Wynagrodzenia 2021 – HR, IT, Księgowość i Finanse

Rok 2020 wywrócił rzeczywistość biznesową do góry nogami. Powoli jednak w wielu branżach można obserwować próbę powrotu do normalności. Jak to przekłada się na pensje w kluczowych dla Pomorza obszarach – IT, HR oraz Księgowość i Finanse?

Perspektywiczne zarobki

Dynamiczny rozwój branży BPO/SSC, a także pokrewnych na terenie Pomorza, kolejne przenoszące się tutaj korporacje sprawiają, że wykwalifikowani specjaliści IT mogą liczyć na coraz lepsze warunki pracy. O ile pensja na początek nadal, podobnie jak w 2020 roku wynosi około 5500 zł, o tyle wzrastają kwoty przy zatrudnieniu doświadczonych specjalistów. Front-End Developer w zeszłym roku mógł liczyć na minimalne wynagrodzenie 8000 zł, w 2021 roku jest to 9000 zł. Wzrost zarobków w branży nie jest tak dynamiczny jak jeszcze 2-3 lata temu, natomiast nie notuje się spadków pensji, co w dobie pandemii jest naprawdę dobrą informacją. 

Big Data Developer może liczyć na zarobki rzędu  14 000 – 19 000 zł, natomiast bardzo pożądany Security Manager 20 000 – 35 000 zł.  Dynamicznie wzrastające potrzeby korporacji, a także mniejszych firm w zakresie IT i cyberbezpieczeństwa sprawiają, że absolwenci pomorskich szkół wyższych mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia. Oczywiście pandemia Covid-19 w połowie 2020 roku doprowadziła do wyhamowania części procesów rekrutacyjnych nawet w BPO/SSC, natomiast wydaje się, że sytuacja wraca do normy, a zatrudnienie w sektorze ponownie wzrasta. Zdecydowanie zauważalne jest rosnące zapotrzebowanie na specjalistów  Security Consultant (13 000 – 23 000 zł), Infrastructure Security Specialist (15 000 – 19 000 zł),  Applications Security Specialist (14 000 – 20000 zł) oraz Cloud Engineer (14 000 – 19000 zł).

Stabilne HR

Zaskakujące dla wielu osób może być zestawienie pensji specjalistów z sektora HR. Mimo pandemii Covid-19 nie zanotowano tutaj szczególnych zmian. Nie ma oczywiście znaczącego wzrostu, natomiast nie ma także spadku, którego można byłoby się jednak z obecnej sytuacji spodziewać. HR Specialist w 2020 roku mógł liczyć na minimalną pensję 6000 zł, w 2021 roku jest to 6500 zł.  HR and Payroll Specialist zarabiał rok wcześniej co najmniej 6000 zł, teraz jest to 7000 zł. Na tym samym poziomie co przed rokiem utrzymują się pensje HR Consultant, Recruitment Specialist, HR Assistant. Stabilizacja zarobków w tym sektorze to efekt rosnącej świadomości jego znaczenia dla rozwoju firmy. Szczególnie jest to ważne w przypadku dynamicznie rozwijających się korporacji oferujących nowoczesne technologie czy branży z BPO/SSC.

Finanse w normie

Porównując zarobki w kluczowych dla Pomorza gałęziach przemysłu nie można zapominać o sektorze finansowym. Tutaj podobnie jak w przypadku HR sytuacja wydaje się być stabilna. Najlepsi specjaliści mogą liczyć na zarobki w wysokości kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Pensje dla juniorów w dziale księgowym nadal zaczynają się mniej więcej od 3500 PLN brutto, natomiast osoby szybko się uczące mogą liczyć na stosunkowo dynamiczny wzrost zarobków. Doświadczony księgowy może liczyć na dwa razy wyższą pensję. Stabilne są także pensje Business Analyst (min. 10000 zł), Credit Controller (8000 zł), Chief Accountant (min. 12 000 – 13 000 zł) oraz Head of Controlling (15 000 zł). Dodatkowym atutem z pewnością może okazać się znajomość języka obcego. W przypadku sporego zainteresowania inwestycjami w Polsce firm skandynawskich, ceni się bardzo na Pomorzu umiejętność posługiwania się, którymś z tych języków. To dodatkowy bonus, z który można otrzymać nawet 2000 zł wyższą pensję.

Dodatkowe świadczenia

Porównując 2020 i 2021 rok, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na zmieniającą się strukturę świadczeń dodatkowych. W dużej mierze została ona wymuszona przez aktualną sytuację. Karty MultiSport zdają się znacznie mniej istotnym bonusem, choć warto docenić szerokie możliwości treningów zdalnych dla pracowników, jakie dają takie rozwiązania. Wiele firm zamiast tego inwestuje np. w karty dla pracowników do zamawiania posiłków do domu w czasie pracy. Wiele korporacji wypłaca dodatkowe świadczenia związane z pracą zdalną. Zmniejszyły się niestety wydatki na szkolenia, konferencje i seminaria, natomiast można podejrzewać, że zmieni się to w momencie całkowitego odblokowania gospodarki.

Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej związanej w pandemią Covid-19, trzeba zauważyć, że jedne z kluczowych obszarów przemysłu Pomorza – IT, HR i Accountancy & Finance to sektory, które dalej gwarantują swoim pracownikom atrakcyjne wynagrodzenie i stabilne warunki pracy. 

Źródło informacji – HAYS

ciekawe artykuły

Pomorskie Przyjazne Rodzicom: prawa matki na rynku pracy

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się na kontynuowanie kariery zawodowej po urodzeniu dziecka.... (więcej).

Pomorskie Przyjazne Rodzicom

Pomorskie oferuje znacznie więcej niż jedynie rozrywki zorientowane na turystów – region jest też... (więcej).

Wynajem mieszkania przez obcokrajowca – wymogi formalne

Perspektywy podjęcia pracy lub studiów i migracja wojenna sprawiają, że coraz więcej osób z... (więcej).

Pomorze skazane na sukces

W odpowiedzi na kryzys na Białorusi w 2020 roku uruchomiono program Polska. Business Harbour,... (więcej).