Świąteczne zakupy w dobie pandemii

Tegoroczne Święta nie będą ani tak wesołe ani spokojne jak w poprzednich latach. Boże Narodzenie 2020 będziemy obchodzić w cieniu pandemii, ograniczeń, często także w izolacji, z daleka od rodziny i przyjaciół. Odłóżmy jednak na bok obawy i problemy i skupmy się przez chwilę na tym co pozytywne: Święty Mikołaj szykuje prezenty! Jak co roku, ma ich pełen worek. Skąd się wzięły pytacie? Od lokalnych sprzedawców oczywiście! W tym roku nawet Mikołaj wspiera gospodarkę. Jeśli chcesz być jak on, koniecznie zajrzyj do naszego krótkiego przewodnika i dowiedz się gdzie kupić świąteczne upominki dla Twoich bliskich.

Ponieważ tegoroczne przygotowania bożonarodzeniowe nadzorują nie tylko elfy Świętego Mikołaja, ale także epidemiolodzy, lekarze i urzędnicy, podczas świątecznych zakupów musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Z pewnością znasz je na pamięć: zachowaj odległość, myj ręce i unikaj zatłoczonych miejsc. W obawie o własne zdrowie, w tym roku wielu z nas zrezygnuje z tradycyjnych, świątecznych zakupów w centrach handlowych, gdzie nie sposób uniknąć przedświątecznego tłumu. W te święta postawimy na małe, lokalne sklepy lub zamówimy prezenty przez Internet. Kupowanie u lokalnych sprzedawców to dobry wybór nie tylko ze względu na zalecenia sanitarne. Świąteczne zakupy to także doskonała okazja aby wesprzeć małych przedsiębiorców, którzy w tym roku nieźle dostali w kość z powodu pandemii. Twoje przemyślane zakupy mogą pomóc komuś przetrwać kryzys. Przekonany? Świetnie. Pytanie tylko: gdzie znaleźć tych lokalnych sprzedawców i wytwórców, o których tak często słyszymy? Odpowiadamy: wszędzie!

Kupuj lokalnie, to znaczy gdzie?

Świetnym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań świątecznych prezentów są lokalne targowiska takie jak Sopocki Rynek, Gildia czy Hale Targowe w Gdańsku i Gdyni. Miejskie Hale Targowe w Gdyni to szczególnie ciekawe miejsce, ponieważ mieści się tu siedziba Gdyńskiej Centrali Rękodzieła – społeczności skupiającej lokalnych rzemieślników i artystów. Znajdziesz tu jedyne w swoim rodzaju, ręcznie robione upominki dla Twoich najbliższych. Co roku przed świętami Miejskie Hale Targowe i Centrala Rękodzieła organizują Gdyński Kiermasz Rękodzieła, tegoroczną edycję można odwiedzić także wirtualnie, nie ruszając się z domu. Co kupisz na gdyńskim kiermaszu? Dostaniesz tu ręcznie robione meble (na przykład lampy wykonane z drewna konserwowanego przez słone wody Bałtyku), naturalne kosmetyki, niepowtarzalną biżuterię, oryginalne zabawki dla dzieci (chociażby stroje dla lalek barbie w całości wykonane na szydełku) oraz oczywiście wszelkiego rodzaju ozdoby świąteczne – wieńce, bombki, świece i wiele innych.

Książki, płyty i wiele więcej

Czy Ty też co roku kupujesz większość świątecznych podarków księgarniach? Dobry wybór! W tym roku możesz zrobić to samo, ale zamiast zamawiać u największych graczy na rynku, wybierz się do małej, lokalnej księgarni! Krótki spacer dzieli cię klimatycznych miejsc takich jak Księgarnia Naukowa, tuż za rogiem od Centrum Handlowego Madison lub pobliskiej księgarni Firmin przy ulicy Lawendowej, w których znajdziesz wiele interesujących pozycji. Ciekawych pomysłów na prezent możesz szukać również w Sztuce Wyboru w gdańskim Garnizonie, natomiast będąc w Gdyni warto zajrzeć do księgarnio-kawiarni Vademecum i podczas świątecznych poszukiwań zafundować sobie kawę. Na zakupy w Sopocie polecamy księgarnię Ambulencja, a dla małych czytelników mamy rodzinną księgarnię Szymelka

Wśród Twoich najbliższych są melomani? Z pewnością sprawisz im wiele radości kupując płytę CD ulubionego artysty, a może w tym roku pokusisz się o płytę winylową? W Trójmieście mamy wiele ciekawych punktów na muzyczne zakupy. Możesz zacząć poszukiwania na ulicy Ogarnej w Gdańsku gdzie znajdziesz Galerię Winylowo, następnie udać się do Gdyni i sprawdzić co ciekawego oferuje Winylownia lub odwiedzić sklep Używana Muzyka. Szukasz nietypowego pomysłu na prezent? Może kogoś z twoich bliskich ucieszy torebka wykonana ze starych winylowych płyt? Takie cuda znajdziesz w sklepie internetowym TheVinyl is Bag.

Jarmark Bożonarodzeniowy online

Jesteś wielkim fanem świątecznych jarmarków? W Gdańsku odbywa się jeden z największych i z pewnością jedna z najpopularniejszych jarmarków w Polsce. Co roku w grudniu Targ Węglowy rozświetlają tysiące światełek. Centralny plac miasta zmienia się w magiczne miejsce rozbrzmiewające świąteczną muzyką, pachnące jarmarcznym jedzeniem i aromatycznym grzańcem i pełne oryginalnych świątecznych dekoracji na czele z gadającym łosiem. Impreza rokrocznie przyciąga tysiące turystów i mieszkańców. Dzięki staraniom Miasta Gdańska tradycja będzie kontynuowana także w tym roku, chociaż jak wszystko w dobie pandemii, także i jarmark będzie wyglądać inaczej niż dotychczas. Tym razem Bożonarodzeniowy Jarmark odwiedzimy wirtualnie!

 Jarmark Bożonarodzeniowy online został zainaugurowany już 20 listopada. Przez cały grudzień można będzie odwiedzać stronę internetową wydarzenia i wędrować po wirtualnych alejkach, oglądać towary dostępne na internetowych stoiskach i kupować unikatowe świąteczne dekoracje, jedyne w swoim rodzaju prezenty i pyszne smakołyki oferowane przez lokalnych sprzedawców. Znajdziesz tu wielu wystawców, którzy co roku zajmowali jarmarczne drewniane domki stawiane na czas imprezy i sprzedawali swoje rękodzieło odwiedzającym jarmark gościom. W tym roku każdy z nich ma swoje wirtualne stoisko reprezentowane przez numerowane domki na stronie internetowej wydarzenia. Co możesz kupić na gdańskim jarmarku online? Może szukasz wyjątkowej biżuterii? Odwiedź domek numer 16, w którym rezyduje sklep Drobiny czasu. Chcesz zamówić pierniczki dla swojej rodziny? Zapukaj do sklepu Ale piernik w domku numer 2, a po aromatyczną kawę udaj się na stoisko numer 3, gdzie znajdziesz Gdańską Palarnię Kawy.

Powyższe propozycje to tylko kilka opcji, które nas zainteresowały. To nasz subiektywny wybór, a nie zamknięta lista. Jeśli znasz ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w ramach przedświątecznych przygotowań, albo sam jesteś lokalnym przedsiębiorcą, twórcą lub sprzedawcą ciekawych produktów daj nam znać, chętnie opowiemy o nich światu. Śledź nas na Facebooku, gdzie będziemy aktualizować listę lokalnych biznesów!

ciekawe artykuły

Czy po złożeniu wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy mogę nadal legalnie przebywać w Polsce?

Złożyłeś wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy. Czy to oznacza, że możesz teraz legalnie... (więcej).

Czy ubiegając się o zezwolenie na pobyt czasowy jestem zobowiązany do złożenia odcisków palców?

Ubiegasz się o zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce? Chcesz wiedzieć czy w ramach... (więcej).

Czy wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy powinienem złożyć osobiście?

Przedłużenie pobytu w Polsce wymaga złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy. Nie wiesz... (więcej).

Ile kosztuje złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce?

Chciałbyś złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy i przedłużyć swój pobyt w Polsce,... (więcej).