Wypłata i co dalej? Przegląd benefitów w pomorskich firmach

Pomorski rynek pracy należy do jednego z najbardziej dynamicznych w Polsce. Aktualnie, najwięcej rekrutacji prowadzonych jest w IT, administracji, finansach i księgowości. Firmy prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie pracowników. Coraz większym magnesem są benefity, czyli przeróżne dodatki i korzyści przysługujące zatrudnionym. Co warto o nich wiedzieć, szczególnie kiedy rozważasz przeprowadzkę do Trójmiasta? Poznaj popularne i oryginalne benefity w pomorskich firmach.  

Popularne i najbardziej atrakcyjne

Według badania pracuj.pl przeprowadzonego pośród pracowników w wieku 18- 29 lat najbardziej atrakcyjne benefity to opieka medyczna (58%), finansowanie szkoleń (35%), dofinansowanie urlopów (34%) oraz karta sportowa (29%). W Trójmieście, prywatna opieka medyczna i karta sportowa stały się już standardem.

Z kolei szkolenia szczególnie doceniane są przez ludzi skoncentrowanych na ciągłym rozwoju. W bazie Live more. Pomerania aż 24 firmy posiadają w swojej ofercie różnego typu kursy i szkolenia. Niektóre dotyczą tzw. umiejętności miękkich, ale znajdą się także kursy programowania i szkolenia językowe. W badaniu pracuj.pl aż 70% ankietowanych uznało je za kluczową sprawę przy zmianie pracy.

Jeżeli posiadasz kartę multisport, a nie chcesz z niej korzystać, pamiętaj, że w niektórych firmach możesz zrezygnować z karty albo zmniejszyć jej zakres. W zamian dostaniesz środki, które możesz przeznaczyć na swoje hobby, np. książki czy artykuły plastyczne.

W niektórych firmach przysługują także dodatkowe bonusy finansowe. Otrzymasz je z okazji urlopu lub w okresie świątecznym. Inna wariacja dodatku finansowego to program multikafeteria, w którym pracownik sam wybiera dodatki w zakresie finansowym wyznaczonym przez pracodawcę. Do wyboru są zniżki do kin, teatrów, hoteli i restauracji, bony do sklepów internetowych i znacznie więcej, łącznie aż 1500 firm partnerskich. Więcej informacji można odnaleźć na stronie Benefit systems.

Innym atrakcyjnym benefitem jest praca zdalna. Ponad 53% ankietowanych w badaniu pracuj.pl wskazało pracę zdalną jako dużą zachętę do zmiany miejsca zatrudnienia. Praca z domu może być wytchnieniem od hałasu w biurze. W bazie Live more. Pomerania są firmy, które oferują taką opcję. Są to np. Kainos, ManPower Group, OKE Poland, State Street, Staples i Wirtualna Polska.

W innych firmach, takich jak Spartez czy ManPower istnieje możliwość pracy w elastycznych godzinach; możemy zacząć pracę o ósmej, dziewiątej albo dziesiątej. Jest to idealna propozycja dla osób lubiących dłużej pospać lub rodziców małych dzieci, które trzeba zawieźć do przedszkola czy szkoły.

Nowoczesne, oryginalne i dostosowane do potrzeb

Stałe zapotrzebowanie na pracowników zachęca firmy do wynajdywania coraz ciekawszych i nowocześniejszych benefitów. Przykładem jest Bonusly, oryginalny system, w ramach którego pracownicy mogą przyznawać sobie punkty za współpracę lub zaangażowanie w zadanie. System działa przez prostą w obsłudze aplikacje. Punkty można potem wymienić na dzień wolny, zniżki do Empiku lub Zalando i znacznie więcej. W tym roku Bonusly wprowadziła firma AirHelp. Czekamy na relacje użytkowników!

Nowoczesna aranżacja biura to także benefit, który przekłada się na komfort i przyjemność w pracy. W nowej siedzibie Ocean Network Express ściany pokryto zdjęciami kontenerów, w nowootwartym centrum Marine Harvest królują skandynawskie krajobrazy. Firmy inwestują coraz więcej w umeblowanie, takie jak biurka do pracy na stojąco. Dzięki nim można uniknąć zmory pracowników biurowych, czyli bólu pleców, który powstaje przy długotrwałym siedzeniu przy komputerze.

Jeżeli opiekujesz się psem, rozważ Amazon. W tej firmie możesz wziąć swojego ulubieńca do pracy. Firma BEST promuje korzystanie z rowerów poprzez program Bike2Work. W siedzibie Speednet zagrasz w bilard po godzinach pracy; stół mieści się wewnątrz w pełni wyposażonego baru. Svarowski zaś, z uwagi na branżę, oferuje pracownikom zniżki na biżuterie. Niektóre firmy proponują z kolei darmowe śniadania i lunche, dostawę owoców albo comiesięczne posiłki poza biurem. Na stronie Live more. Pomerania znajdziesz listę firm z wyszczególnionymi benefitami.

Pracuj w Trójmieście, skorzystaj z pakietów relokacyjnych

Na osobną uwagę zasługują pakiety relokacyjne, czyli wsparcie finansowe mające ułatwić zmianę miejsca zamieszkania. Może to być np. wsparcie w pierwszym miesiącu pracy w wysokości trzech miesięcznych pensji albo co miesięczne dopłaty do wynagrodzenia. W Staples, taki pakiet jest jednorazową pomocą finansową przyznaną nowym pracownikom, którzy decydują się na przeprowadzkę. Inne firmy w bazie Live more. Pomerania, które oferują pakiety relokacyjne to np. Wirtualna Polska, Svarowski, Spartez, Staples, Kainos i Ciklum.

Trójmiejskie firmy pomagają także uzyskać wizę, zwracają koszty podróży lub przeprowadzki. Możliwe jest także wsparcie przy wyborze mieszkania, szkół i opieki medycznej. Wszystko po to, by zapewnić pracownikowi płynne wejście w realia nowego miasta i firmy.

Podsumowanie

Według raportu Benefit Systems, w 2018 roku firmy zainwestowały 11,8 mld zł w benefity. Ta ogromna suma przekłada się na zdrowie, aktywność fizyczną i ogólny dobrostan pracowników. Część z nich to już standard, na przykład opieka medyczna i karta sportowa. Inne benefity otwierają możliwości rozwoju i nabycia nowych umiejętności. Przykładem na to są szkolenia oferowane w firmie i poza nią. Wyjątkowym wsparciem są pakiety relokacyjne, które znacząco ułatwiają życie jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Pracodawcy wprowadzają także coraz więcej udogodnień związanych z wystrojem biura. Wszystko po to, żeby przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych specjalistów.

Wejdź na naszą podstronę GDZIE?  żeby zobaczyć pełny przekrój benefitów wraz z informacjami na temat firm.

ciekawe artykuły

Jak napisać CV, tak aby oczarować pomorskie firmy?

Praca na Pomorzu staje się interesującą perspektywą dla coraz większej liczby Polaków, jak również... (więcej).

Dlaczego warto pracować i studiować równocześnie? Możliwości w Trójmieście

Trójmiasto to jeden z najbardziej atrakcyjnych kierunków nie tylko turystycznych, ale także edukacyjnych i... (więcej).

Obcojęzyczne Trójmiasto – sprawdź jakie możliwości rozwoju mają obcokrajowcy

Trójmiasto to jedno z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Bliskość morza, bogata oferta... (więcej).