Wypłata i co dalej? Przegląd benefitów w pomorskich firmach

Pomorski rynek pracy należy do jednego z najbardziej dynamicznych w Polsce. Aktualnie, najwięcej rekrutacji prowadzonych jest w IT, administracji, finansach i księgowości. Firmy prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie pracowników. Coraz większym magnesem są benefity, czyli przeróżne dodatki i korzyści przysługujące zatrudnionym. Co warto o nich wiedzieć, szczególnie kiedy rozważasz przeprowadzkę do Trójmiasta? Poznaj popularne i oryginalne benefity w pomorskich firmach.  

Popularne i najbardziej atrakcyjne

Według badania pracuj.pl przeprowadzonego pośród pracowników w wieku 18- 29 lat najbardziej atrakcyjne benefity to opieka medyczna (58%), finansowanie szkoleń (35%), dofinansowanie urlopów (34%) oraz karta sportowa (29%). W Trójmieście, prywatna opieka medyczna i karta sportowa stały się już standardem.

Z kolei szkolenia szczególnie doceniane są przez ludzi skoncentrowanych na ciągłym rozwoju. W bazie Live more. Pomerania aż 24 firmy posiadają w swojej ofercie różnego typu kursy i szkolenia. Niektóre dotyczą tzw. umiejętności miękkich, ale znajdą się także kursy programowania i szkolenia językowe. W badaniu pracuj.pl aż 70% ankietowanych uznało je za kluczową sprawę przy zmianie pracy.

Jeżeli posiadasz kartę multisport, a nie chcesz z niej korzystać, pamiętaj, że w niektórych firmach możesz zrezygnować z karty albo zmniejszyć jej zakres. W zamian dostaniesz środki, które możesz przeznaczyć na swoje hobby, np. książki czy artykuły plastyczne.

W niektórych firmach przysługują także dodatkowe bonusy finansowe. Otrzymasz je z okazji urlopu lub w okresie świątecznym. Inna wariacja dodatku finansowego to program multikafeteria, w którym pracownik sam wybiera dodatki w zakresie finansowym wyznaczonym przez pracodawcę. Do wyboru są zniżki do kin, teatrów, hoteli i restauracji, bony do sklepów internetowych i znacznie więcej, łącznie aż 1500 firm partnerskich. Więcej informacji można odnaleźć na stronie Benefit systems.

Innym atrakcyjnym benefitem jest praca zdalna. Ponad 53% ankietowanych w badaniu pracuj.pl wskazało pracę zdalną jako dużą zachętę do zmiany miejsca zatrudnienia. Praca z domu może być wytchnieniem od hałasu w biurze. W bazie Live more. Pomerania są firmy, które oferują taką opcję. Są to np. Kainos, ManPower Group, OKE Poland, State Street, Staples i Wirtualna Polska.

W innych firmach, takich jak Spartez czy ManPower istnieje możliwość pracy w elastycznych godzinach; możemy zacząć pracę o ósmej, dziewiątej albo dziesiątej. Jest to idealna propozycja dla osób lubiących dłużej pospać lub rodziców małych dzieci, które trzeba zawieźć do przedszkola czy szkoły.

Nowoczesne, oryginalne i dostosowane do potrzeb

Stałe zapotrzebowanie na pracowników zachęca firmy do wynajdywania coraz ciekawszych i nowocześniejszych benefitów. Przykładem jest Bonusly, oryginalny system, w ramach którego pracownicy mogą przyznawać sobie punkty za współpracę lub zaangażowanie w zadanie. System działa przez prostą w obsłudze aplikacje. Punkty można potem wymienić na dzień wolny, zniżki do Empiku lub Zalando i znacznie więcej. W tym roku Bonusly wprowadziła firma AirHelp. Czekamy na relacje użytkowników!

Nowoczesna aranżacja biura to także benefit, który przekłada się na komfort i przyjemność w pracy. W nowej siedzibie Ocean Network Express ściany pokryto zdjęciami kontenerów, w nowootwartym centrum Marine Harvest królują skandynawskie krajobrazy. Firmy inwestują coraz więcej w umeblowanie, takie jak biurka do pracy na stojąco. Dzięki nim można uniknąć zmory pracowników biurowych, czyli bólu pleców, który powstaje przy długotrwałym siedzeniu przy komputerze.

Jeżeli opiekujesz się psem, rozważ Amazon. W tej firmie możesz wziąć swojego ulubieńca do pracy. Firma BEST promuje korzystanie z rowerów poprzez program Bike2Work. W siedzibie Speednet zagrasz w bilard po godzinach pracy; stół mieści się wewnątrz w pełni wyposażonego baru. Svarowski zaś, z uwagi na branżę, oferuje pracownikom zniżki na biżuterie. Niektóre firmy proponują z kolei darmowe śniadania i lunche, dostawę owoców albo comiesięczne posiłki poza biurem. Na stronie Live more. Pomerania znajdziesz listę firm z wyszczególnionymi benefitami.

Pracuj w Trójmieście, skorzystaj z pakietów relokacyjnych

Na osobną uwagę zasługują pakiety relokacyjne, czyli wsparcie finansowe mające ułatwić zmianę miejsca zamieszkania. Może to być np. wsparcie w pierwszym miesiącu pracy w wysokości trzech miesięcznych pensji albo co miesięczne dopłaty do wynagrodzenia. W Staples, taki pakiet jest jednorazową pomocą finansową przyznaną nowym pracownikom, którzy decydują się na przeprowadzkę. Inne firmy w bazie Live more. Pomerania, które oferują pakiety relokacyjne to np. Wirtualna Polska, Svarowski, Spartez, Staples, Kainos i Ciklum.

Trójmiejskie firmy pomagają także uzyskać wizę, zwracają koszty podróży lub przeprowadzki. Możliwe jest także wsparcie przy wyborze mieszkania, szkół i opieki medycznej. Wszystko po to, by zapewnić pracownikowi płynne wejście w realia nowego miasta i firmy.

Podsumowanie

Według raportu Benefit Systems, w 2018 roku firmy zainwestowały 11,8 mld zł w benefity. Ta ogromna suma przekłada się na zdrowie, aktywność fizyczną i ogólny dobrostan pracowników. Część z nich to już standard, na przykład opieka medyczna i karta sportowa. Inne benefity otwierają możliwości rozwoju i nabycia nowych umiejętności. Przykładem na to są szkolenia oferowane w firmie i poza nią. Wyjątkowym wsparciem są pakiety relokacyjne, które znacząco ułatwiają życie jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Pracodawcy wprowadzają także coraz więcej udogodnień związanych z wystrojem biura. Wszystko po to, żeby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych specjalistów.

Wejdź na naszą podstronę GDZIE?  żeby zobaczyć pełny przekrój benefitów wraz z informacjami na temat firm.

ciekawe artykuły

Juwenalia w Trójmieście – szansa na świetną rozrywkę dla żaków!

Maj co roku stanowi czas świętowania trójmiejskich studentów i miłośników doskonałej muzyki. Znaczna część... (więcej).

Czym jest BSS (Business Services Sector) oraz jakie są pespektywy jego rozwoju?

Gospodarka i rynek pracy w województwie pomorskim znacznie zmieniły się w ostatnich latach. Dziś... (więcej).

Komunikacja miejska w Trójmieście – zobacz jak proste jest poruszanie się miedzy miastami!

Trójmiejska komunikacja publiczna jest wyjątkowa na tle całego kraju. W końcu łączy ze sobą... (więcej).

Nietypowe kierunki studiów – sprawdź oferty edukacyjne uczelni publicznych w Trójmieście

Trójmiasto to naprawdę ciekawe miejsce do studiowania. Na 24 uczelniach oferujących około 275 kierunków... (więcej).