Zobacz jak szybko rozwija się miasto, w którym powstała Solidarność!

Solidarność, czyli ogólnopolski związek zawodowy, powstała w 1980 roku. Jej historia jest nierozerwalnie związana ze Stocznią w Gdańsku i z osobą Lecha Wałęsy. Dzięki działaniom opozycyjnym jego i innych osób działających na rzecz Solidarności, dziś żyjemy w demokratycznym kraju. Gdańsk, jako ojczyzna Solidarności, nazywany jest miastem wolności.  

Wolność wyboru pracy  

Jeszcze kilkanaście lat temu rynek pracy w Gdańsku zaczynał się na Stoczni Gdańskiej… i na Stoczni Gdańskiej się kończył.  Jednak w ostatnich latach nastąpiła ogromna zmiana, a co za tym idzie, można znaleźć zatrudnienie w niemal każdej branży. Najwięcej ofert pracy jest w IT, finansach, administracji czy HR. Od 2017 roku do dnia dzisiejszego zarejestrowano w Gdańsku ponad 7 975 nowych firm!

W Gdańsku prężnie działają międzynarodowe korporacje, które nieustannie poszukują specjalistów. Wystarczy przyjrzeć się jednemu z najpopularniejszych portali z ogłoszeniami, na którym można znaleźć niemal 2000 ofert pracy, w tym także od takich gigantów jak State Street, Intel,  Amazon, Bayer, Swarovski czy Addeco. Rynek pracy nie ogranicza się tylko do międzynarodowych spółek –  wiele polskich marek o dużym znaczeniu, takich jak Netia, UPS czy LPP S.A. (czyli właściciel marek takich jak Reserved, House czy Mohito) także poszukuje pracowników. Coraz więcej pracodawców zatrudnia osoby bez doświadczenia, na stanowiska juniorskie – jest to szansa dla osób świeżo po studiach, które chcą się rozwijać w wybranym przez siebie kierunku zawodowym.

Wolność w spędzaniu wolnego czasu

Na mieszkańców pomorza czeka ponad 300 kilometrów plaż bałtyckich, a także niemal 1000 jezior. Jeden z największych w Polsce leśnych kompleksów – Bory Tucholskie, jedyne na terenie naszego kraju ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym, zabytkowe Stare i Główne Miasto w Gdańsku, wyjątkowy zamek krzyżacki w Malborku  czy Hel – miejsce, w którym zaczyna się Polska. To tylko niektóre z wielu atrakcji, które warto odwiedzić w Pomorskiem w czasie wolnym.

Stocznia Gdańska
 

Wolność kultury

Gdańsk jest jednym z największych ośrodków kultury w Polsce. Działają tu m.in. Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Teatr Szekspirowski, Miejski Teatr Miniatura (jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce),  galerie sztuki (Gdańska Galeria Miejska, Galeria Wyspa, Gdański Alchipelag Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej), muzea (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku). Co roku Gdańsk jest również miejscem, w którym organizowane są również festiwale muzyczne i teatralne, takie jak Feta, Gdańsk dźwiga muzę, Wybrzeże Sztuki, Jazz Jantar , Festiwal Carillonowy, Siesta Festiwal.

W 2007 roku  powstało tu Europejskie Centrum Solidarności. Jest to instytucja kulturalna, której celem jest „upowszechnienie dziedzictwa Solidarności”. W tej chwili ECS prowadzi szeroką działalność edukacyjną i naukową. Wystawą stałą, którą można obejrzeć zawsze są „Drogi do Wolności”. Organizowane są także wystawy czasowe i plenerowe.

Pewnym symbolem tego miasta stał się także Jarmark św. Dominika, czyli cykliczna impreza handlowo-kulturalna o ponad 750-letniej tradycji. Odbywa się w sierpniu i jest prawdziwą atrakcją turystyczną. Pchli targ, antyki, wyjątkowy program kulturalno- rozrywkowy, a także pyszne jedzenie związane z regionem i z Polską to tylko niektóre z powodów dla których ludzie z niemal całej Europy chcą się tu znaleźć.

Miasto wolności, Gdańsk, oferuje swoim mieszkańcom wiele – od pracy w zawodzie, w którym chce się rozwijać, poprzez różnorodne możliwości spędzania wolnego czasu, po realizację swoich hobby i poszerzanie horyzontów. To w końcu w Gdańsku, dzięki Solidarności, wolność miała szansę się odrodzić i wypełnić każdy zakątek tego miasta. Zmiany jakie zostały tu dokonane miały swoje odzwierciedlenie nie tylko w ustroju ale również ludziach, którzy mogą decydować o sobie i cieszyć się otaczającą ich wolnością.

ciekawe artykuły

Juwenalia w Trójmieście – szansa na świetną rozrywkę dla żaków!

Maj co roku stanowi czas świętowania trójmiejskich studentów i miłośników doskonałej muzyki. Znaczna część... (więcej).

Czym jest BSS (Business Services Sector) oraz jakie są pespektywy jego rozwoju?

Gospodarka i rynek pracy w województwie pomorskim znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Dziś... (więcej).

Komunikacja miejska w Trójmieście – zobacz jak proste jest poruszanie się miedzy miastami!

Trójmiejska komunikacja publiczna jest wyjątkowa na tle całego kraju. W końcu łączy ze sobą... (więcej).

Nietypowe kierunki studiów – sprawdź oferty edukacyjne uczelni publicznych w Trójmieście

Trójmiasto to naprawdę ciekawe miejsce do studiowania. Na 24 uczelniach oferujących około 275 kierunków... (więcej).