Zima to nie tylko Boże Narodzenie

Sezon na „Zostaw, to na święta!” Trwa. Światła, dekoracje i świąteczne piosenki są już wszędzie, a centra handlowe są zatłoczone kupującymi na ostatnią chwilę. Przebierają w świątecznych ozdobach, czekoladowych Świętych Mikołajach i zestawach kosmetyków jako “ostatnia deska ratunku”.

Pomorze jest regionem wielokulturowym, dlatego przedstawiamy wam jeszcze kilka innych świąt zimowych. Zastanawiasz się, jakie one są? Czytaj dalej!

hannuka

Hannukah

Ośmiodniowe święto, świętowane przede wszystkim przez Żydów, upamiętnia błogosławieństwo Świętej Świątyni w 165 r.p.n.e., podczas którego cudownie płonęła niewielka ilość oleju, jak się domyślacie, przez 8 dni. Ponieważ kalendarz żydowski jest kalendarzem księżycowym, Chanuka może być obchodzona każdego dnia między 28 listopada a 26 grudnia. Świętując, rodziny zapalają Chnaukijes, dorośli bawią się na balach, a dzieci otrzymują prezenty. Czy wspominaliśmy, że ich ulubionymi świątecznymi smakołykami są smażone desery… na przykład pyszne… pączki!

kwanzaa

Kwanzaa

Siedmiodniowy festiwal, który celebruje kulturę afrykańską. Trwa od 26 grudnia do 1 stycznia. Święto opiera się na następujących zasadach (nguzo saba) – jedność (Umoja), determinacja (Kujichagulia), praca zbiorowa i odpowiedzialność (Ujima), celowość (Nia), wspólna aktywność (Ujamaa), kreatywność (Kuumba) i wiara (Imani ). Szóstego dnia Kwanzaa odbywa się Kwanzaa Karamu, która jest wielką ucztą, a Dary Kuumba (kreatywność) przekazywane są bliskim. Częścią uroczystości jest zapalanie Kinary, są też występy, wspólne słuchanie tradycyjnej muzyki i omawianie afrykańskich tradycji i historii.

st-lucys-day

Dzień Św. Łucji

Szwedzkie święto obchodzone na pamiątkę św. Łucji, narodowej patronki wypada na 13 grudnia. Wiele dziewcząt w Szwecji przebiera się w długie białe suknie z czerwonymi szarfami i zakłada wieniec z płonących świec na głowę. Budzą rodziny śpiewając piosenki i przynosząc im kawę oraz pokręcone szafranowe bułeczki zwane „kotami Łucji”. Podoba się nam taka tradycja

Jak widać zima to nie tylko Boże Narodzenie. Wszytkie charakteryzują się spędzaniem czasu z rodziną, świętowaniem z przyjaciółmi i dobrobytem szczęścia poprzez dzielenie się wzajemnie miłością.

Życzymy wam Wszystkim fantastycznego sezonu świątecznego!

ciekawe artykuły

Co robić kiedy w ferie nie ma śniegu?

W tym roku nieobecność zimy zaszokowała kierowców i oszołomiła robotnika na drodze, a my... (więcej).

Atrakcje dla całej rodziny na jesienne dni – gdzie spędzić czas, gdy pada deszcz?

Mamy jesień – okres przeziębień, wielu deszczowych i zimnych dni oraz aury, która nie... (więcej).

Pomiędzy hanzeatyckimi tradycjami a przyszłością związaną z handlem. Morski Port Gdański rozkwita!

Gdański port należy do najważniejszych na Bałtyku, a przyszłość przynajmniej z kilku względów jawi... (więcej).

Jesień na Pomorzu – wybierz się na spacer!

Jesień to zdradliwa pora roku. Potrafi być ponura, deszczowa i zimna. Potrafi być też... (więcej).