Wolontariat w Trójmieście – niezwykłe fundacje, które pomagają słabszym

Wolontariat to słowo, które większości osób kojarzy się z wykonywaniem pracy za darmo. Idea wolontariatu polega na czymś zupełnie innym – pomagając innym pomagamy sobie.  Dlaczego warto zostać wolontariuszem?

Dlaczego warto być wolontariuszem?

Z ankiet przeprowadzanych wśród wolontariuszy jasno wynika, że największą wartością, jaką daje wolontariat, jest poczucie  zadowolenia i spełnienia w życiu. Okazuje się bowiem, że czas poświęcony na wolontariat jest tak naprawdę inwestycją, na której najwięcej zyskujemy sami. . Najczęściej wolontariusze mówią o przewartościowaniu życia, przekonaniu się na ile ich stać, nabraniu poczucia własnej wartości, poznaniu ludzi od nich różnych i nauczeniu się jak z nimi budować więź. Bo wolontariat łączy z ludźmi.

Jak znaleźć czas na wolontariat?

Przeszkodą może być dla nas znalezienie czasu na uczestnictwo w wolontariacie. Ta obawa wynika jednak z błędnego przekonania – wolontariat wcale nie wymaga rzucenia pracy lub poświęcenia całego wolnego czasu. Nie ma przeszkód, aby angażować się na przykład raz w tygodniu czy nawet raz w miesiącu; w początkowym okresie jest to nawet wskazane, aby przekonać się, czy faktycznie jesteśmy tym zainteresowani. Zasadnicze znaczenie ma także forma wolontariatu, którą wybierzemy; oto przykładowe organizacje działające w Trójmieście.

Jaki wolontariat wybrać?

Schronisko dla bezdomnych zwierząt

W ostatnich latach mocno wrasta świadomość  krzywdy i losu cierpiących zwierząt. Jeśli i my poczuwamy się do zadbania o los słabszych od nas istot, to odnajdziemy się jako wolontariusze schroniska dla zwierząt. Wolontariat może tu przybierać różne formy: prace porządkowe w boksach, spacery z psami lub kotami, kontakt z domami tymczasowymi i osobami adoptującymi psy. Jednym z obowiązków wolontariusza jest też zabawa z kotami i ich głaskanie.

Schroniska poszukujące wolontariuszy:

Schronisko dla bezdomnych zwierząt Promyk w Gdańsku – schroniskopromyk.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Sopocie („Spotkowo”) – schronisko.sopot.toz.pl

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Gdyni („Ciapkowo”) – ciapkowo.pl

Domy pomocy społecznej lub Hospicja

Jeśli natomiast porusza nas los ludzi starszych i samotnych, to mamy możliwość pomóc im w Domu pomocy społecznej w Sopocie. Do naszych zadań będzie należało spacerowanie z podopiecznymi, organizowanie zajęć, pomoc przy załatwianiu drobnych spraw (np. urzędowych), czy też czytaniu im książek i – co najcenniejsze, zarówno dla nich, jak i dla nas – dotrzymywaniu towarzystwa.

Hospicjum przyjmuje wolontariuszy medycznych, którzy zajmują się opieką nad chorymi, jak i niemedycznych, którzy pomagają w funkcjonowaniu samego hospicjum – pomagają w pracach administracyjnych, konserwacyjnych, utrzymują czystość, gotują czy prowadzą ogród. Jest też możliwość wolontariatu akcyjnego, polegającego na udziale w kwestach na rzecz hospicjum. Każdy wolontariusz zostaje odpowiednio wprowadzony i przygotowany do pracy.  Warto zorientować się, które pomorskie hospicja szukają wsparcia.

Dom Pomocy Społecznej w Sopocie – dpssopot.pl

Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni – hospicjum.gdynia.pl

Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku – hospicjum.info

Inne stowarzyszenia

Wolontariat może mieć różne oblicza, a na terenie trójmiasta działa wiele fundacji i stowarzyszeń. Zajmują się one takimi dziedzinami, jak nauka, kultura, pomoc imigrantom czy budowanie świadomości obywatelskiej – są one nie mniej ważne, niż chociażby pomoc zwierzętom. Będąc np. animatorem kultury lub nauczycielem-wolontariuszem możemy wykorzystać swój talent, wiedzę czy predyspozycje; nie każdy z nas musi być przecież miłośnikiem zwierząt czy ekstrawertykiem zdolnym spędzać wiele godzin w towarzystwie. Listę stowarzyszeń działających w Trójmieście znajdziemy na stronie Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku – wolontariatgdansk.pl.

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli, jak mówi powiedzenie. Nie można mu odmówić racji – kiedy podarujemy komuś dobro (czy to w postaci spędzonego czasu, wiedzy czy prostych uczynków), to pomagamy również sobie, a nasza działalność wolontariacka  przynosi owoce, których nigdy byśmy się nie spodziewali.

ciekawe artykuły

5 propozycji na spędzanie czasu w Sopocie – przez cały rok!

Mówimy „Sopot”, myślimy – molo. Najdłuższe molo w Europie stało się symbolem tego miasta... (więcej).

5 powodów, dzięki którym Pomorskie jest takie wyjątkowe

Pomorze jest wyjątkowe – każdy się z tym zgodzi. Trójmiasto i inne nadmorskie miejscowości... (więcej).

Najpiękniejsze zabytki Gdańska

Gdańsk to prawdopodobnie najczęściej odwiedzane przez turystów miasto Pomorza, zarówno przez polskich, jak i... (więcej).

Słońce, woda, piasek… ale nie tylko. Gdzie jeszcze warto spędzić weekend nad morzem?

Kiedy myślimy o polskim morzu, to w pierwszej kolejności widzimy oczami wyobraźni najbardziej znane... (więcej).