Wolontariat w Trójmieście – niezwykłe fundacje, które pomagają słabszym

Wolontariat to słowo, które większości osób kojarzy się z wykonywaniem pracy za darmo. Idea wolontariatu polega na czymś zupełnie innym – pomagając innym pomagamy sobie.  Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Dlaczego warto być wolontariuszem?

Z ankiet przeprowadzanych wśród wolontariuszy jasno wynika, że największą wartością, jaką daje wolontariat, jest poczucie  zadowolenia i spełnienia w życiu. Okazuje się bowiem, że czas poświęcony na wolontariat jest tak naprawdę inwestycją, na której najwięcej zyskujemy sami. . Najczęściej wolontariusze mówią o przewartościowaniu życia, przekonaniu się na ile ich stać, nabraniu poczucia własnej wartości, poznaniu ludzi od nich różnych i nauczeniu się jak z nimi budować więź. Bo wolontariat łączy z ludźmi.

Jak znaleźć czas na wolontariat?

Przeszkodą może być dla nas znalezienie czasu na uczestnictwo w wolontariacie. Ta obawa wynika jednak z błędnego przekonania – wolontariat wcale nie wymaga rzucenia pracy lub poświęcenia całego wolnego czasu. Nie ma przeszkód, aby angażować się na przykład raz w tygodniu czy nawet raz w miesiącu; w początkowym okresie jest to nawet wskazane, aby przekonać się, czy faktycznie jesteśmy tym zainteresowani. Zasadnicze znaczenie ma także forma wolontariatu, którą wybierzemy; oto przykładowe organizacje działające w Trójmieście.

Jaki wolontariat wybrać?

Schronisko dla bezdomnych zwierząt

W ostatnich latach mocno wrasta świadomość  krzywdy i losu cierpiących zwierząt. Jeśli i my poczuwamy się do zadbania o los słabszych od nas istot, to odnajdziemy się jako wolontariusze schroniska dla zwierząt. Wolontariat może tu przybierać różne formy: prace porządkowe w boksach, spacery z psami lub kotami, kontakt z domami tymczasowymi i osobami adoptującymi psy. Jednym z obowiązków wolontariusza jest też zabawa z kotami i ich głaskanie.

Schroniska poszukujące wolontariuszy:

Schronisko dla bezdomnych zwierząt Promyk w Gdańsku – schroniskopromyk.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Sopocie („Spotkowo”) – schronisko.sopot.toz.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Gdyni („Ciapkowo”) – ciapkowo.pl

Domy pomocy społecznej lub Hospicja

Jeśli natomiast porusza nas los ludzi starszych i samotnych, to mamy możliwość pomóc im w Domu pomocy społecznej w Sopocie. Do naszych zadań będzie należało spacerowanie z podopiecznymi, organizowanie zajęć, pomoc przy załatwianiu drobnych spraw (np. urzędowych), czy też czytaniu im książek i – co najcenniejsze, zarówno dla nich, jak i dla nas – dotrzymywaniu towarzystwa.

Hospicjum przyjmuje wolontariuszy medycznych, którzy zajmują się opieką nad chorymi, jak i niemedycznych, którzy pomagają w funkcjonowaniu samego hospicjum – pomagają w pracach administracyjnych, konserwacyjnych, utrzymują czystość, gotują czy prowadzą ogród. Jest też możliwość wolontariatu akcyjnego, polegającego na udziale w kwestach na rzecz hospicjum. Każdy wolontariusz zostaje odpowiednio wprowadzony i przygotowany do pracy.  Warto zorientować się, które pomorskie hospicja szukają wsparcia.

Dom Pomocy Społecznej w Sopocie – dpssopot.pl

Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni – hospicjum.gdynia.pl

Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku – hospicjum.info

Inne stowarzyszenia

Wolontariat może mieć różne oblicza, a na terenie trójmiasta działa wiele fundacji i stowarzyszeń. Zajmują się one takimi dziedzinami, jak nauka, kultura, pomoc imigrantom czy budowanie świadomości obywatelskiej – są one nie mniej ważne, niż chociażby pomoc zwierzętom. Będąc np. animatorem kultury lub nauczycielem-wolontariuszem możemy wykorzystać swój talent, wiedzę czy predyspozycje; nie każdy z nas musi być przecież miłośnikiem zwierząt czy ekstrawertykiem zdolnym spędzać wiele godzin w towarzystwie. Listę stowarzyszeń działających w Trójmieście znajdziemy na stronie Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku – wolontariatgdansk.pl.

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli, jak mówi powiedzenie. Nie można mu odmówić racji – kiedy podarujemy komuś dobro (czy to w postaci spędzonego czasu, wiedzy czy prostych uczynków), to pomagamy również sobie, a nasza działalność wolontariacka  przynosi owoce, których nigdy byśmy się nie spodziewali.

Jak widać, w naszym regionie dzieje się dużo dobrego, szczególnie wiele w Gdańsku. Dlatego nie dziwi nas fakt iż nasza pomorska stolica została doceniona na arenie międzynarodowej. 5 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, Gdańsk został ogłoszony Europejską Stolicą Wolontariatu 2022! Ten prestiżowy tytuł to wyróżnienie dla wszystkich Gdańskich wolontariuszy za ich trud i solidarne działanie.

ciekawe artykuły

Pomorze skazane na sukces

W odpowiedzi na kryzys na Białorusi w 2020 roku uruchomiono program Polska. Business Harbour,... (więcej).

Koszty życia studenta w Trójmieście

Co roku staramy się przybliżyć Wam koszty życia w Trójmieście. Jak nowy rok wypada... (więcej).

Wiosenne porządki. Poradnik dla początkujących.

Balkon zamieniony w schowek na sprzęt sportowy, zakupiony w nagłym przypływie fit-ambicji. Piwnica, do... (więcej).

Koszty życia rodziny z dzieckiem w Trójmieście

Marzy Ci się mieszkanie nad morzem? Nie jesteś jedyny! Wiele młodych rodzin z dziećmi... (więcej).