Pomorze jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce

Najbliższe tygodnie to czas, w którym absolwenci szkół średnich będą musieli zadecydować o wyborze kierunku studiów. Dla części osób może być to bardzo trudne zadanie, uzależnione od wielu czynników m.in.: pasji, zainteresowań, celów na przyszłość. Wybór kierunku determinuje też ukończony profil w szkole oraz przedmioty zdawane na maturze. Dla tych, którzy wciąż zastanawiają się nad odpowiednim kierunkiem i chcą skorzystać z szerokiej oferty uczelni, województwo pomorskie jest idealnym miejscem, w którym odkryją bogactwo wyboru.

Wśród 48 uczelni w całym województwie znaleźć można zarówno publiczne, jak i prywatne placówki. Zdecydowana większość z nich znajduje się Trójmieście, które jest jednym z największych ośrodków akademickich w Polsce. Podjęcie nauki właśnie tutaj daje ogromny wybór zarówno uczelni, jak i kierunków. Same uczelnie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie oferują absolwentom liceów i techników blisko 300 kierunków studiów. Idealny kierunek znajdą dla siebie zarówno absolwenci profili humanistycznych, matematycznych, biologicznych, czy pasjonaci sztuki.

Oferta dla miłośników nowych technologii  

Pomorze to miejsce wręcz stworzone dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi i technologią. Aż 8 pomorskich uczelni oferuje kształcenie na kierunku informatyka. Są to m.in.: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski oraz WBS Merito, PJATK Gdańsk. Na Politechnice Gdańskiej znaleźć można też kierunki łączące nowe technologie i nauki przyrodnicze jak na przykład nanotechnolgia, inżynieria materiałowa. Na Uniwersytecie Gdańskim również nie brakuje ciekawych kierunków, wśród nich są: modelowanie matematyczne i analiza danych, czy interdyscyplinarny kierunek łączący obszary fizyki, matematyki i informatyki – kwantowa technologia informacyjna.

Trójmiejskie uczelnie to też idealne miejsce dla osób chcących rozpocząć karierę w branży automotive. Wybór kierunków jest bardzo duży, od automatyki i robotyki na Akademii Marynarki Wojennej, po elektrotechnikę i komunikację, którą można studiować zarówno na Uniwersytecie Morskim, jak i Politechnice Gdańskiej.

Kierunki morskie

Bliskie położenie Trójmiasta nad Morzem Bałtyckim otwiera możliwości studiowania ciekawych kierunków związanych z branżą morską. Kierunki takie jak: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, eksploatacja i diagnostyka systemów technicznych, transport i nawigacja znajdziemy na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Natomiast Politechnika Gdańska oferuje kształcenie w kierunkach: budowa maszyn i okrętów, okręty i konstrukcje morskie, projektowanie i budowa maszyn, a także transport i logistyka, oraz oceanotechnika.

Medycyna i nauki o zdrowiu 

Dla wielu absolwentów profili związanych z chemią i biologią z pewnością pierwszą myślą podczas wyboru kierunku studiów będzie medycyna, którą znaleźć można w ofercie Uniwersytetu Medycznego. Ciekawym wyborem może być także dietetyka, którą studiować można na 3 uczelniach (Wyższa Szkoła Zdrowia, GUMed, AWFiS), czy pielęgniarstwo i zdrowie publiczne na Wyższej Szkoła Zdrowia i GUMed, ratownictwo medyczne (GUMed) oraz fizjoterapia (GUMed i AWFiS).

Odpowiednie studia dla pasjonatów sztuki, muzyki i humanistów

Osoby posiadające artystyczne zainteresowania i miłośnicy sztuki na trójmiejskich uczelniach z pewnością znajdą kierunek dostosowany do ich pasji. Na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku można rozwijać zainteresowania takie jak: architektura, wzornictwo, grafika, malarstwo czy rzeźba i intermedia. Umiejętności wokalne i aktorskie można rozwijać w Studium Wokalno-Aktorskim w Gdyni czy kierunku musicalowym na Gdańskiej Akademii Muzycznej. Akademia od lat kształci także przyszłych dyrygentów i instrumentalistów. Z kolei Uniwersytet Gdański posiada szeroką ofertę dla osób zainteresowanych językami obcymi – od popularnej skandynawistyki, po filologię germańską, włoską, hiszpańską czy angielską.

Opisane kierunki stanowią tylko część oferty uczelni w województwie. Warto pamiętać, że oprócz różnorodnej oferty, pomorskie placówki wyróżnia wysoki poziom kształcenia, doświadczona kadra naukowa, różnorodne programy wymiany studenckiej czy mnogość kół naukowych. Dlatego przed wyborem samego kierunku studiów, warto także sprawdzić dodatkowe benefity, jakie oferują placówki.

 

 

 

 

ciekawe artykuły

Pomorze skazane na sukces

W odpowiedzi na kryzys na Białorusi w 2020 roku uruchomiono program Polska. Business Harbour,... (więcej).

Koszty życia studenta w Trójmieście

Co roku staramy się przybliżyć Wam koszty życia w Trójmieście. Jak nowy rok wypada... (więcej).

Wiosenne porządki. Poradnik dla początkujących.

Balkon zamieniony w schowek na sprzęt sportowy, zakupiony w nagłym przypływie fit-ambicji. Piwnica, do... (więcej).

Koszty życia rodziny z dzieckiem w Trójmieście

Marzy Ci się mieszkanie nad morzem? Nie jesteś jedyny! Wiele młodych rodzin z dziećmi... (więcej).