W porządkowaniu kieruj się kategorią przedmiotu, a nie jego lokalizacją. Czyli porządkuj razem np. Ubrania, książki , kwiaty, a nie: salon, łazienkę, kuchnię itd.
 3. Traktuj swoje rzeczy z szacunkiem. Nie składaj na kupkę, nie pozwól im się pognieść czy poplamić,  szybko napraw lub oddaj do naprawy to, co się uszkodził.
 4. Pozbądź się rzeczy, które nie dają Ci radości. Główną przesłanką do trzymania przedmiotu w domu powinna być jego funkcjonalność, wartość sentymentalna lub dekoracyjna. Przedmiotów, które nie spełniają żadnego z tych kryteriów, należy się po prostu pozbyć.
 5. Porządkuj w samotności i samodzielnie. Dzięki temu decyzja o tym, czy coś zostawić, czy wyrzucić, będzie wyrazem Twojej, a nie cudzej woli.
 6. Wyznacz miejsce każdej rzeczy. Logicznie zorganizowana przestrzeń to warunek niezbędny do utrzymania porządku w domu.
 7. Najpierw wyrzuć, potem układaj.

Znasz już teorię sprzątania, wiesz w jaki sposób pozbyć się rzeczy, aby mogły jeszcze komuś posłużyć. Pozostaje jedynie skorzystać z przypływu energii wywołanego wiosennym słońcem i zabrać się do roboty!

ciekawe artykuły

Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: Współczesne ojcostwo. Elastyczne możliwości.

Rola ojca w życiu dziecka jest ważniejsza niż jeszcze niedawno powszechnie się przyjmowało. Społeczne... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: atrakcje dla dzieci na Pomorzu

Województwo pomorskie jest jedną z ciekawszych destynacji turystycznych dla rodzin z dziećmi. Plaża i... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).